سرفصل‌های مددکاری اجتماعی متناسب نیاز فعلی نیست

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با آنا:

قربانیان اسیدپاشی به خدمات روان شناختی نیاز دارند/ سرفصل‌های مددکاری اجتماعی متناسب نیاز فعلی نیست

خبرگزاری آنا: رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر نیاز قربانیان اسیدپاشی به خدمات روان شناختی برای بازگشت به زندگی روزمره و عادی گفت: خانواده، جامعه و مددکاران اجتماعی با انجام نقش‌های اجتماعی خود می‌توانند به قربانیان اسیدپاشی کمک کنند.

حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، درباره ایجاد شرایط مناسب روحی، برای قربانیان اسیدپاشی که بیشتر قشر زنان جامعه را دربر می‌گیرد اظهار کرد: ضروری‌ترین اقدام برای قربانی اسیدپاشی این‌ است که اگر تمایلی برای بازگشت به زندگی گذشته را داشته باشد باید پس از مشاوره‌ها و راهنمایی‌ها، واقعیت حادثه را بپذیرد چرا که به دلیل وقوع اسیدپاشی دیگر  ظاهر و توانایی انجام فعالیت‌های اجتماعی گذشته را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه قربانی اسیدپاشی باید بپذیرد که در هر صورت دچار مشکل شده است، افزود: قربانیان اسیدپاشی به خدمات روان‌شناختی اجتماعی نیازمندند تا بتوانند سایر نقش‌های عهده‌دار در جامعه را به درستی اجرا کنند. البته باید بپذیریم که کنار آمدن با این واقعه کار ساده و آسانی نیست.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران یادآور شد: کسی که تصادف می‌کند و بخشی از دست یا پای خود را در حادثه از دست می‌دهد نیز به مشاوره‌های روحی و روانی نیاز دارد اما با توجه به اینکه اسیدپاشی عملی بسیار خشن‌تر است به تبع آثار منفی روانی اجتماعی بیشتری نیز به همراه دارد.

موسوی چلک نقش مشاوره خانواده را در رابطه با بازگرداندن روحیه به فرد قربانی اسیدپاشی بسیار پر اهمیت دانست و گفت: نوع برخورد، واکنش و همراهی اطرافیان و همچنین آمادگی روانی اجتماعی خانواده برای بازگرداندن فرد برای ادامه نقش‌های اجتماعی در زندگی بسیار مهم است به طوری که فرد قربانی برای ادامه زندگی به کمک و حمایت خانواده نیازمند است، برهمین اساس بدون شک آمادگی و دسترسی اجتماعی خانواده به تبع می‌تواند به فرد کمک کند تا بازسازی روانی اجتماعی به موقع انجام شود.

وی ادامه داد: باید زمینه سازی در محیط‌هایی از قبیل محیط کار، محیط مدرسه و دانشگاه که فرد در آن حضور پیدا می‌کرد برای او فراهم شود. مداخله مددکار و روان‌شناس، مشاور و خدمات روان‌شناسی و خدمات اجتماعی در این زمینه برای بازسازی روحیه و شخصیت اجتماعی افراد برای بازگشت به زندگی عادی می‌تواند بسیار مفید باشد که البته مداخله در این شرایط نیازمند افراد خبره و با مهارتی است و هر کسی که مدرک مشاور و روان‌شناسی و مددکاری گرفته است، الزاما شاید نتواند به خوبی به فرد قربانی اسیدپاشی خدمات رسانی کند. بنابراین باید مددکار از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد.

این مددکار اجتماعی تصریح کرد: حضور یک مددکار اجتماعی در کنار خانواده‌های آسیب دیدگان اسیدپاشی بسیار مفید و موثر است تا افراد و خانواده‌ها بتوانند تا حدودی از این شرایط بحرانی خارج شوند. طبیعتا جامعه نیز در قبال این افراد نقش‌هایی بر عهده دارد که می‌توان به خدمات اجتماعی و درمانی اشاره کرد که می‌تواند باعث کاهش فشارهای روحی روانی دیگر بر قربانی شود.

موسوی چلک، اسیدپاشی را یکی از خشن‌ترین انواع انتقام‌جویی دانست که حتی تعداد کم قربانیان این شکل حوادث، نیز افکار عمومی را جریحه‌دار و سیاست‌مداران را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه اسیدپاشی‌ به صورت گسترده باعث ایجاد احساس ناامنی و نگرانی در جامعه خواهد شد و می‌تواند فضای عمومی کشور را در مقطعی تحت شعاع قرار دهد، یادآور شد: مددکاران دوره‌های مداخله در بحران را می‌گذرانند و برای همراهی با آسیب دیدگان اجتماعی آموزش می‌بینند، به طوری که دوره‌های حل مساله و تشخیص مداخله در بحران جزو فرآیند مددکاری اجتماعی است.

به گفته چلک، به تناسب ارتقای تحصیلی، آموزش‌های تخصصی‌تری به مددکاران ارایه می‌شود اما باید در سر فصل‌های دروس مددکاری اجتماعی و رشته‌های یاورانه به معنای عام خود روا‌نشناسی و مشاوره بازنگری صورت گیرد و دروس جدیدی را به مددکاران ارایه دهیم زیرا سرفصل‌های موجود کارآمدی لازم را برای تربیت افراد متخصص متناسب با نیاز فعلی کشور ندارد.

انتهای پیام/