انتظار کاهش ۲۵ درصدی آسیب‌های اجتماعی در ۵ سال غیرکارشناسی است

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ضمن اشاره به تبصره ۴۰ لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه ‌ مبنی بر کاهش ۲۵ درصدی آسیب‌های اجتماعی ظرف پنج سال که از سوی سازمان مدیریت به دولت ارائه شده و در حال بررسی است، خواستار نیازسنجی وضعیت کنونی کشور و تدوین احکام بر اساس شرایط واقعی جامعه شد و گفت: چنین امری غیرکارشناسی و غیرقابل اجراست.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن انتقاد شدید از این بند تبصره ۴۰ لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: در این بند تاکید شده است که ۲۵ درصد از آسیب های اجتماعی موجود باید ظرف مدت ۵ سال کاهش یابد، این درحالیست که یکی از انتظاراتی که از تدوین برنامه‌های توسعه کشور می‌رود، نیازسنجی و تدوین احکام آنها برمبنای شرایط واقعی جامعه است.

به گزارش ایسنا،‌ در تبصره ۴۰ لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه که از سوی سازمان مدیریت به دولت ارائه شده و در حال بررسی است، آمده که به منظور “کاهش حداقل ۲۵ درصد آسیب‌های اجتماعی” از جمله اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، تخلفات و خشونت‌های اجتماعی با اولویت نقاط بحرانی و حاد آسیب‌ها، طی برنامه، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند در چارچوب وظایف و ماموریت‌های قانونی و مصوبات شورای اجتماعی کشور درتهیه و تنظیم برنامه‌های عملیاتی کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه وظایف قانونی و محوله، از محل امکانات و منابع در اختیار برای تصویب در شورا ،با فراهم کردن بستر لازم برای جلب مشارکت عمومی از طریق ایجاد و تقویت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، حمایت حقوقی، آموزش، سازماندهی و ارائه کمک‌های فنی و اعتباری برای بسیج آحاد مردم مشارکت داشته و همچنین اعطای هر گونه کمک مالی دستگاه‌های اجرایی به تشکل‌های مذکور باید متناسب با میزان تحقق نتایج و دستاوردها و کاهش جامعه هدف باشد.

موسوی چلک افزود: طبیعتا این انتظار وجود دارد که به سبب پیچیدگی، تنوع و افزایش و گسترش آسیب‌های اجتماعی در برنامه‌ریزیها به شکلی منطقی به آنها توجه شود.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: اگرچه متاسفانه در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه این موضوع مورد غفلت واقع شد اما درنهایت با تدبیر مسئولان عالی نظام در لایحه پیشنهادی آن حداقل می‌توان مدعی بود که به مسئله “آسیبها” توجه شده است.

موسوی چلک همچنین اظهار کرد: وقتی در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه می‌بینیم که به کاهش ۲۵ درصدی آسیب‌های کشور ظرف مدت ۵ سال اشاره شده است؛ باید بپرسیم که تدوین این حکم براساس چه معیار و قابلیت‌هایی صورت گرفته است؟ با توجه به روند روبه رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور و همچنین تغییر محتوای آنان، افزایش آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی و نهادینه شدن برخی از آسیب‌ها در کشور، چه طور می‌توان انتظار کاهش ۲۵ درصدی آنها را ظرف پنج سال داشته باشیم؟.

وی تصریح کرد: این درحالیست که حتی تا همین الان نیز آسیب‌های اجتماعی و تصمیم گیری در خصوص نحوه مدیریت آنها از سایر حوزه‌ها تاثیر می پذیرد؛ از طرف دیگر برنامه‌های مقابله با آن ها نیز فاقد عناصری چون فراگیری، جامعیت، کفایت، استمرار و اثربخشی است؛ به همین ترتیب وضعیت کشور در این حوزه اصلا خوب نبوده و نگران کننده است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: در حال حاضر کشور در مقابله با آسیب‌ها از خود آنها عقب‌تر است و همواره با رویکردهای انتظامی، امنیتی و قضایی سعی در سرکوب و رفع آنها داشته‌ایم درحالی که جنس آسیب های اجتماعی به گونه ایست که برای حل و رفع آن باید از روش‌های اجتماعی و فرهنگی استفاده کرد.

موسوی چلک در ادامه پیشنهاد کاهش ۲۵درصدی آسیب های اجتماعی در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را امری غیرکارشناسی و غیرقابل اجرا دانست و گفت: از همین الان یا باید اجرایی نشدن این بند را بپذیریم و یا در پنج سال آینده به دنبال توجیه آن و یا عددسازی و آمارسازی باشیم.

وی ادامه داد: نوشتن چنین احکامی در برنامه‌های اصولی و اساسی کشور نشان دهنده آنست که برنامه نویسان و تصمیم گیرندگان بدون در نظر گرفتن واقعیت اقدام به تدوین احکام می کنند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم چنین ضمن بیان آنکه تدوین چنین احکامی نشان دهنده آن ست که تدوین کنندگان این برنامه‌ها هیچ شناختی از آسیب‌های اجتماعی، پیچیدگی‌ها، ویژگی‌ها و نحوه مدیریت آن ندارند افزود: به عنوان فردی که ۲۵ سال است در حوزه آسیب‌های اجتماعی کشور کار کرده‌ام، معتقدم اگر تا پنج سال آینده وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور بدتر از امروز نشد، باید کلاهمان را بالا بیندازیم.

موسوی چلک ادامه داد: چرا که تمام جوانب را از گذشته تا امروز در نظر گرفته‌ام و با روشی که الان در پیش گرفته‌ایم و با برنامه ریزیهای غلط در مدیریت آسیب‌های اجتماعی نه تنها نمی‌توانیم به روند کاهشی در این حوزه برسیم بلکه کنترل روند رشد آن نیز بسیار سخت خواهد شد.

وی در ادامه افزود: وقتی امور اجتماعی همواره در حاشیه تصمیم گیریهای کشور است و همیشه مسائل سیاسی و اقتصادی برآن ارجحیت دارد باید بپذیریم حتی کنترل روند صعودی آن نیز بسیار دشوار است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر فقط باید سعی کنیم روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی را در کشور کنترل کنیم نه اینکه در چنین شرایطی به دنبال کاهش ۲۵ درصدی آن طی پنج سال باشیم؛ باید بپذیریم که دیگر از آن زمان گذشته است که بخواهیم سرخودمان و یا مردم کلاه بگذاریم.

موسوی چلک تاکید کرد: امروزه آسیب‌های اجتماعی در خانه خیلی از افراد جامعه را زده است، این درحالیست که ما در این حوزه رویکردهای قهری و قضایی را هم امتحان کرده و در آنها موفق نبوده‌ایم پس باید بدانیم نمی‌توان این حوزه را با زور مدیریت کرد.

وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم در تصویب برنامه ششم توسعه شاهد هدف گذاریهای غیرواقعی و غیرکارشناسانه نباشیم.