اخذ جریمه از متکدیان به تکدی گری رسمیت می‌دهد

آسیب های اجتماعی

در حال حاضر یکی از راه‌های مقابله با متکدیان اخذ جریمه از آنان است به طوریکه این افراد پس از دستگیری به همان میزان پولی که در جیب دارند جریمه می‌شوند. یک کارشناس آسیب اجتماعی با غیرمنطقی خواندن اخذ جریمه از متکدیان می‌گوید: پولی که از جیب متکدیان به عنوان جریمه  اخذ می‌شود به لحاظ شرعی و حقوقی مساله دارد.

فرید براتی در گفتگو با ایلنا، اخذ جریمه از گدایان را به عنوان تنها راه برخورد با آنها راهکار مناسبی ندانسته و افزود: نباید این گونه تصور شود افرادی که به تکدی گری دست می‌زند بی‌نیاز هستند بلکه قشر زیادی از آنها نیازمندند.

وی در مورد اخذ پولی که گدایان در جیب دارند به عنوان جریمه، افزود: با اخذ جریمه از گدایان به نوعی داریم به کار آنها رسمیت می‌بخشیم.

این روانشناس اخذ جریمه از گدایان را برخورد قانونی ندانست و افزود: ما نمی‌توانیم دست در جیب گدایان کنیم و پولی را که از راه تکدی گری به دست آورده‌اند از آنها بگیریم چراکه ممکن است فردی که پولی را به او داده از روی رضایت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: اخذ جریمه از گدایان همانند این است که به آنها بگوییم جریمه بدهید و بعد تکدی گری کنید و فکر نمی‌کنم که این راه درستی باشد.

براتی با تاکید براینکه به جای این کارها باید نیازهای متکدیان را برطرف کرد، افزود: باید یکسری کلاس‌های آموزشی به منظور برگرداندن عزت نفس به آنها، افزایش باور شخصی و خودپنداری به آنها داده شود تا بدانند از توانمندی‌هایی برخوردار هستند که باید از آنها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: به خاطر دارم که چند سال پیش که بیماران روانی مزمن بی‌خانمان و متکدیان تهرانی را در سرای احسان جمع می‌کردند و پول‌های این گدایان را می‌گرفتند. اقدام آنها هیج فایده‌ای برای جلوگیری از کارشان نداشت چراکه دوباره به کار خود ادامه می‌دادند.

براتی با تاکید براینکه راهکارهای چکشی دربرخورد با آسیب‌های اجتماعی ازجمله تکدی‌گری اثربخش نیست، افزود: با این کارها فقط هزینه می‌دهیم بدون اینکه بخواهیم از تجارب این کار درس بگیریم.

وی با بیان اینکه مساله تکدی گری همانند فروش تراکم ساختمانی نیست که بخواهند این‌گونه با آن رفتار شود، افزود: تکدی گری یک آسیب اجتماعی است که برخوردهای علمی، قانونی، منطقی و به دور از هیجان و احساس را می‌طلبد.

براتی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مسئول باید دور هم جمع شوند و وضعیت افرادی که تکدی گری می‌کنند را با برنامه‌های رفاه اجتماعی مورد توجه قرار بدهند.

بیشتر: سلامت نیوز (تندرستی): سلامت اجتماعی:اخذ جریمه از متکدیان به تکدی گری رسمیت می‌دهد::.

منبع: سلامت نیوز