پایگاه اطلاع رسانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

نشست تخصصی مددکاری اجتماعی در بهداشت و درمان برگزار شد

سومین نشست تخصصی انجمن مددکاران اجتماعی ایران با عنوان مددکاری اجتماعی در بهداشت و درمان در روز پنجشنبه مورخ ۱۱/۸/۱۳۹۱ از ساعت ۱۶:۲۰ لغایت ۲۰ در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حضرت رسول اکرم (ص) برگزار شد.

پس از تلاوت قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و سرود ملی مددکاری اجتماعی، اهداف نشست توسط سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تشریح شد.

سپس اساتید و پیشکسوتانی همانند آقایان کیا، بخشی نیا، رنجبر، نعمت، فاکری، میرعابدینی وخانم رمضانلو توضیحاتی در زمینه نقش مددکار اجتماعی در بهداشت و درمان دادند. پس از آن خانم علومی کارشناس مددکاری اجتماعی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) از طرف واحد مددکاری اجتماعی این مرکز به ارائه گزارشی در مورد فعالیتهای مددکاری اجتماعی این بیمارستان پرداخت.

در این نشست همچنین دکتر غفارزاده مدیر مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی رسول اکرم نیز در خصوص اهمیت نقش اجتماعی مددکار اجتماعی در بیمارستان با توجه با تجارب خود مطالبی عنوان نمود.

آقای غفاری مدیرکل دفتر امور حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از دیگر اشخاص حاضر در این همایش بود که در مورد اهمیت استفاده از منابع اجتماعی در مراکز درمانی نکاتی را بیان کرد.

در ادامه آقای اسدی آرا مسئول مددکاری اجتماعی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران نیز در ارتباط با نقش و اهمیت مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی وابسته به این شرکت مطالبی را ارائه نمود.

سپس چکیده نتایج جلسات کارگروه مددکاری اجتماعی در بهداشت و درمان انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خصوص نقش مددکار اجتماعی در بیمارستان از طریق پاورپوینت و توسط آقایان میرعابدینی و کاوه فیروز عنوان گشت و حاضرین در نشست از جمله مسئولین و کارشناسان مددکاری اجتماعی مراکز بهداشتی و درمانی، اساتید، پیشکسوتان و دانشجویان به بیان نظرات خود در این زمینه پرداختند و مطالب جمع بندی گشت.

جهت مشاهده عکسهای همایش اینجا را کلیک کنید.

منبع: روابط عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

۰

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. سیروان احمدی

  ایکاش روزی برسد که همه مددکاران در سراسر ایران به جایگاه خودشان برسند حقوق شان رعایت بشه تو سیستم اداری دیگران در کارهایشان دخالت نکنند یا حتی دستوری کارها رو آبکی انجام ندهند

  ۰
  پاسخ
 2. گلناری مددکار بیمارستان بردسکن

  سلام . من خیلی علاقه دارم در زمینه رشته تحصیلی ام کار تحقیقاتی هم انجام بدم که مربوط به بیمارستان خودمون باشه اما نمی دونم از کجا شروع کنم میشه راهنماییم کنین ؟
  بیشتر دارم دنبال موضوع می گردم .

  ۰
  پاسخ
 3. فریدون قاسمیانی مددکار بیمارستان سردشت

  با سلام / الان امار مشخصی دروجود مددکاران در بیمارستانهای سرسر کشور دراختیار هست یا نه ؟مددکار با تعریف برکه تخفیف بستری که در اختیارش کذاشته اند هیج اختیاری جهت تخفیف هدفمند ندارد وهر ریسی که به بیمارستان تعیین می شود با سلیقه خود مددکاری تعریف میکند کاهی می فرمایند تخفیف وجود ندارد و کاها هم میکه به ارباب رجوع ۱۰درصد است واکر مددکار هم از حقوق مددجو دفاع میکند باتحت فشار روحی وپایین اوردن اضافه کاری وکارانه روبرو می شود وهیج انجمن ددر استان نیست از حق مشروع مددکار دفاع نماید ومجبور شد ه ایم درگوشه ای منزوی ویا از دردسریهای مسئولین گوشه ای ساکت ب

  ۰
  پاسخ
 4. سلمانی

  با عرض سلام

  و سپاس از زحمات شما، من هم از مددکاران شاغل در یکی از بیمارستانهای جنوب شرق کشور هستم با کمال تاسف بگویم که رییس بیمارستان محل خدمت من میگوید مددکاری چی هست کی هست من مشخص میکنم شما باید در چه پستی مشغول به کار باشید و متاسفانه من با تمام انگیزه هایی که زمان استخدام داشتم الان در جایی کار میکنم که هیچ ربطی به پست استخدامی من ندارد و مسولین وزارت بهداشت در دانشگاه مربوطه هیچ نظارتی ندارند مددکاری در بیمارستانهای این دانشگاه بسیار کم اهمیت شمرده میشود روز ماما پرستار روز پزشک علوم ازمایشگاهی همه و همه از اهمیت برخوردارند ولی دریغ از یک تبریک خشک و خالی . و من برای خودم متاسفم که در وزارت بهداشت کار میکنم چرا که همه انگیزه و عشق و علاقه من رو به مددکار بودن و فعالیت در زمینه مورد علاقه ام رابا بی توجهی از بین برد.حتی خبرهای مربوط به مددکاری برگزاری کلاسهای اموزشی و کارگاهها و همایشها به اطلاع رسانده نمیشود

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام
   روز مددکار اجتماعی را پیشاپیش به شما همکار گرامی تبریک عرض می نمائیم.
   با وجود تلاشهای صورت گرفته متاسفانه هنوز رشته مددکاری اجتماعی در بسیاری از مناطق کشور (و در برخی موارد حتی در خود تهران) هنوز به خوبی شناخته نشده است.
   امسال بیست و هشتمین جشن کشوری روز مددکار اجتماعی همزمان با ولادت باسعادت حضرت علی (ع) برگزار خواهد شد و برخی از شعبات استانی انجمن نیز این جشن را برگزار می نمایند از جمله گیلان، لرستان، اردبیل، مازندران، سمنان، گلستان و…
   امیدواریم سایر شعبات استانی نیز به زودی و با تلاش و مساعدت خود مددکاران استان ها فعال تر شده و روز مددکار اجتماعی را ابتدا خودمان گرامی بداریم. طبیعتا” دلسوز تر از خود مددکاران اجتماعی برای حرفه مددکاری اجتماعی وجود ندارد و افراد سایر رشته ها برای رشته ما کاری انجام نمی دهند تا زمانی که خود ما با احساس مسئولیت برای حرفه مقدسمان تلاش کنیم.
   در استان خراسان جنوبی در حال حاضر شعبه استانی داریم و اطلاعات تماس آن نیز در اولین گاهنامه الکترونیکی انجمن قابل دانلود است ( به صفحه اصلی سایت رجوع نمائید).
   در استان سیستان و بلوچستان هم به امید خدا و مساعدت و تلاش مددکاران این استان انشاالله به زودی شعبه استانی راه اندازی خواهد شد که البته راه اندازی فقط قدم اول است و فعالیت این انجمن ها به مددکاران متعهد و دلسوز این استان ها بستگی دارد.

   ۰
   پاسخ
 5. مریم السادات سپید هدم ///کرمانشاه

  ضمن ، سلام و عرض سپاس از زحمات علمی و عملی همه همکاران محترم مددکار بسیار خوشحال شدم که در جمع تخصصی و صنفی مددکاران به موضوع مهم مددکاری در حوز ه بهداشت و درمان پرداخته شده است اما با کمال تاسف عرض کنم به رغم تمامی این نشستهای تخصصی و علمی تاکنون شاهد هیچ تغییر مثبتی در روند مددکاری پر مشقت نه تنها در بیمارستانها بلکه در هیچ کجای دیگر نبوده ایم
  در مراکز درمانی برای مدکاران اجتماعی نقش مناسبی تعریف نشده است و لذا در برنامه ریزی های اداری و اجتماعی و سیاستهای گذاریهای دولت و سیستم بهداشت و درمان یک شبه راجع به نحوه خدمات دهی این واحد مهم در بیمارستانها وظیفه جدید می تراشند بدون انکه به حجم کار و اشکالات ان در فرایند کار در سازمان و اساسا کمیت وکیفیت وجود مددکاران تخصصی در بیمارستانها کوچکترین توجهی بشود و نتیجه اش می شود همین که مثلا در یک بیمارستان جنرال ۲۰۰تختخوابی که یکی از مراکز مهم ترومای استان و از طرفی مرکز قطب درمانی درسرویس دهی به بیماران سرطانی در غرب کشوربا بیش از هزاران پرونده بیمار صعب العلاج سرطان و حتی دیابت می باشد ، ما تنها ۲ نیروی مددکار داریم.
  آیا به نظر شما عزیزان انجمن مددکاری ایران دیگر جایی برای بحث علمی و تخصصی و آموزش و پژوهش و ارتقاء تحصیلی و یا ارتباط گرفتن با انجمن و تعاملات صنفی و تخصصی و اساسا توجه به امنیت شغلی برای این مددکاران بخت برگشته سازمانی خواهد ماند ؟؟؟؟
  مبالغه نخواهد بود اگر بگوییم مددکاران اجتماعی در شرایط موجود فقط ضربه گیر هستند از یک سو ضربه گیر خطای مدیریتی سازمان در رفع رجوع اشکالات اجرایی برنامه های ابلاغی و اداری و از سوی دیگر ضربه گیر سرزنش و اعتراض مردم نیازمندی که اساسا هیچگونه رضایتی از خدملات ارائه شده ما به ظاهر مدکاران اجتماعی ندارند………..
  و براستی در این شرایط پاسخگو کیست؟/
  آیا میتوانیم انتظار داشته باشیم که اساتید و مراجع محترم ما در دو انجمن مهم مددکاری ایران در ایران در این بحران ها چاره ای بیاندیشند…..
  ما مددکاران با نگرش تخصصی و حرفه ای آسیب شناسانه خود حر فهای زیادی داریم امامتاسفانه دریغ از گوش شنوا …….
  به هر حال موضوع شما بهانه ای شد برای گفتگو و شاید درد دل ………..
  بازهم برای همه شما عزیزان آرزوی موفقیت دارم …..بالاخره این بودنها از اصلا نبودنها بهتر است…
  مریم السادات سپید ه دم/ بیمارستان طالقانی کرما نشاه

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام و احترام
   ضمن تشکر از اظهار نظر شمادر ارتباط با مطالب شما به چند نکته اشاره می شود:
   بدون شک جایگاه مددکاری اجتماعی در مراکزدرمانینسبت به قبل تضعیف شده است.تصویب قوانین ومقررات هم در این زمینه تاثیر گذار بوده است.ولی بخش عمده آن هم به خودمان بر می گردد که چقدربتوانیمحرفه مددکاری اجتماعی را در محل کارمان با کار های خوب وموثری که انجام می دیهیم تقویتکنیم.بیمارستان ها جلمعه کوچک هستند که همه مردم به آنجا میروند یا برای درمان یا برای عیادت.لذا فرصت خوبی است تا بتوان خدمات مددکاریاجتماعی را در عمل به مردم معرفیکرد.
   نکتهدیکر اینکه تا زمانی که اداره مددکاری در حوزه روابط عمومی وزارت بهداشت قرارداشته باشد نمی توان انتظارتغییرات جدی را داشت.حوزه درمان ونقش مددکاری اجتماعی در تیم درمان فرصت خوبی خواهد بود تا جایگاه مددکاری اجتماعی مراکز درمانی تقویتگردد.

   ۰
   پاسخ
 6. رام برزینی مهرداد استان کرمانشاه

  باسلام خواستم بپرسم پس دفتر مددکاری در وزارت خانه منظور وزارت بهداشت تشریف نداشتن یا از بچه های ستادهای استانها دعوت نشده بود؟

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام واحترام
   در خصوص دعوت از مسئولین یا افراد خاص در هم اندیشی های تخصصی برنامه ای نداریم.ولی در خصوص هم اندیشی بهداشت و درمان خودم هم با سرکار خانم یعقوب تماس گرفتم و دعوت کردم.ایشان اعلام کردند که نمی توانند حضور داشته باشند.از استان ها نیز انجمن دعوتنکرد.جون هم اندیشی ها فقط از طریق سایت اعلام می شود وشرکت هم آزاد است.چنانچه بیمارستانی نامه می خواستند از طرف انجمن دعوت نامه ارسال می شد. موسوی چلک

   ۰
   پاسخ
  2. مدیر سایت

   با سلام و احترام
   سرکار خانم یعقوب مسئول اداره مددکاری وزارت بهداشت دعوت بودند ولی تشریف نیاوردند.اطلاع رسانی برای شرکت در هم اندیشیس ها از طریق سایت انجام می شود. ولی چنانچه اداره ای دعوت نامه می خواست برای شان ارسال کردیم.

   ۰
   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.