لوکس گرایی جانشین روابط عاطفی زوجین در زندگی

طلاق

یک آسیب شناس اجتماعی گفت: برخی رفتارهای مردان باعث بروز سرد مزاجی در زنان می‌شود؛ ولی به ظاهر تصور جامعه بر این است که زنان در بروز این سردی روابط و دلزدگی دخیل هستند.

کورش محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار«جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه اصفهان، با بیان اینکه ارتباط و تعامل مشترک در یک واحد اجتماعی با اهداف مشترک، باعث تداوم در زندگی زناشویی می‌شود، اظهارکرد: در برخی موارد دل‌زدگی زوجین از یکدیگر موجب طلاق عاطفی می‌شود و به عبارت دیگر طلاق عاطفی جلوه‌ای از دل‌زدگی طرفین از یکدیگر است.

وی با اشاره به اینکه طلاق عاطفی نتیجه قطع تعامل زوجین با یکدیگر است و با وقوع آن روابط میان همسران بدون هیچ بازخورد و پویایی ادامه می‌یابد، گفت: در طلاق عاطفی طرفین یکدیگر را نادیده می‌گیرند و این بی‌توجهی منجر به قطع ارتباط عاطفی می‌شود.

این آسیب شناس اجتماعی افزود: از دیگرعوامل دل‌زدگی زناشویی عدم آگاهی طرفین نسبت به وظایف زناشویی است که به طور کلی شامل حمایت طرفین از یکدیگر در شرایطی که نیاز به همدلی دارند و عدم ایفای نقش در زندگی زناشویی می‌شود.

کاهش اعتماد از عوامل تاثیرگذار در دل‌زدگی زناشویی است

محمدی بی توجهی به نیازهای غریزی و جنسی زوجین، تجمل گرایی و مادی گرایی را از دیگرعوامل دل‌زدگی زوجین از یکدیگرعنوان کرد و گفت: هنگامی که یکی یا هر دو زوج به مادی‌گرایی روی آورند از محتوا و متن اصلی زندگی غافل می‌شوند.

این آسیب شناس عامل روانی را نیز از دیگر دلایل دل‌زدگی زوجین از هم دانست و افزود: برخی اوقات افراد متناسب با ویژگی‌های روحی، روانی و شخصیتی خود رفتارهایی را انتخاب می‌کنند که متناسب با اهداف مشترک زندگی زناشویی نیست و این رفتار باعث کاهش ارتباط و کاهش اعتماد بین زوجین می‌شود.

وی دیگر عامل مهم و تاثیرگذار در دل‌زدگی زناشویی را کاهش اعتماد بیان کرد و گفت: هنگامی که تردید وارد زندگی می‌شود و اعتماد طرفین نسبت به یکدیگر کاهش می‌یابد فاصله میان همسران افزایش پیدا می‌کند و موجب دل‌زدگی میان آن‌ها می‌شود.

محمدی طلاق عاطفی و طلاق رسمی را از آسیب‌های دل‌زدگی زناشویی عنوان کرد و افزود: با وقوع طلاق عاطفی میان والدین، سردی روابط آن‌ها به فرزندان منتقل و موجب ضعیف شدن رابطه والدین و فرزندان می‌شود.

رفتار ناهنجار فرزندان نتیجه روابط سرد والدین است

وی با بیان اینکه گاهی اوقات رفتارهای ناهنجار فرزندان نتیجه روابط سرد حاکم میان والدین است، تاکید کرد: دل‌زدگی و سردی روابط میان زوجین، خانواده‌ها را از همبستگی به سوی گسستگی سوق می‌دهد و موجب از بین رفتن تعامل بین اعضای خانواده می‌شود و رابطه آن‌ها را آسیب پذیر و گسستنی می‌کند.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به اینکه افسردگی، استرس و اضطراب از جمله مشکلاتی است که در نتیجه سرد شدن رابطه والدین و فرزندان ایجاد می‌شود، گفت: امروزه کودکان بسیاری از افسردگی که به علت سردی روابط والدین سرچشمه می‌گیرد رنج می‌برند که این امر از نشاط جامعه می‌کاهد و افراد را به سمت مشکلاتی مانند اعتیاد سوق می‌دهد.

محمدی با بیان اینکه مشکلات ناشی از دل‌زدگی زناشویی می‌تواند بی‌شمار، سلسله وار و عمیق باشد، افزود: برای جلوگیری از به وجود آمدن دل‌زدگی باید آگاهی خانواده‌ها افزایش پیدا کند و متولیان امر برای رفع این مشکل برنامه ریزی برای آموزش مهارت‌های زندگی را از سنین پایه آغاز کنند.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان آموزش داده نمی‌شود، افزود: افراد باید از سنین پایه با روابط سالم و زندگی مشترک آشنا و سپس وارد زندگی زناشویی شوند.

فضای لازم برای بیان مشکلات زناشویی در جامعه وجود ندارد

این آسیب شناس اجتماعی اضافه کرد: متاسفانه با عدم آگاهی، فرزندانمان را وارد زندگی مشترک می‌کنیم زیرا پایه زندگی خودمان نیز بر مبنای نا آگاهی بوده است.

لوکس گرایی جانشین روابط عاطفی همسران در زندگی شده است

محمدی با بیان اینکه بیشتر ازدواج‌ها در جامعه امروزی با محوریت تجمل گرایی و مادی گرایی انجام می‌شود، ادامه داد: متاسفانه تجمل گرایی، لوکس گرایی و مادی گرایی در زندگی مشترک جانشین روابط عاطفی همسران شده است.

وی با بیان اینکه کم‌هزینه‌ترین روش برای رفع آسیب‌های اجتماعی، آموزش و مهارت آموزی می‌باشد، تصریح کرد: متولیان باید با اجرای طرح‌ها و برنامه‌های آموزشی برای زوج‌های نوپا و آسیب دیده مانند مشاوره‌های فردی و گروهی و آموزش‌های مهارت‌های اساسی ارتباطی در فضای خانواده، به رفع این مشکل در جامعه بپردازند.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به عدم فضاسازی مناسب برای بیان مشکلات زناشویی و روابط جنسی در جامعه گفت: متاسفانه حتی شرایط لازم برای ورود کارشناسان به این مقوله فراهم نشده است و این امر تاثیرات مخربی بر جامعه دارد.

دل‌زدگی زناشویی میان زوج‌ها روبه افزایش است

محمدی افزود: متاسفانه در جامعه با مشکلات زناشویی و مسائل جنسی به صورت یک تابو برخورد می‌شود؛ اما لازم است مراکزی برای زوج‌هایی که دارای مشکل هستند تاسیس شود تا این افراد بتوانند از خدمات مشاوره استفاده کنند و علاوه بر آن باید امکان آموزش این مباحث در مدارس نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: هم‌چنین برای تقویت باورها در سطوح میانی جامعه یعنی در میان مربیان و مشاوران، دستگاه‌های متولی و تبلیغاتی مانند وزارت ارشاد و یا تریبون‌های نماز جمعه می‌توانند با استفاده از مبانی و اصول شرعی و در محدوده هنجارهای مورد قبول جامعه فرهنگ سازی لازم را در خصوص این مسائل داشته باشند.

این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه آمار رسمی در خصوص دل‌زدگی در ازدواج وجود ندارد،‌ تصریح کرد: برخی تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد آمارها در این زمینه رو به افزایش است و شرایط نشان می‌دهد بیشتر طلاق‌ها به دل‌زدگی زناشویی مربوط می‌شود.

محمدی با بیان اینکه زنان به لحاظ فیزیولوژیک از حساسیت عاطفی بالاتری برخوردارند و قطعا در برخوردها و شرایط نابسامان در زندگی زناشویی واکنش و مقاومت زنان بیشتر از مردان است، گفت: آسیب‌های ناشی از دل‌زدگی‌های زناشویی و روابط سرد زناشویی برای زنان بیشتر متصور است.

در بیشتر موارد مردان موجب دل‌زدگی زناشویی می‌شود

وی افزود: شرایط جامعه و مردسالاری که به لحاظ تاریخی بر آن حاکم است این تصور را ایجاد می‌کند مردان در روابط اجتماعی آزادتر و راحت‌تر هستند و شرایط آزادتری برای کج روی‌های اجتماعی دارند به همین دلیل می‌توانند جایگزین‌هایی برای مشکلات زناشویی خود در جامعه داشته باشند.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به اینکه در بیشتر موارد رفتارهای مردان موجب دل‌زدگی زناشویی می‌شود؛ اما در این جریان این زنان هستند که بیشتر آسیب می‌بینند،‌ گفت: همواره تصور می‌شود زنان در دل‌زدگی زناشویی دخیل هستند؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد رفتارهای مردان باعث بروز سرد مزاجی در زنان می‌شود و رابطه بین زن و مرد مانند کوه یخی است که رفتارهای زن مانند قله آن مشخص و قابل دید می‌باشد؛ اما رفتار مردان نیمه پنهان این کوه یخ است که هیچ‌گاه در ظاهر قابل دیدن نیست.

محمدی تصریح کرد: دل‌زدگی زناشویی در تمام اقشار جامعه به صورت یکسان اتفاق می‌افتد و ارتباطی به قشر اجتماعی افراد ندارد و امکان وقوع آن در هر خانواده با هر فرهنگی وجود دارد؛ اما اگر به لحاظ اقتصادی به این موضوع نگاه کنیم در خانواده‌هایی که از نظر اقتصادی شرایط بهتری دارند کمتر رخ می‌دهد؛ زیرا حداقل دغدغه‌های مادی در این خانواده‌ها وجود ندارد.

دل‌زدگی زناشویی از مشکلات اساسی جامعه است

وی مبحث دل‌زدگی در زناشویی را یکی از مشکلات اساسی جامعه عنوان کرد و گفت: آسیب‌شناسان در سال‌های اخیر به مسوولان و افرادی که دستی در این مبحث دارند هشدارهای بسیاری برای جلوگیری از وقوع این مسئله داده‌اند.

این آسیب شناس اجتماعی ادامه داد: ارتباط زناشویی به نوعی عامل اساسی در ایجاد پیوندهای محکم ناگسستنی و بلعکس پیوندهای ضعیف و گسستنی در خانواده است، بنابراین توجه آن از اهمیت زیادی برخوردار است و از همه دستگاه‌ها انتظار می‌رود که امروز برای حل این مشکل تلاش کنند زیرا فردا دیر است.

محمدی با بیان اینکه علما، ائمه جمعه، دستگاه‌های فرهنگی، اجتماعی و حمایتی همه باید برای رفع این مشکل اقدام کنند، افزود: به نظر می‌رسد دولت جدید به سمتی حرکت می‌کند که مشکلات را بهتر و شفاف‌تر ببینند و این امر قطعا می‌تواند به ایجاد شرایطی برای توجه، آموزش جدی و کمرنگ شدن تابوهای زناشویی در سطح جامعه کمک کند تا شاهد جامعه‌ای با خانواده‌های گرم باشیم.

 منبع: ایسنا