پایگاه اطلاع رسانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

موسوی چلک :گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است

دکتر سید حسن موسوی چلک گفت : همت و حمایت مسئولان استان خراسان و بخصوص شهرستان گناباد از برگزاری کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران مثال زدنی است و گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است .
دکتر سید حسن موسوی چلک گفت : همت و حمایت مسئولان استان خراسان و بخصوص شهرستان گناباد از برگزاری کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران مثال زدنی است و گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

 به گزارش صبح گناباد ، دکتر موسوی با انتقاد از اینکه  به جز برنامه چهارم توسعه ( آنهم به صورت محدود ) ، در پنج برنامه توسعه ای کشور به مسائل اجتماعی پرداخته نشده است ، گفت : در اولین همایش مددکاری اجتماعی که در گناباد برگزار شد ، بدنبال سلامت و رفاه اجتماعی بودیم و در همایش دوم بنا را بر سیاستگزاری اجتماعی گذاشتیم و در سومیمن همایش که در تاریخهای سیزدهم و چهاردهم شهریور ماه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار میشود ، بنا را براین گذاشته ایم تا از برونداد علمی آن در تدوین برنامه ششم استفاده شود .

 دبیر علمی سومین همایش ملی مددکاری اجتماعی ایران گفت افزود تا کنون ۲۴۸ مقاله روی سایت همایش قرار گرفته و ۱۰۰ تا ۱۲۰ مقاله سفارشی نیز داریم علاوه بر آن ۳۳ کمیته کارشناسی با حضور جمع کثیری از مدیران اجرایی و صاحبنظران دانشگاهی تشکیل شده است که قطعا حاصل نظرات کارشناسی آنان میتواند توسط دولت و مجلس در تدوین برنامه ششم مورد استفاده قرار گیرد .

 این صاحب نظر حوزه جامعه شناسی با اشاره به هشدارهای مقام معظم رهبری در خصوص تهاجم فرهنگی ، ناتوی فرهنگی و … گفت : حوزه اجتماعی با قانون و بخشنامه درست نمیشود و ما تاکنون نتوانسته ایم در برابر هجوم فرهنگی راهکار مقابله ای از جنس فرهنگی تهیه کنیم ، بنابراین  از آنجا که سواد اجتماعی ما پایین است ، باید با رویکرد  ایجابی ، آگاهیهای عمومی را تقویت و هویت و سلامت اجتماعی را ارتقاء دهیم .

 او با ابراز نگرانی از آسیبهای اجتماعی در بخشهای مواد مخدر ، طلاق ، قانون گریزی ، فرار از خانه ، کودک آزاری ، فحشا و … گفت : نباید نگاهها به مسائل اجتماعی کشور امنیتی باشد چون در این صورت خط قرمزها زیاد میشود  بنابراین لازمه اعتماد صداقت است .

 موسوی چلک به دومسئله مهم دیگر نیز اشاره کرد که عبارتند از فردگرایی و عدم مطالبه گری ؛ او فردگرایی را آسیب بزرگی دانست که متاسفانه در حال گسترش است بصورتیکه  مشاهده گری و بی تفاوتی نسبت به مسائل اجتماعی در بین مردم مشهود است . رسانه ها هم صحنه هایی را به تصویر کشیدند که فردی با کارد در حال ارتکاب جرم قتل است و دیگران در حال فیلم گرفتن از این صحنه هستند .

 وی دومین مسئله را پایین بودن فرهنگ مطالبه گری اجتماعی از سوی مردم دانست و تصریح کرد متاسفانه مردم دغدغه یارانه و مسائل اقتصادی دارند ولی در مباحث اجتماعی کمترین واکنش را نشان میدهند . دبیر علمی همایش گفت : به همین علت برای مدیریت این آسیبها باید بستر آگاهی و اعتماد اجتماعی را افزایش دهیم و چاره ای نداریم جز اینکه در برنامه ریزیهای آینده حوزه اجتماعی را جدی بگیریم .

/محسن مروی- وبسایت سومین کنگره مددکاری اجتماعی/

۰

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. mehrdad

    با سلام وضمن تشکر از زحمات جنابعالی  می خواستم به عرض برسانم به نظر اینجانب مکان بر پایی این گونه کنگره ها باید مناسب وگردشی باشد ضمنا برای ما که در غرب یا جنوب یا شما غرب هستیم خیلی دور ومشکل است خواهشمند است تجدید نظر بفرمایید تا همگی بتوانند شرکت کنند وبهره ببرند

    ۰
    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.