خدمات مددکاری اجتماعی بنیاد شهید نیاز به نظام نامه دارد

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر به تقویت مددکاری در بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: یکی از سازمان‌هایی که خدمات مددکاری اجتماعی ارائه می‌دهد، بنیاد شهید است و معمولاً در بسیاری از کشورها حمایت‌های روانی و اجتماعی از خانواده‌هایی که به دلایل مختلف در جنگ آسیب می‌بینند صورت می‌گیرد و در کشور ما نیز از جانبازان، آزادگان و خانواده‌های شهدا حمایت می‌شود.

وی تأکید کرد: از ابتدای تأسیس بنیاد شهید واحدهای مددکاری اجتماعی نسبت به ارائه خدمات به افراد تحت پوشش اقدام کرده‌اند، سالیان سال است که مددکاری اجتماعی در این نهاد ارائه می‌شود و از این موضوع می‌توان در جهت تدوین مداخلات مددکاری اجتماعی مبتنی بر زیست‌بوم کشور بهره برد. نکته مهمی که وجود دارد، این است که انتظار می‌رود در دوره جدید بنیاد شهید در ادامه و استمرار کارهایی که در گذشته انجام می‌شده، قاضی‌زاده هاشمی رئیس جدید بنیاد شهید اهتمام و توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد و تقویت مددکاری اجتماعی را در بنیاد شهید در دستور کار قرار دهد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: اعتقاد دارم به رغم اینکه بخش عمده‌ای از این کار توسط واحد مددکاری اجتماعی انجام می‌شود، اما جایگاه، اقتدار و امنیت لازم به حوزه مددکاری داده نمی‌شود البته تلاش‌هایی که در گذشته شده را نادیده نمی‌گیریم اما ظرفیت‌های مددکاری اجتماعی و قابلیت‌ها و کارکردهایی که مددکاران اجتماعی در بنیاد شهید می‌توانند داشته باشند، زمینه رضایت بیشتری را برای ذی‌نفعان به دنبال خواهد داشت به همین دلیل توسعه کمی و کیفی و افزایش ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها، اختیارات و مسئولیت‌های حوزه مددکاری اجتماعی باید بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد.

موسوی چلک افزود: با اطمینان می‌گویم اگر واحد مددکاری در بنیاد شهید تقویت شود و ارتباط مددکاران با خانواده‌ها بیش از گذشته باشد، بسیاری از مسائل و مشکلات این قشر از افراد جامعه می‌تواند توسط مددکاران اجتماعی، شناسایی، مداخله و رصد شود و در نهایت در اختیار مسئولان ذی‌ربط قرار گیرد.

به گفته وی، ارتباط با خانواده‌ها، آماده‌سازی و مراقبت از آنها نیز از جمله اقداماتی است که مددکاران می‌توانند انجام دهند و آنچه امروز انجام می‌شود، درصد کمی از ظرفیت و قابلیت‌های مددکاران است.

وی افزود: بنابراین اگر رویکرد مدیریت مورد در مددکاران اجتماعی انجام و برای همه افراد تحت پوشش این نهاد پرونده مدیریت مورد تشکیل شود به گونه‌ای که مدیریت واحد در پذیرش با مددکاران اجتماعی باشد، در حوزه‌های مسکن، اشتغال، آموزش و درمان اگر این افراد با مشکل مواجه شوند، توسط واحد مددکاری به واحدهای دیگر ارجاع داده می‌شود و هر مددکار مسئول یک پرونده یک فرد و خانواده در بنیاد شهید خواهد شد و این‌گونه است که می‌توان برنامه‌ریزی‌هایی را متناسب با نیازها و شرایط تدوین کرد که رضایت ذی‌نفعان بنیاد شهید را در این شرایط افزایش دهد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: با توجه به تجربه زیستی که در حوزه ارائه خدمات اجتماعی به جامعه ایثارگری داریم، می‌توانیم مدل‌هایی را تعریف و آن را به جامعه جهانی ارائه دهیم.

موسوی چلک گفت: بنیاد شهید با توجه به گروه‌های هدف خود و متناسب با شرایط فرهنگی و نیازهای آنها و همچنین اختیارات قانونی که دارد، نیازمند تدوین نظام‌نامه مددکاری اجتماعی خاص است که می‌تواند از نظر اجرایی و ساختاری، هماهنگی خوب درون‌سازمانی را ایجاد نماید و ما نیز در انجمن مددکاران اجتماعی طی مکاتبه‌ای اعلام آمادگی کردیم که می‌توانیم در این کار به آنها کمک کنیم تا مطالبات به حق جامعه به شکل تخصصی شناسایی و رفع شود.