رئیس انجمن در گفت و گو با «شرق»: سیاست رسانه ای برای خودکشی نداریم

درست در روزهایی که قاتل آتنا، دختر پارس آبادی اعدام شد و اپیدمی گم شدن کودکان در کشور رخ داد و رئیس اورژانس اجتماعی اعلام کرد ۶٠ درصد خشونت های خانوادگی از جانب پدر خانواده اتفاق می افتد، سیدحسن موسوی چلک، میهمان «شرق» بود. چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و عضو هیئت موسس انجمن پیشگیری از خودکشی است. این گفت وگو فقط بخشی از مصاحبه طولانی «شرق» با موسوی چلک است. بخش های دیگر مصاحبه شاید در فرصت دیگری منتشر شود. او درباره خودکشی، طلاق و حاشیه نشینی حرف های بسیاری زد که در ادامه خواهید خواند.

 آقای چلک، خبرهای خوبی در سال های گذشته به گوشمان نرسیده. افزایش آمار قتل های خانوادگی، آمارهای خشونت خانگی که مطابق آمار جدید ارائه شده ۶٠ درصد کودک آزاری ها از سوی پدر انجام می شود. از طرفی در سال های گذشته اخبار خودکشی را بیش ازپیش در رسانه ها خوانده ایم. آمار قتل ها و بچه دزدی ها به نظر بیشتر می رسد. برآیند شما چیست؛ فکر می کنید شرایط واقعا این قدر بد شده یا شرایط همان است و صرفا دسترسی به رسانه ها بیشتر شده؟ 
ما از چند زاویه به موضوع نگاه می کنیم؛ زاویه اول نگاه به آمارهای رسمی مان است؛ برای مثال مطابق آمار، خشونت دومین عامل در تشکیل پرونده قضائی است. یا آماری که هفته پیش وزیر بهداشت اعلام کرد و مطابق آن بیشترین مرگ در کشور به دلیل نزاع اتفاق می افتد یا آمار پرونده های قضائی که آخرین آماری که از طرف قوه قضائیه اعلام شد، چیزی حدود ١۵ میلیون و ٢٠٠ هزار پرونده قضائی داریم. یا آمار حوزه اعتیاد؛ حالا می گویند دو میلیون و ٨٠٠ نفر مصرف کننده دائمی هستند و بقیه تفننی. ولی یک رقم مشخص می گوید چهارمیلیون و ۴٠٠ هزار نفر درگیر حوزه اعتیاد داریم اگر آن تفکیک را هم در نظر بگیریم. تعارف هم نداریم، مثلا در حوزه طلاق وضعیت ما خوب نیست. در حوزه زنان سرپرست خانوار هم وضعیت خوبی نداریم. تعداد زنان سرپرست خانوار ما از دو میلیون و ۵۵٣ هزارو خرده ای در پنج سال قبل به سه میلیون و ۶٠ هزارو خرده ای رسیده است. وقتی اینها را کنار هم می گذاریم، نمی توانیم بگوییم که حال حوزه اجتماعی خیلی خوب است. درست است که امروز دسترسی به اطلاعات، شبکه های مجازی و شبکه های اجتماعی، سرعت انتقال اطلاعات را بیشتر کرده است، اما همان شبکه های مجازی بودند که باعث انعکاس داستان آتنا در آن حد وسیع شدند. درهرصورت آمارها نشان می دهد دماسنج اجتماعی حال وروز خوبی ندارد، چون وقتی نگاه می کنید، می بینید مقام معظم رهبری هم می گویند ما ٢٠ سال عقب هستیم، اگر وجدان دارید و اگر ایران را دوست دارید، بیایید در این بخش کار کنید. در این جلساتی که رهبری مرتبط با بحث آسیب های اجتماعی برگزار کردند، اولویت هایی را هم مشخص کردند که باید روی آنها کار شود، اما مسئله دیگری که باید مد نظر قرار دهیم این است که این حال وروز، خاص امروز نیست. یعنی این نیست که بگوییم ما در چند سال اخیر شاهد این موضوعات بوده ایم. این موضوع انباشته شده ای است که از گذشته وجود داشته و ازآنجایی که ما عموما نگاه امنیتی و سیاسی داشته ایم، کمتر کسی به این موضوع می پرداخت که البته پیش از این درباره مسائل اجتماعی پستو وجود داشت و مسئولان فقط از این پستو خبر داشتند که امروز این پستو وجود ندارد.

 خوب است که این پستو وجود ندارد یا بد است؟ 
عمده اش خوب است؛ حداقلش این است که ما می دانیم کجا قرار گرفته ایم، حتی اگر آنچه پستوی ما نشان می دهد، همه واقعیت های حوزه اجتماعی نباشد، چون خیلی جاها نمی شود سنجید، خیلی جاها نمی شود به واقعیت های حوزه اجتماعی پی برد، ولی همین که ما بدانیم کجا هستیم، حداقلش این است که برنامه ریزی و سیاست گذاری کورکورانه نمی کنیم. با فهم دقیق تری از موضوع می شود برنامه ریزی و سیاست گذاری کرد.

 با اینکه شما عضو هیات موسس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی هستید، سعی می کنید از صحبت کردن درباره خودکشی پرهیز کنید. به دلیل ایجاد همان پستو این سکوت را ترجیح می دهید؟ 
درباره خودکشی در همه جای دنیا سیاست رسانه ای دارند. اینکه جزئیات خودکشی فردی را که از روی پل یا از یک ساختمان دارد سقوط می کند منعکس کنیم، یا اگر خودکشی اتفاق افتاد، آن را بهانه کنیم برای دادن اطلاعات راجع به ارتقای سلامت روانی – اجتماعی، خیلی با همدیگر فرق می کند. ما بیشتر سعی می کنیم از این زاویه ورود پیدا کنیم. از یک جایی خودکشی است و هشدار داده می شود، اما بخش بعدی این است که نباید کاری کنیم که خودکشی ذهن همه مردم را درگیر کند. به همین دلیل در دنیا برای پرداختن به موضوع خودکشی سیاست رسانه ای دارند و درست هم هست. ما سیاست رسانه ای نداریم؛ حداقل ما در جمعیتی که تشکیل شد و من به خاطر مشغله ای که داشتم نرفتم، اما از زمان تاسیس، هدفمان همین بود که روی بخش ارتقای سلامت روانی – اجتماعی کار کنیم تا صرفا موضوع خودکشی، در جمع کارشناسان باید به خودکشی پرداخت، به پروتکلش پرداخت، به مهارت ها پرداخت، به تکنیک ها پرداخت، به مبانی نظری پرداخت و آنجا اقتضای این هست و همه تخصص در این موضوع دارند، ولی وقتی از خودکشی در افکار عمومی صحبت می کنیم، این خودش می تواند جنبه یادگیرانه درباره خودکشی هم داشته باشد؛ بنابراین دنیا آمده سیاست رسانه ای را در این بخش گذاشته است.

 ما چرا نداریم، چگونه باید داشت؟ 
بالاخره باید بپذیریم که نیازمند یک سیاست رسانه ای در این حوزه هستیم. اصلا در حوزه آسیب ها سیاست رسانه ای نداریم و خودکشی که جزئی از این موضوع است. رسانه ما کار خودش را می کند، انجمن ما کار خودش را می کند، منِ کارشناس کار خودم را می کنم، شما که خبرنگار حوزه اجتماعی هستید، کار خود را می کنید و به یک اجماع نرسیدیم.

 خب ما درباره ایجاد این سیاست ها تلاشی هم از جانب مسئولان نمی بینیم؛ یعنی همه دارند درباره این حرف می زنند که خودکشی وجود دارد. این وسایل بیشترین وسایل خودکشی هستند؛ قرص برنج و… شاید دلیلش این باشد که آنهایی که ناظر بر امر خودکشی هستند، سعی می کنند درباره اش صحبت نکنند؛ حتی درباره سیاست هایش. 
سیاستش را نداریم و مشکل ما هم همین است. ما الان سیاست رسانه ای کلا در حوزه آسیب های اجتماعی نداریم. حالا خودکشی یک مقدار حادتر است و این مستلزم آن است که سازمان هایی که مرتبط هستند، با اصحاب رسانه بنشینند و این نیازمند یک سری نشست هایی است. هم تجارب جهانی وجود دارد راجع به این موضوع، هم می شود بومی سازی کرد. سیاست رسانه ای را در حوزه خودکشی و حتی آسیب های اجتماعی عام خودش.

از نگرانی مقام معظم رهبری درباره آسیب های اجتماعی، حساسیت ها هم بیشتر شد. مسئولان مربوطه جلساتی را با ایشان داشتند و در این باره صحبت کردند. شما در این جلسات حضور داشتید؟ 
در جلسات نبودم؛ ولی در تهیه گزارش از قبل با وزارت کشور همکاری داشتم.

 پس شما یک سری آمارهای مدون دارید درباره مشکلاتی که در کشور وجود دارد. من احساس می کنم آمارهایی که داده می شود، نمی توان به آنها استناد کرد و کیلویی است. آمارها به نظرم آمارهای دقیقی نیست؛ چون آمارهای آسیب های اجتماعی، آمارهای خط قرمز هستند و یک سری آدم های خاص می بینند. 
آمارهای ما چند دسته هستند. یک دسته آمار مراجع رسمی است؛ مثل سیستم قضائی و انتظامی؛ یعنی کسانی که یا دستگیر می شوند یا شناسایی می شوند به هر دلیلی و ثبت می شود. در حوزه اجتماعی عموما آمارهای رسمی با آمارهای واقعی فاصله دارد. به دلیل اینکه اشاره کردید خط قرمز و سیستم ثبت دقیقی در این بخش نداریم؛ بنابراین آمارها همیشه فاصله دارند. بخش دوم، آمارهای مراکزی است که ارائه کننده خدمات هستند؛ مثلا اگر بهزیستی از کودک آزاری می گوید، همه کودک آزاری آن نیست که بهزیستی می گوید؛ مثلا فرض کنید ناجا از خودکشی بگوید، همه آن چیزی نیست که خودکشی صورت گرفته است. اگر وزارت بهداشت از خودکشی بگوید، همه خودکشی هایی نیست که در کشور اتفاق افتاد و وزارت بهداشت می گوید؛ یعنی این آمار عملکرد دستگاه های اجرائی است. یک بخش آن به جنس کار برمی گردد؛ یعنی کلا آسیب های اجتماعی خوشایند نیست و هیچ کس نمی آید بگوید من درگیر این موضوع هستم. دلیل دارد؛ تبعاتی که دارد، دغدغه هایی که نسبت به ابراز این موضوعات وجود دارد. مشکل ما یک جای دیگر هم هست که در برنامه ششم آمده است. ما یک نظام رصد نداریم. بنابراین این نظام رصد شاید بتواند یک بخش این خلا را پوشش دهد. وقتی می آیند پنج اولویت را می گذارند؛ چه چیزهایی را می گذارند؟ طلاق را می گذارند، اعتیاد را می گذارند، خشونت را می گذارند، گرچه حاشیه نشینی آسیب اجتماعی نیست؛ ولی جزء پنج موضوع پراولویت در حوزه اجتماعی است، آن هم به دلیل اینکه حالا اگر ما محلات ناکارآمد شهری را به عنوان یک تعریف بپذیریم که رسما ما این تعریف را الان در اسناد سال ٩٣ پذیرفتیم، ١٩ میلیون جمعیت ما در این مناطق هستند که حداقل خدمات مالی را ندارند.

 حاشیه نشینی چگونه باعث بروز آسیب می شود؟ 
حاشیه جایی است که به حداقل های خدمات عمومی دسترسی ندارند. طبیعتا گروه هایی در اینجا در معرض آسیب بیشتری هستند. کودکان، زنان و دختران؛ و چون اینجا مداخله نیست، نظارت نیست، گروه هایی با تفاوت های فرهنگی با همدیگر حضور دارند، خدمات ارائه نمی شود و عمدتا مناطق ایزوله است. در مناطق ایزوله شما باید منتظر گسترش آسیب های اجتماعی باشید؛ گرچه ما در همه مناطق برچسب منطقه آسیب زا نمی زنیم؛ ولی چون ورود پیدا نمی کنید، خدمات ارائه نمی کنید، آب و برق و گاز را می بریم؛ چون ممکن است پول بخواهیم بگیریم؛ ولی خدمات اجتماعی و فرهنگی را در این مناطق نمی بریم. بنابراین این مناطق بستری برای جرم و آسیب های در آن می شود؛ به همین دلیل ما خاک سفید را داریم، دروازه غار را داریم، چمن های کرمانشاه را داریم، طبرسی مشهد را داریم، رهنان اصفهان را داریم، عباس آباد نکا را داریم، عباس آباد سنندج را داریم، یا باغ خلج اراک را داریم و جاهای مختلفی از این دست، مناطقی را در کشورمان داریم؛ ما وقتی خدمات نمی بریم، ارتباط برقرار نمی شود، ارتباط که برقرار نشود، محملی است که افراد بتوانند در آنجا جرم را راحت تر انجام دهند.
hasan-mousavi-864x576
 در بحث آسیب های اجتماعی که از سوی رهبری مطرح شد، مسئله آسیب های اجتماعی هم بسیار مهم بود. بیشترین معضل آسیب اجتماعی مربوط به کدام منطقه است؟
مشهد بیشترین حاشیه نشینی کشور را دارد. تا الان بیش از حدود یک سوم جمعیت شهر مشهد در این محلات دارند زندگی می کنند. تا الان از ٨۵٠ منطقه که بررسی شد، هزارو صد محله به عنوان محله ناکارآمد شهری شناسایی شدند. در سال ٨٢ یک سندی داشتیم؛ سند سال ۹۳بازنگری می شود؛ سند ملی احیا، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی بافت های فرسوده، محل های ناکارآمد شهری. چهار تا ویژگی دارند؛ بافت های تاریخی، بافت های فرسوده، روستاهای ییلاقی به مناطق شهری و خود سکونتگاه های غیررسمی که حداقل های خدمات عمومی را ندارند. ١٩ میلیون جمعیت در آنجاها است. همین رقم سال گذشته ١٨ میلیون نفر بود. مطالعات دقیق برای شناسایی این مناطق، هر سال که بیشتر می رویم، تعداد مطالبات دارد جلوتر می شود.

 می شود این معضل را حل کرد؟ 
حل به چه معنایی؟

 مثلا به آنها امکانات داد… .
سوال خوبی را پرسیدید. ما چند تا نگاه نسبت به این گروه داشتیم؛ اول اینکه بی تفاوت بودیم هر کاری که می خواهند بکنند، بکنند و ما خدمات به آنها ندهیم. یک نگاه این بود که مثلا مثل خاک سفید بولدوزر زدیم که اتفاقی نیفتاد و تنها این معضل پخش شد و مسئله خاک سفید حل نشد. نگاه دیگر این است که شما نمی توانید بگویید ١٩ میلیون جمعیت کشور ما شهروند درجه دو هستند. اینها شهروندان ما هستند. خیلی از افراد این مناطق آدم های مومنی هستند. شما روحانی می بینید، معلم می بینید، مدیر می بینید این طور نیست همه کسانی که در این مناطق زندگی می کنند، مجرم یا آسیب دیده اجتماعی باشند. اما در این مناطق مشهودتر است. الان در دنیا اصلا نگاه ادغام اینها به مناطق شهری است و نگاه تخریب اصلا وجود ندارد. یک پروژه ای بود که در سبزوار داشتیم. می دانید سبزوار براساس همین سندی که خدمت شما عرض کرده بودم، اولین شهر الگوی اجتماعی ایران انتخاب شده بود که انجمن ما مجری این پروژه بود که کار ما تمام شد؛ حالا با کمک شرکت تخصصی عمران بهسازی شهری و شهرستان سبزوار، شهرداری، فرمانداری و دستگاه های عضو، یکی از ویژگی های مداخلاتی که ما انجام دادیم، این بود. هنوز همه کار ما تمام نشده بود، یک منطقه از آن مناطقی که به عنوان محلات ناکارآمد تعریف شده بود، خارج شده بود با یک سری اقداماتی که انجام شده بود.

 آقای دکتر، ما آدم های خشنی هستیم؟ 
آمارها که نشان می دهد خشونت، یکی از سه اولویت جدی ما در کشور است. هم آمار پرونده های قضائی نشان می دهد، هم آمار مرگ ومیرهای ما در این بخش نشان می دهد، خشونت های خانگی این را نشان می دهد، خشونت های اجتماعی این را نشان می دهد. حتی من می گویم یک جاهایی رفتن به سمت مواد مخدر صنعتی که شادی آنی داشته باشد؛ حتی مصرف مشروبات الکلی می تواند یک نشانه ای باشد که ما علاقه مندیم آن شرایط خشن را مقطعی هم که شده، مدیریت کنیم و نشاط را جایگزین کنیم؛ گرچه نشاط می تواند همه اش شادی کاذب را جایگزین آن شرایط سخت و خشن کند. چون برای نشاط اجتماعی خیلی برنامه نداریم. مهارت هایی که کمک می کند به ما که از زندگی مان لذت ببریم، مهارت های اجتماعی را نهادینه نکردیم، وگرنه همه ما در روز در موقعیت هایی قرار می گیریم که عصبانی می شویم. یکی می تواند خشمش را کنترل کند، یکی در همان موقعیت نمی تواند خشم خود را کنترل کند.

 گفته می شود در شهرهای مرزی و مناطق جنگ زده آمار خشونت بیشتر است. مثلا کرمانشاه یا اهواز. این را تایید می کنید؟
من یک سالی وضعیت خشونت کشور را از سال ٧۶ تا سال ٨١ براساس آمار پرونده های قضائی تحلیل کرده بودم، مثلا حساب کرده بودم تحلیل وضعیت خشونت را در کشور، بالاترین به ازای جمعیت، گیلان بود براساس آمار پرونده های قضائی سال ٧۶ تا ٨١. مثلا اگر میانگین کشورمان آن موقع حدود ۵٠٠ تا بود، میانگین گیلان به ازای صد هزار نفر، هزار بود؛ به ویژه دو شهر آستارا و انزلی که به مراتب بیشتر بود.

 دلیلش مشخص بود؟ 
بخشی از آنها به دلیل آب و زمین بود؛ مثلا در تهران آلودگی های صوتی و ترافیک داریم و اصلا روان شناسی شهر ما یک روان شناسی بانشاطی نیست و مهارت را هم یاد نگرفتیم، عقب ماندگی هایی هم داریم. شهرهایی که در حوادث و بلایا گرفتار می شوند، مردم آنجا باید تاوان پیامدهای ناشی از بروز آن سوانح و حوادث را؛ چه طبیعی و چه غیرطبیعی، یعنی فقط جنگ نیست، بپردازند. این طبیعی است و نماد بیشتری هم پیدا می کند؛ چون شهر کرمانشاه واقعا شهری است که نماد یک شهر نیست؛ یعنی وقتی شما داخل آنجا می شوی، چهره شهر، یک چهره غمگین است و بدون شک ما وقتی در موقعیتی قرار بگیریم که افسردگی و پژمردگی را ترویج کنیم؛ ضمن اینکه حالا شما در کرمانشاه فرهنگ پهلوانی را دارید.
مثلا جاهایی مثل ایلام که خودکشی بالاست، یک جوری پذیرفته شده است. در بعضی از جاها این دعوا می تواند موضوع پذیرفتنی باشد.

 شما به ماجرای ایلام اشاره کردید. در ایلام اقدام به خودسوزی کردن زنان بی شباهت به هاراگیری کردن در ژاپن نیست. بیشترین آمار خودکشی را ایلام دارد که در بین زنان هم شایع تر است. هیچ پژوهشی روی این ماجرا نشده است؟ 
دراین باره در ایلام کار زیاد شده، در چند مرحله روی خودکشی در این منطقه کار شد؛ مثلا دره شهر وضعیتش خیلی بحرانی تر از جاهای دیگر است که در آن مقطعی که من کار می کردم و در شورای اجتماعی کشور، من مسئول تدوین طرح کنترل کاهش در دره شهر بودم؛ اما این اقدام به طریقی پذیرفته شده. این منطقه پایین ترین نرخ طلاق را در ایران دارد. در واقع آن فرهنگ با لباس سفید رفتی و با کفن سفید برگرد، در این استان وجود دارد… ؛ اما الان یک مقدار کم رنگ تر شده؛ مثلا در چند سال اخیر درصد تغییرات طلاق در ایلام روند رو به رشدی را داشته است؛ ولی آن فرهنگ در استان ها حاکم بوده است؛ بنابراین اگر نگویم خودکشی یک ارزش بود، جاهایی نقش ارزشمندبودن را داشت و اصلا هنوز هم که هنوز است، از نظر من با وجود اینکه در استان ایلام خودکشی معضلی است که هر کسی حرفی می زند، اول می رود سراغ ایلام، خودکشی در استان، به اندازه ای که بیرون از استان اهمیت دارد، در خود استان مسئولان و مردم این موضوع را به عنوان موضوع جدی قلمداد نمی کنند و با آن کنار آمده اند و این خیلی بد است. دره شهر نرخش خیلی بالاست، خود ایلام نرخش بالاست. تازه آمارهای ثبتی با آمارهای وقوع خیلی فرق می کند.

 در ماجراهای نرخ خودکشی، کدام شهرمان کمتر است؟ 
سیستان معمولا کمتر است، شهرکرد کمتر است.

 تهران چطور؟ 
به طورکلی میانگین نرخ خودکشی در ایران بین شش تا هفت نفر به ازای هر صد هزار نفر است. در سال های مختلف هم همین روند بوده است و یک ذره بالا و پایین شده؛ گرچه ما در این بخش هم سیستم ثبت نداریم؛ چون مراکز خصوصی اصلا ملزم به ثبتش نیستند و مطب های خصوصی ملزم به ثبتش نیستند. مردم برای اینکه از بیمه استفاده کنند، با یک دلیل دیگر می روند، خیلی ها هستند که نمی روند و این مشکلات را ما در بخش خودکشی مثل بعضی از مشکلات داریم. تهران هم تقریبا همان میانگین کشور را دارد.

سال گذشته که بحث خودکشی داغ بود، شما گفتید خیلی آمار تغییر نکرده و بیشتر پروپاگاندای رسانه ای شده است. 
واقعا هم همین بوده است. شما آمار خودکشی را در ١٠ یا ٢٠ سال اخیر بگیری، ما همان روند را داریم. همیشه بین شش تا هفت به ازای صد هزار نفر است.

 این آمار نگران کننده است؟ 
در بعضی از استان ها بله، ایلام، کرمانشاه، لرستان، یک جاهایی از خوزستان؛ اما چون ما بگوییم قتل نفس است، به دلیل آن شرایط مذهبی ای که ما داریم، این بیشتر نگران کننده است؛ وگرنه تقریبا یک روند ثابت را در حوزه خودکشی داریم و با آن جلو می رویم. وقتی ما اورژانس اجتماعی را راه انداختیم، دسترسی مردم به این خدمات بیشتر شد.

 آماری وجود داشت که بیشتر تجاوزهایی که صورت می گیرد، تجاوزهای درون خانوادگی است؛ یعنی بیشتر پدر، برادر، دایی، عمو. درباره این پژوهشی وجود دارد؟ 
ما در بحث مسائل جنسی چند مشکل را در کشورمان داریم. یکی به دلیل تابوبودن این موضوعات، معمولا تجاوز، تعرض یا خشونت جنسی پنهان می ماند. مگر اتفاقاتی که در چند وقت اخیر افتاد و موضوع رسانه ای شد و به آن توجه شد؛ گرچه من این نوع تعرض و خشونت های جنسی را فقط به ارتباط جنسی خلاصه نمی کنم و شکل های مختلفی می تواند داشته باشد. درباره آزارهای جنسی، حتی درباره کودکان هم معمولا این گونه بوده که کسانی آزاردهنده جنسی هستند که خانواده شک به او نمی کند. البته درباره این دو، سه مورد اخیر داستانش فرق می کرد؛ ولی عموما ویژگی اش همین است و به همین دلیل هم پنهان می ماند. این فقط خاص کشور ما هم نیست، جاهایی در یک سری محیط هایی اتفاق می افتد؛ مثلا انگلیس همین چند وقت پیش بود که آماری داده بود. در بعضی از محیط های اجتماعی این تعرض صورت می گیرد. همین بحث روسپی گری ممکن است در جاهایی داوطلبانه باشد و فرد برای امرار معاش یا کسب درآمد بشود روسپی. بالاخره خود روسپی گری هم به نظر من نوعی آزار جنسی است؛ چون فرد مجبور است هر روز یک نفر یا چند نفر را تحمل کند و خیلی وقت ها ممکن است لذتی هم نبرد و فقط آن چیزی که برایش مهم است، این باشد که درآمد را کسب کند در این بخش. معمولا هم آزارهای جنسی اگر منجر به یک سری بحران های جسمی نشود، معمولا پنهان می ماند؛ بنابراین ما آنچه الان به مراکز قضائی یا پزشکی قانونی کشورمان که می خواهند رسیدگی کنند ارجاع می شود، همه این تعرض ها و تجاوزهای جنسی نیست و بخشی از آنها است. بالاخره یک سری از حرمت ها از بین رفته و باید این را بپذیریم. امروز خیلی موضوعات عادی سازی شده که این عادی سازی می تواند خودبه خود عوارض خودش را داشته باشد.

 به زودی کنگره مددکاری را برگزار می کنید، وجه تمایزش با سال های گذشته چیست؟ 
در سال ١٣٣٧ مددکاری اجتماعی در ایران رشته اش تصویب شد و شروع به کار کرد. الان وارد ۶٠ سال شدیم و طبیعتا حس کردیم که ۶٠ سال، زمان زیادی است که ما یک بررسی کنیم که در این ۶٠ سال در حوزه مددکاری اجتماعی چه کار کردیم، در حوزه سیاست گذاری، در حوزه اجرائی، نقاط قوت و ضعفمان چیست، فرصت ها و تهدیدها چیست و بعد بتوانیم چشم انداز آینده مان را ترسیم کنیم. بالاخره ما نمی توانیم گذشته محور باشیم، یعنی با همان مشکلات کنار بیاییم. آن طرف تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی دو سال قبل تصویب شد، اجماع جهانی راجع به آن شد، ما هم در انجمن راجع به این موضوع کار کرده بودیم، مشارکت داشتیم، دیدگاه هایی داشتیم که سعی کردیم منتقل کنیم که مددکاری اجتماعی، امروز باید نگاه های آینده نگر داشته باشد، سلامت نگر باشد، جامعه نگر باشد، مردم محور باشد، خانواده محور باشد؛ اینها مباحثی بود که خوشبختانه تصویب شد. تلاش ما این است که برای این ٣٣،٣٢ مولفه جدیدی که الان در تعریف جدید جهانی است؛ مثال بزنم، نقش مددکاری اجتماعی در توسعه اجتماعی کجاست؟ در حقوق شهروندی کجاست؟ در مسئولیت اجتماعی کجاست؟ در نظم اجتماعی کجاست؟ ٣٢ مولفه ما در این بخش داریم و می خواهیم این بحث را انجام دهیم. طبیعتا میهمانان خارجی هم داریم.