گفتگویی با منیره بلوچی مسئول انجمن مددکاران اجتماعی ایران شعبه کرمان

منیره بلوچی
منیره بلوچی

انجمن مددکاران اجتماعی ایران در راستای تحقق اهداف والای خود و با هدف گسترش و ترویج حرفه مقدس مددکاری اجتماعی و به منظور بهره مندی از تجارب و توانمندی های بالقوه مددکاران اجتماعی سراسر ایران اقدام به راه اندازی شعبه استانی در سطح کشور نموده است و به همین منظور و با هدف آشنایی با یکی از شعب واقع در استان کرمان مصاحبه ای با نماینده استانی کرمان خانم منیره بلوچی صورت پذیرفته که توجه شما را به مفاد آن جلب می نماییم .

سرکار خانم بلوچی ضمن تشکر از جنابعالی جهت انجام این مصاحبه لطفا ضمن معرفی خودتان، به طور مختصر  بیوگرافی و  سوابق اجرایی خویش را بیان نمایید .

با عرض سلام و احترام و تشکر متقابل از شما، اینجانب منیره بلوچی فارغ التحصیل رشته مدد کاری اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در مقطع کارشناسی ارشد هستم; در حدود ۶ سال است که در سازمانها، اداره ها و موسسات مختلف در حرفه مقدس مددکاری در حال انجام وظیفه میباشم، اداره کل بهزیستی استان کرمان، انجمن احیاء ارزشها(SPASDI)، موسسه درمان بیماری های اعصاب و روان طلوع، مرکز ترک اعتیاد امید کمال، جمعیت احیای انسانی (کنگره ۶۰) و دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان از جمله سازمانهایی هستند که افتخار همکاری داشتم همچنین در حال حاضر اینجانب در دانشگاه پیام نور کرمان، دانشکده علمی-کاربردی بهزیستی کرمان همچنین  دانشکده علمی – کاربردی هلال احمر کرمان به تدریس میپردازم. نیز در جهاد دانشگاهی استان کرمان اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مینمایم.

شعبه استانی کرمان از چه زمانی آغاز بکار کرد؟

در اوایل سال ۱۳۹۲ پس از تبادل نظر با جناب آقای موسوی ریاست محترم انجمن مددکاران اجتماعی ایران، از سوی ایشان مأمور به تشکیل شعبه انجمن مددکاران اجتماعی ایران در  استان کرمان شدم و در نهایت با ابلاغ رسمی حکم اینجانب از سوی ایشان به عنوان مسئول انجمن مددکاران اجتماعی استان کرمان در تاریخ ۱۷/۲/۱۳۹۲فعالیت شعبه استانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران آغاز گردید.

اینجانب بسیار خرسندم تا فرصتی پیش آمد که در جهت ارائه خدمت به مددکاران اجتماعی استان کرمان قدم بردارم. به امید اینکه بتوانیم سهمی هرچند ناچیز در جهت کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی استان کرمان داشته باشیم. و در این زمینه از خداوند منان توفیق می طلبیم.

لطفاً در خصوص فعالیتهای انجام گرفته در این مدت چهار ماه فعالیت توضیح بفرمائید.

طیبعتاً با توجه به تازه تأسیس بودن انجمن در استان کرمان، هدف کوتاه مدت، معرفی و شناساندن انجمن در سطح استان میباشد و با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته، نیل به هدف فوق الذکر از دو طریق در حال پیگیری میباشد. الف) اطلاع رسانی و معرفی انجمن ب) دعوت برای عضویت.

در راستای اجرایی شدن بند الف با سازمانها، اداره ها و نهاد های مرتبط با حوزه مددکاری اجنماعی (ازجمله اداره کل بهزیستی، دانشگاه علوم پزشکی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره کل زندانها و اقدامات تأمینی، دادگستری، نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر) و همچنین نهادهای مدیریتی استان (از جمله نمایندگان محترم مردم شریف شهرکرمان در مجلس شورای اسلامی، استانداری و فرمانداری کرمان) مکاتبه و اعلام گردید این انجمن به منظور سرمایه گذاری در جهت توسعه خدمات اجتماعی و بهره برداری مناسب از خدمات مددکاران اجتماعی(بند و ماده ۴ اساسنامه) و نیز پیشبرد امور مربوط به مددکاری اجتماعی (بند ه ماده ۴ اساسنامه) در سطح استان آمادگی لازم را دارد. همچنین اقدام به برقراری ارتباط با کلینیک های مددکاری سطح شهر کرمان نمودیم نیز اقدام به راه اندازی وبلاگ انجمن مددکاران اجتماعی استان کرمان به آدرس http://kermansocialworks.blogfa.com/  گردید.

در راستای اجرایی شدن بند ب اقدام به شناسایی مددکاران اجنماعی محترم سطح شهرکرمان و ایجاد بانک اطلاعاتی مددکاران اجتماعی استان شد و با ارسال دعوتنامه خواستار عضویت در انجمن مددکاران اجتماعی شدیم. همچنین فراخوانهایی تهیه و منتشر شده است.

با توجه به توضیحات شما در خصوص تلاشهای صورت گرفته جهت معرفی انجمن مددکاران اجتماعی در سطح استان لطفاً نتایج آن را برشمارید

خوشبختانه به رغم مدت زمان کم،  در این خصوص نتایج مطلوبی بدست آوردیم و برخی از سازمانها و و نهادهای مربوطه در این زمینه همکاری داشته اند. به طوری که در حال حاضر تعداد ۲۷ نفر از  مددکاران اجتماعی استان به عضویت انجمن مفتخر گردیده که با پیگیریهای انجام شده و مساعدت انجمن مددکاران اجتماعی ایران کارت های عضویت نیز صادر گردیده است. همچنین تعداد دیگری از مددکاران اجتماعی استان با ارسال مدارک مورد نیاز خواستار عضویت هستند که در حال بررسی میباشد.

 

لطفاً بفرمائید آیا در خصوص برقراری ارتباط با دانشگاهها و موسسات آموزشی نیز فعالیتی صورت گرفته است

به نکته بسار خوبی اشاره نمودید، به استحضار میرساند ما در شعبه استان کرمان انجمن مددکاران اجتماعی ایران به دنبال ایجاد قطب پژوهشی هستیم در این خصوص ارتباط مؤثری با دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برقرار شده است. و جلساتی با مدیر گروه محترم رشته خدمات اجتماعی این دانشگاه برگزار گردیده است.

همچنین با دانشکده های علمی-کاربردی بهزیستی و هلال احمر کرمان و نیز دانشگاه پیام نور کرمان ارتباط برقرار شده و به دانشجویان مرتبط این دانشگاهها در خصوص انجمن مددکاران اجنماعی اطلاع رسانی گردیده است. ان شاءالله بتوانیم نقشی هر چند کوچک در خصوص تربیت نیروهای زبده مددکاری اجتماعی در سطح استان داشته باشیم.

خواهشمند است در رابطه با اهداف آتی انجمن در استان کرمان توضیح بفرمائید.

همانطور که در ابتدا اشاره شد با توجه به تازه تأسیس بودن انجمن در استان کرمان، معرفی انجمن و تلاش در جهت شناسایی و جذب مددکاران محترم اجتماعی و تکمیل بانک اطلاعاتی مددکاران اجتماعی استان از اساسی ترین اهداف میباشد. برگزاری نخستین مجمع انجمن مددکاران اجتماعی استان کرمان نیز در دستور کار قرار دارد و در نظر داریم دامنه فعالیتهای انجمن را به تمامی شهرستانهای استان کرمان به خصوص نقاط محروم استان بگسترانیم. چون بر این اعتقاد هستیم که حمایت از مددکاران اجتماعی یعنی حمایت از مددجویان. ضمن اینکه میکوشیم فعالیت قطب پژوهشی انجمن آغاز گردد

و در پایان اگر صحبتی باقیمانده بفرمائید

قطعاً فعالیتی که حاصل تلاش و همفکری گروهی باشد نتایج بهتر و مفید تری دارد لذا جا دارد که اعلام نمایم ما در انجمن مددکاران اجتماعی شعبه استان کرمان به امید ارتقاء سطح مددکاری اجتماعی دست نیاز به سوی تمامی صاحب نظران، بزرگان و پیشکسوتان این حرفه دراز میکنیم. ضمناً از شما و کلیه مسئولین محترم انجمن مددکاران اجتماعی ایران به خصوص جناب آقای موسوی چلک به دلیل حمایت های صورت گرفته تشکر و قدردانی بعمل میآید. همچنین بر خود واجب میدانم از جناب آقای دکتر عباسی (مدیرکل محترم بهزیستی استان کرمان) و  همکار گرامی سرکار خانم اسماء بنی اسد (از اعضاء محترم انجمن کرمان) به دلیل تلاش و همکاری صمیمانه تشکر و قدردانی بعمل آورم. با تشکر

منبع: روابط عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران