استخدام مددجویان نخبه کمیته امداد/ برگزاری جشن محو بی‌سوادی تا پایان سال

کمیته امداد امام خمینی (ره) معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) از برگزاری کلاس‌های ویژه برای ۵۰۰ هزار مددجوی در معرض اعتیاد خبر داد و گفت: با توجه به نقاط مختلف کشور و نوع زندگی مددجویان، کلاس‌هایی به صورت نشست و همایش و متناسب با نوع آسیب‌های هر منطقه برگزار خواهد شد.

اکبر میرشکار در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اهمیت نیازسنجی برای برگزاری دوره‌های آموزشی افزود: به عنوان مثال در مناطقی که تعداد معتادان زیاد است، آموزش‌ها باید منطبق بر پیشگیری از اعتیاد باشد، یا در مناطقی که میزان طلاق، افسردگی و آسیب‌های اجتماعی بالاست باید مطابق با آن برنامه‌هایی را تعریف کرد.

معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اجرای سه برنامه مهم در سال جاری اظهار کرد: برنامه اول اجرایی کردن پیوست فرهنگ اکرام، اشتغال و مسکن برای خانواده‌های تحت پوشش است که در حال حاضرابلاغ شده و امیدواریم هرچه زودتر به صورت عملی نیز در سراسر کشور اجرا شود.

وی بومی سازی محتوا و شیوه آموزش را دومین اقدام مهم ارزیابی کرد و گفت:‌ این اتفاق نیز بعد از نیازسنجی از خانواده‌ها صورت خواهد گرفت.

معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: آخرین اقدام نیز مربوط به تهیه طرح آموزش قرآن در خانه است که بر اساس آن در سال حماسه سیاسی و اقتصادی، تربیت انسان‌های کارآمد و معتقد و حماسه آفرین در دستور کار قرار دادیم که یکی از مصادیق این برنامه راه‌اندازی کانون جوانان پیرو ولایت با ۲۰ هزار عضو و فعالیت در ۷۰۰ نقطه کشور است.

برگزاری جشن محو بی‌سوادی تا پایان سال

معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی (ره) از برگزاری جشن محو بی‌سوادی تا پایان سال خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۹۰ هزار بی‌سواد باقی مانده که با اجرای برنامه‌های مناسب این افراد نیز با سوادشده و جشن محو بی‌سوادی را برگزار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۱۰۰ هزار جوان ۱۴ تا ۲۰ ساله تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند، افزود: ۱۱۰ هزار نفر از این مددجویان را دانشجویان، ۷۰۰ هزار نفر را فارغ التحصیلان و باقی را نیز افرادی که به دلایلی امکان ادامه تحصیل نداشتند تشکیل می‌دهند. از آنجا که یکی از محورهای اصلی کمیته امداد توانمندسازی خانواده‌هاست، جوانانی که فارغ التحصیل می‌شوند یا محصل و دانشجو نیستند، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مختلفی را می‌گذرانند.

به گفته وی ۱۴۰۰ نفر از این جوانان را افراد نخبه تشکیل می‌دهند که تعدادی از آنها به عضویت بنیاد ملی نخبگان درآمده و تعدادی نیز با پیگیری‌های انجام شده در آینده به عضویت این بنیاد در خواهند آمد.

وی همچنین از ارائه خدمات به افراد نخبه خبر داد و گفت:‌ علاوه بر آن برای استخدام و عضویت این مددجویان مکاتباتی داشته‌ایم که با استقبال خوب دانشگاه‌ها مواجه شده است.

تدوین شاخص‌های سبک زندگی دینی

وی گفت: پس از پیام مقام معظم رهبری در خراسان شمالی مبنی بر اصلاح سبک زندگی، تصمیم به تدوین شاخص‌های سبک زندگی دینی خانواده‌ها گرفتیم که اکنون از هفت فاز آن، تنها سه فاز نهایی باقی مانده است. علاوه بر ان در زمینه ازدواج نیز علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی برای زنان مطلقه، زمینه ازدواج مجدد آنها را فراهم می‌کنیم.

میرشکار در خصوص تحصیل رایگان دانشجویان تحت پوشش در دانشگاه‌های پیام نور اظهار کرد:‌ در سال ۹۱ این موضوع را با جدیت پیگیری کردیم که پیش از آغاز سال تحصیلی جدید آنرا به طور حتم عملی خواهیم کرد تا دانشجویان با مشکل مواجه نشوند.

میرشکار از معرفی جوانان نخبه تحت پوشش کمیته امداد برای شرکت در جشنواره حضرت علی اکبر (ع) در هفته جوان خبر داد و گفت:‌ از این افراد در این مراسم تقدیر به عمل خواهد آمد.

معاون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی با بیان اینکه تا کنون ۹۵ هزار زوج جوان آموزش‌های پیش از ازدواج دیده‌اند، افزود: هر زوج ۳۶ ساعت آموزش دیده و در کلاس‌هایی با موضوع انتخاب همسر مناسب، زندگی موفق و غیره شرکت کرده‌اند. همچنین در سال گذشته ۵۲۰۰ زوج به اردو اعزام شدند که این میزان در سال جاری دو برابر خواهد شد.

به گفته وی، در میان ۲۷ استان کشور و ۲۵ دستگاه متولی، کمیته امداد امام خمینی (ره) در زمینه اوقات فراغت جوانان، توسط وزارت ورزش و جوانان به عنوان بهترین دستگاه شناخته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا