کنگره ۶۰ سال می تواند نگاه جهانی نسبت به مددکاری اجتماعی در ایران را تغییر دهد

در حاشیه  نشست یک روزه گفتگوی اجتماعی با موضوع چشم انداز مددکاری اجتماعی در ۲۰ سال آینده که با حضور مسئولین استانی انجمن برگزار شد، مصاحبه ای با حامد علمایی، مسئول کمیته امور بین الملل انجمن مددکاران اجتماعی ایران انجام گرفت که مشروح این مصاحبه را در زیر می خوانید:

– کنفرانس بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران قرار است در آذرماه سال جاری برگزار شود. اهمیت این کنفرانس نسبت به سایر کنفرانس های مددکاری اجتماعی در ایران چیست؟

این کنفرانس یک کنفرانس تاریخی است. در مدت شصت سال که از تاسیس رشته ی مددکاری اجتماعی در ایران می گذرد، کنفرانس های متعددی در زمینه مددکاری اجتمای در کشور برگزار گردیده اند. بسیاری از این کنفرانس ها، به خصوص کنفرانس هایی که به مناسبت روز ملی مددکاری اجتماعی در سالهای اخیر برگزار شده اند از کمیت و کیفیت خوبی برخوردار بوده اند. اما این اولین کنفرانسی است که به صورت بین المللی در ایران برگزار می گردد. تا کنون کنفرانس هایی که برگزار شده در سطح سازمانی، استانی یا ملی بوده اند اما این برای اولین بار است که مددکاران اجتماعی از کشورهای مختلف متقاضی حضور در ایران و شرکت در کنفرانسی به میزبانی کشورمان هستند. مشارکت این مددکاران اجتماعی که عموماً از اساتید بزرگ مددکاری اجتماعی در کشورشان هستند و از نظر مرتبه صنفی نیز رئیس یا مدیرعامل انجمن های مددکاری اجتماعی کشورهای متبوعشان هستند، باعث افزایش کیفیت این کنفرانس خواهد بود چرا که دیدگاههای متنوع و تجربیات و آموخته های کاملاً جدیدی به همراه این میهمانان وارد کشورمان می شود و از طرف دیگر مددکاران اجتماعی از سراسر دنیا با دیدن پیشرفت هایی که در این سالها ایران در زمینه ی حرفه ی مددکاری اجتماعی داشته است، نوع نگاهشان به ظرفیت کشورمان بهتر خواهد شد و این تغییر نگرش زمینه ساز همکاریهای علمی و فنی در آینده خواهد بود.

– از تغییر دیدگاه مددکاران اجتماعی از کشورهای دیگر نسبت به ایران صحبت کردید. در حال حاضر کشورهای دنیا نسبت به مددکاری اجتماعی در ایران چه دیدگاهی دارند؟

در سفری که در سال جاری به کشور سوئیس داشتم و در آن از مقر فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی بازدید کردم متوجه شدم این فدراسیون آرشیوی از تمام کشورهایی که تاکنون ارتباطی با آنها داشته است، نگهداری می کند. با اجازه ی دبیرکل فدراسیون، آرشیو مربوط به ایران را مطالعه کردم و متوجه شدم از سال ۱۳۵۶ که مرحوم استاد اصغر پاکدل سلطانی، رئیس وقت انجمن مددکاران اجتماعی ایران با فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی مکاتبه نموده و درخواست عضویت ایران را مطرح کرده است تا سال ۲۰۱۲ که انجمن ایران مجدداً درخواست عضویت به فدراسیون ارسال نمود، هیچ مکاتبه و ارتباطی با فدراسیون جهانی از طرف ایران وجود نداشته در نتیجه ارتباطات بین المللی مددکاران اجتماعی ایران محدود به روابط شخصی  بوده که طبیعتاً تاثیر چندانی از نظر کمی در جهت دهی به دیدگاههای جهانی نسبت به ما نداشته اند. پس از تایید عضویت ایران در فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی در پی رای گیری در مجمع عمومی این سازمان، همه ساله گزارش عمکرد سالیانه انجمن مددکاران اجتماعی ایران به فدراسیون جهانی ارسال شده و گاهی مددکاران اجتماعی ایرانی در کنفرانس های بین المللی تحت مشارکت فدراسیون عموماً به صورت ارائه مقاله دورادور شرکت داشته اند. منتها به دلیل فقدان ارتباطات نزدیک بین المللی معمولاً کشورهای دنیا یا از ظرفیت های ما بی خبرهستند یا به دلیل تبلیغات سوء رسانه های غربی علیه کشورمان، دید منفی نسبت به ما دارند.

photo_۲۰۱۷-۱۰-۱۲_۰۱-۳۵-۳۰

– در مورد فدراسیون بین المللی مددکاری اجتماعی توضیح دهید:

فدراسیون بین المللی مددکاری اجتماعی، سازمانی است که همکاریهای بین المللی مددکاران اجتماعی را تسهیل می کند و از طریق ترویج بهترین تجربیات مددکاری اجتماعی در دنیا به توسعه ی اجتماعی، عدالت اجتماعی و حقوق انسانها کمک می کند. این فدراسیون با داشتن ۱۲۶ کشور عضو، عالی ترین و گسترده ترین نهاد مددکاری اجتماعی در دنیا است که دارای مقام مشورتی در سازمان ملل متحد بوده و شریک سازمانهایی از قبیل سازمان بهداشت جهانی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، یونیسف و کمیسیون عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد است.

– عضویت ایران در این فدراسیون چگونه منجر به علاقه مندی مددکاران اجتماعی برای شرکت در کنفرانس ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران شد؟

گزارش عملکرد انجمن مددکاران اجتماعی ایران در سال گذشته بسیار مورد توجه فدراسیون قرار گرفت تا جایی که دبیرکل فدراسیون بیانیه ای صادر نمود و این گزارش عملکرد را به عنوان یک الگو برای کلیه کشورهای عضو ارسال کرد. بعد از آن در سایت رسمی فدراسیون ابراز علاقه ی دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاران اجماعی برای سفر به ایران و آشنا شدن با ظرفیت های کشورمان در حیطه ی مددکاری اجتماعی از نزدیک توسط ایشان منتشر شد که این مسئله باعث افزایش رغبت مددکاران کشورهای مختلف برای حضور در ایران گردید.

– برای میهمانان خارجی این کنفرانس چه برنامه هایی دارید؟

علاوه بر شرکت در نشست ها و پنل های علمی کنفرانس و ایراد سخنرانی، ملاقات با مسئولین و مددکاران اجتماعی جهت تبادل تجربیات و همچنین بازدید از مراکز موفق مددکاری اجتماعی برای این میهمانان برنامه ریزی شده. در پایان هم امضای چند سند همکاری میان انجمن مددکاران اجتماعی ایران و انجمن های مددکاری اجتماعی کشورهای شرکت کننده پیش بینی شده است.

photo_2017-08-31_01-49-35-546x365

ما امیدواریم این کنگره زمینه ی افزایش تعاملات را با جامعه ی جهانی افزایش دهد تا علاوه بر اینکه از علم و دانش روز مددکاری اجتماعی استفاده می کنیم، قدمی در افزایش سهم ایران در تولیدات علمی جهان و تاثیر گذاری بیشتر ما در معادلات اجتماعی دنیا برداریم. یادمان باشد که این کنگره به مددکاری اجتماعی در تمام ۶۰ سال گذشته ایران مربوط است و نه فقط انجمن مددکاران اجتماعی ایران بنابراین امیدواریم همه ظرفیتهای این حرفه در کشور با هر طرز فکری برای برگزاری آبرومندانه کنگره به میان بیاید.

کنگره ۶۰ سال برای تاریخ این حرفه در کشور اهمیت دارد ولذا انتظار داریم به ویژه همکارانی که مهارت زبان انگلیسی خوبی دارند با مراجعه به انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عضویت در کمیته امور بین الملل انجمن درآیند و از این طریق، در گام اول به تعامل مستقیم با میهمانان خارجی کنفرانس پیشرو بپردازند و سپس به صورت نظام مند و گروهی بتوانیم در پیشبرد حرفه مددکاری اجتماعی در ایران و جهان سهیم باشیم.

متشکرم.