پایگاه اطلاع رسانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران

همایش روز مددکاری اجتماعی برگزار شد

 گروه سلامت: بیست‌ و هشتمین جشن روز مددکاری، پیش از ظهر امروز، ششم خردادماه با حضور رئیس سازمان بهزیستی برگزار و در این مراسم ضمن تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی از کتاب گنجینه حاصل تجربیات چندین و چند ساله مددکاران کشور رونمایی به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) همایش مددکاری اجتماعی و نشاط اجتماعی، قبل از ظهر امروز، ششم خردادماه با حضور همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی، مجتبی اعلایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و محمد جعفریان، رییس سازمان جوانان هلال احمر کشور برگزار شد.

در ابتدای این مراسم موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران طی سخنانی کوتاه با تاکید بر اینکه شعار امسال روز مددکاری، بهره‌مندی از نشاط اجتماعی‌ست، اظهار کرد: اگر این موضوع به درستی سیاست‌گذاری شود طبیعتا جامعه از سلامت روانی و اجتماعی بهتری برخوردار خواهد بود که امیدواریم نشاط و شادابی هر چه بیشتر در جامعه نهادینه شود.

موسوی با اشاره به تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی، تصریح کرد: جامعه مددکاری کشور باید این‌گونه حرکات و تقدیر از پیشکسوتان مددکار را در دستور کار قرار بدهد تا این فرهنگ به خوبی در جامعه نهادینه شود.

براساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این مراسم، مجتبی اعلایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سخنانی با تاکید بر اینکه جامعه امروزی با دردهای بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، اظهار کرد: هم اکنون اضطراب یکی از مهم‌ترین مشکلات انسان معاصر است و به تعبیری عصر جدید را به نام عصر اضطراب نام‌گذاری کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه زندگی ماشینی و محیط اطراف انسان را گرفتار چنین عارضه‌ای کرده است، اظهار کرد: این امر سلامت جسمی و روانی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است و طی پژوهشی به اثبات رسیده است که ۳/۱ بزرگسالان دارای ناراحتی‌های عصبی و روانی هستند؛ یکی دیگر از بیماری‌های این دوره استرس است و به عنوان بیماری تمدن از آن نام برده می‌شود و خود باعث مسبب ایجاد بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی در بدن افراد است.
مجتبی اعلایی:
عمده احکام اجتماعی برای با نشاط نگه داشتن جامعه است، احکام اجتماعی اسلام متناسب با فطرت انسانی وضع شده است، ما اگر بخواهیم شاداب زندگی کنیم باید زندگی هدفمند داشته باشیم و در عرصه خیررسانی به دیگران حاضر باشیم

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بر خلاف دو بیماری استرس و اضطراب، شادی و نشاط نقش موثری را در سلامت جسم و روان ایفا و معمولا انسان‌های با نشاط از طول عمر بیشتری برخوردار و دو برابر انسان‌های بی نشاط فعالیت دارند.

براساس گزارش ایکنا، همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی نیز به عنوان سخنران بعدی این همایش با تاکید بر اینکه با رشد چشمگیر جامعه مددجویی کشور مطالبات آنها نیز تغییر پیدا کرده است، تصریح کرد: سازمان بهزیستی در حوزه خدمات اجتماعی سال گذشته با تعریف جدیدی از این حوزه سند راهبردی جدیدی را تدوین و دو رویکرد توانمند سازی و مداخله پیشگیرانه در دستور کار برنامه‌های خود قرار داده است.

هاشمی در ادامه افزود: کشور در حوزه خدمات اجتماعی صاحب‌نظر و افراد دوره دیده کم ندارد ولی شبکه اجتماعی را به شکل مناسب تقویت نکرده است سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان مدکاری اجتماعی پیشنهاد می‌دهد این شبکه بایستی به شکل منسجم و به هم پیوسته و با یک سند راهبردی هوشمند تدوین و وظایف تمامی سازمان‌ها را مشخص کند.

وی با تاکید بر لزوم طراحی مدل مددکاری دینی و قرآنی برای صدور به سایر کشورها اظهار کرد: مجموعه برای به روز رسانی موضوعات مرتبط با این حوزه آمادگی دارد تا گفتمان جدیدی را با استفاده از تجربیات مختلف کشور همچون دستاوردهای حماسه هشت سال دفاع مقدس به کار بگیرد.

رئیس سازمان بهزیستی در پایان گفت: مگر می‌شود در مددکاری دینی فرد دلسوز، بخشنده، رحیم، رئوف و با نشاط نباشد در مباحث خاص و بلاهای زمانی که مددکاران ما در محل وقوع حوادث حاضر می‌شوند اقدامات مؤثری را در دردزدایی و یأس‌زدایی انجام می‌دهند که این امر بایست به شکل مناسب نهادینه و گسترش یابد.

براساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این مراسم، محمد جعفریان، رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور با تاکید بر اینکه نشاط اجتماعی ابزاری برای زندگی سالم است، عنوان کرد: هم اکنون ارتباط عمیقی بین نشاط اجتماعی با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، بی تردید آسیب‌ها نشاط اجتماعی را هدف می‌گیرد و باید به این نکات دقت نظری خاصی داشته باشیم.
محمد جعفریان:
نشاط اجتماعی ابزاری برای زندگی سالم است، هم اکنون ارتباط عمیقی بین نشاط اجتماعی با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، بی تردید آسیب‌ها نشاط اجتماعی را هدف می‌گیرد و باید به این نکات دقت نظری خاصی داشته باشیم

جعفریان در ادامه با بیان اینکه در آسیب‌های اجتماعی جوانان گروه هدف هستند، بیان کرد: جوان در صورتی که خود مشوق نشاط اجتماعی باشد به تعبیری یک تیر و چند نشان شده است، امروزه باید نشاط اجتماعی را به عنوان نیازی مبرم به مددکاران سپرد، در کشور دستگاه‌های مختلفی فعال هستند که مددکاران اجتماعی می‌توانند اقشار مختلف را به هم نزدیک کنند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور با تاکید بر ترویج نشاط اجتماعی در جامعه، اظهار کرد: کشور در آستانه یک تحول سیاسی بزرگ قرار دارد که امیدواریم رسیدن به نشاط اجتماعی بکی از دغدغه‌های مدیران کشوری باشد که مطمئنا این امر با توانمندسازی مددکاران به دست می‌آید.

تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی/ رونمایی از کتاب گنجینه

براساس گزارش ایکنا، در این مراسم همچنین از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی تجلیل و از کتاب گنجینه حاصل تجربیات چندین و چند ساله مددکاران کشور رونمایی به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری ایکنا

۰

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. rose

  با سلام شما بجز ایجاد شکاف بین مددکاران چه کار مهمی کرده اید کسانی دیگر هم هستد که دارن زحمت میکشن وخون جگر خوردهاند واسمی از انها نمیبرید مثل دکتر اقلیما و… دیگران لطفا با دیگران هم تعامل داشته بداشید ممنون روزتان هم مبارک البته فقط خودمان به هم تبریک میگیم

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام واحترام
   دوست عزیز پیشنهاد می کنم که گزارش عملکرد انجمن را مطالعه کنید.کتاب گنجینه یکی از نشانه های ارتباط انجمن با زحمت کشان در حوزه مددکاری اجتماعی ایران است.در مورد آقای دکتر اقلیما هم به اطلاع شما می رسد که ایشان در تهران نبودند.علیرغم این که در سال های قبل هم در همایش انجمن شرکت نمی کردندولی باز هم در سال جاری پیگیری کردم تا در خدمت شان باشیم ولی برای ادامه درمان به خارج از کشور رفتند.این را فراموش نکنیم که کسانی که بیش از ۳۰ سال هم در واحد های مددکاری اجتماعی خاک خوردند و خون دل، حق شان است که از آنها هم تقدیر شود.در انجمن به روی همه باز است حتی شما دوست عزیز.

   ۰
   پاسخ
 2. لبخند زندگی

  سلام

  مهربان باش

  و

  به هر کس می‌رسی لبخند بزن ؛

  تو نمیدانی به آدم‌ها چه می‌گذرد ،

  شاید

  لبخندت برایشان مانند گنجی ارزشمند باشد ،

  و

  آنها بسیار به آن لبخند محتاج باشند…

  سربزن ممنون

  ۰
  پاسخ
 3. لبخند زندگی

  خدایا ….
  آن هنگام که از روزگار بیزارم تو با من بمان…
  آن هنگام که دل پر از آشوب است تو آرامش کن…
  مگذار اندیشه های نا پاک سپیدی ذهنمان راسیاه سازد
  باشد که مورد رحمت تو قرار گیریم .سربزن ممنون

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   سلام
   با تماس با دفتر انجمن امکان پیش خرید کتاب وجود دارد. اصل کتاب ها هم به زودی با اولویت افرادی که پیش خرید کرده اند به دست همکاران گرامی می رسد.

   ۰
   پاسخ
 4. روزبه

  به نام خدا

  همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود.

  تقدیم به خانواده شهید امید عباسی که نمونه ای واقعی و راستین از یک “مددکار” ، صرف نظر از تمامی معیارهای علمی و نظری این جایگاه بود…

  ۰
  پاسخ
 5. سرابی آسیابر

  با سلام
  ضمن تقدیر و خسته نباشید خدمت همه خوبان انجمن مددکاری اجتماعی و مددکاران اجتماعی کشور.
  بسیار خوشحالم که بالاخره انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تلاش و ایثار توانست پس از سالها در مسیر توسعه واقعی قرار بگیرد . سالیان درازی در حوزه کار جفا های زیادی بر مددکاران اجتماعی کشور وارد شد و چه مددکارانی که از بی تفاوتی های مسئولین امر مجبور شدند حوزه های مددکاری اجتماعی را رها کنند و به کار دیگری مشغول شوند و جایشان را افراد غیر پر کنند . و چه خیانت هایی که تخصص مددکاری اجتماعی را با اعانه جمع کردن ها ، گداپروری ها و … برابر کردند . هرچه بود گذشت اما سخت و با چشمانی اشکبار . اما خوشحالیم که زمان پویایی و زمان رعایت و احترام به حقوق مددکاران اجتماعی فرا رسیده . تلاش ها ی خوب و بد همه در تاریخ مددکاری کشور نقش خواهد بست . خدایا ما را جزء خوبان قرار ده . تلاش های موثر و ارزنده انجمن مددکاری اجتماعی در یکی دو سال اخیر جای تقدیر دارد . (در ضمن سختی کار مددکاران اجتماعی در حوزه های مختلف یکی از هزاران حقوق فراموش شده مددکاران اجتماعی کشور است انشاا.. جناب آقای موسوی با پیگیری این موضوع نشاط واقعی را به مددکاران بدهد .)

  ۰
  پاسخ
  1. مدیر سایت

   با سلام با توجه به اینکه چهار دوربین مختلف از جمله دوربین سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصاویر را ثبت نمودند باید منتظر رسیدن این عکسها به دفتر انجمن باشیم. عکسهای گرفته شده توسط دوربین انجمن هم به زودی بارگزاری خواهند شد.

   ۰
   پاسخ
 6. جاويد

  خوشحالم که در سالهای اخیر مددکاری اجتماعی در کنار رشد کمی، رشد کیفی خود را نیز آغاز کرده است. همایش سالانه مددکاری اجتماعی به مناسب روز مددکار فرصت مناسبی برای گردهمایی بزرگ مددکاران اجتماعی است و این روز نقطه اتصال همه مددکاران اجتماعی درایارن است. هر چند ارتباط در مددکاری اجتماعی محدود به روز و هفته و ماه و سال نیست و مددکاری یک فرایند ارتباطی مستمر است اما این جشن ملی مددکاری فرصت خوبی است تا عمق و وسعت نوفذ اجتماعی مددکاران اجتماعی را مشاهده کرد. گرچه ما هنوز در آغاز راه هستیم و ارمغان گذشته چندان مطلوب نیست اما تلاش انجمن مددکاری اجتماعی ایران قابل تقدیر و ستایش است. امیدوارم با اراده جمعی و رایزنی ها و لابی های موثر بتوانیم آرزوی دیرینه مددکاران اجتماعی یعنی نظام مددکاری اجتماعی را تحقق بخشیم و جامعه مددکاری اجتماعی در پرتو این نظام متشکل تر از همیشه در راه ماموریت ها وآرمان های مددکاری اجتماعی که همانا حقوق بشر و عدالت اجتماعی است گام بردارد. به امید آن روز

  ۰
  پاسخ
 7. حسيني

  با سلام و خسته نباشید حضور برگزار کنندگان همایش . موضوع انتخابی همایش بسیار خوب و مناسب بود . امیدوارم با همت عالیه تمامی مددکاران در عرصه های مختلف روحیه نشاط و همدلی اجتماعی در سطح جامعه افزایش یابد . در ضمن از تمامی عزیزانی که در برپایی این مراسم متحمل زحمت شدند ،‌ مراتب سپاسگذاری خودم را اعلام می دارم . با تشکر

  سیده فاطمه حسینی

  ۰
  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.