حضور جوانان در سمن‌ها آنها را مسئولیت پذیر می‌کند

نوجوانی
نوجوانی

معاون ساماندهی و امور جوانان وزارت ورزش و جوانان معتقد است، حضور جوانان در سازمان های مردم نهاد آنها را مسئولیت پذیر می کند.

به گزارش خبرنگار سرویس «جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمود گلزاری در نشست وزیر ورزش و جوانان با سازمان های مردم نهاد کرمانشاه، مشارکت خصوصا مشارکت با کمک سازمان های مردم نهاد را زبان روز دنیا خواند و اظهارداشت: فعالیت در سازمان های مردم نهاد مسئولیت پذیری جوانان را زیاد می کند.

وی با انتقاد از نگاه امنیتی دولت های گذشته به سازمان های مردم نهاد، تاکید کرد: باید جوان هراسی را به جوان باوری تبدیل کنیم.

معاون ساماندهی و امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: امروز سازمان های مردم نهاد مجموعه فراوانی از جوانان را مشغول فعالیت کرده اند و باید نگاه ما به این سازمان ها نگاه هدایتی، نظارتی و حمایتی باشد.

گلزاری با تاکید بر لزوم حمایت مادی و معنوی از سمن ها، ادامه داد: حمایت و هدایت سازمان های مردم نهاد باعث می شود این سازمان ها با اطمینان بیشتری فعالیت کنند.

وی آموزش را مهمترین بخش حمایت معنوی از سمن ها دانست و اضافه کرد: باید سازمان های مردم نهاد سراسر کشور که فعالیت مشترک دارند را به یک مرجع علمی و معتبر از جمله یک وزارتخانه مربوط متصل کنیم.

گلزاری از برگزاری همایشی با حضور حدود ۳۰۰ سمن فعال کشور در بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: این گردهمایی با هدف آموزش سمن ها برگزار می شود.

به گفته معاون وزیر ورزش و جوانان در بخش حمایت های مالی از سمن ها نیز بودجه مشخصی در نظر گرفته شده است که بیشتر به سمن های خوش سابقه که فعالیت و کارکرد خوبی دارند تعلق می گیرد.

وی اشاره ای هم به لزوم توانمندسازی سازمان های مردم نهاد داشت و خاطرنشان کرد: اگر این سازمان ها را هدایت و توانمند نکنیم به بیراهه می روند.

نبود سمن سرا از جمله مهمترین مشکلاتی بود که دبیران سازمان های مردم نهاد در این نشست از آن گله داشتند و معاون وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به مشکل آنها تصریح کرد: به زودی با شهرداران کلان شهرها رایزنی می کنیم تا بتوان از سراهای محله به عوان محلی برای فعالیت سمن ها استفاده کرد.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص وضعیت جوانان کشور هم یادآوری کرد: در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور ۱۳ تا ۱۵ درصد است که این رقم بین جوانان ۲۶ تا ۳۰ درصد می باشد.

معاون ساماندهی و امور جوانان وزارت ورزش و جوانان شناخت هویت را مهمترین دغدغه فعلی جوانان عنوان کرد و گفت: مهمترین اصل برای جوان امروز این است که در عین تعامل با دنیا استقلال خود را حفظ کند و بدانند یک جوان اسلامی و ایرانی هستند.

گلزاری معتقد است اینکه جوان امروز بتواند به پرسش ” من کی هستم” پاسخ دهد و دلباخته فریب های موجود در دنیا نشود یک دغدغه مهم است.

وی تحکیم بنیان خانواده، ترغیب جوانان به ازدواج، تامین معشیت جوانان از جمله اشتغال و مسکن، پر کردن اوقات فراغت آنها با محوریت امید و نشاط، کاهش آسیب های اجتماعی و همچنین توجه به سلامت جسم و روان جوانان را از مهمترین دغدغه های دیگر وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد.

معاون ساماندهی و امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ضمن ابراز رضایت از ادغام وزارت ورزش و سازمان جوانان، تاکید کرد: این دو بخش ظرفیت های خوبی دارند و می توان از ظرفیت بخش ورزش برای حوزه جوان و از ظرفیت بخش فرهنگی جوانان نیز برای ورزش استفاده کرد اما باید راه این همکاری را نیز پیدا کنیم.

گلزاری در پایان از توجه خاص رئیس جمهور به امور جوانان گفت که در همه جلسات مربوط، پیگیر مسائل، مشکلات و اوضاع جوانان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا