دادن پول به متکدیان، افراد نیازمند را به تکدی‌گری تشویق می‌کند.

حسن موسوی‌چلک در گفت‌وگو با


 خبرگزاری تسنیم در خصوص وضعیت تکدی‌‌گری در جامعه و راهکارهای داشتن شهری بدون متکدی، اظهار داشت: در مورد تکدی‌گری باید توجه کنیم که این موضوع بسیار پیچیده است اما یکی از عواملی که زمینه آن را در هر جامعه‌ای فراهم می‌کند عمدتاً فقر است.

 وی با اشاره به اینکه گهگاهی اخباری از افراد متکدی حرفه‌ای می‌شنویم که اوضاع بسیار خوبی دارند، افزود: با شنیدن این اخبار تصور می‌کنیم همه آنها حرفه‌ای هستند اما بسیاری از آنها نیز برای تامین معاش مجبور می‌شوند گدایی کنند.
cvk9s1jxgczs8y9s0q0h
 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: کاهش مسئولیت اجتماعی در جامعه دلیل دیگری در گسترش این موضوع است چراکه در گذشته مردم در هر محله از شهر و روستا به گونه‌ای افراد نیازمند را مدیریت می‌کردند و نیاز آنها در همان مجموعه محلی برطرف می‌شد، از طرف دیگر در فرهنگ دینی ما نیز بر دست‌گیری از سائل را بگیریم اما روش آن نباید به صورت دادن پول مستقیم به متکدی باشد چراکه ممکن است افراد نیازمند را به این امر تشویق کند.
 وی تصریح کرد: برای دست‌گیری از نیازمندان باید روشی را انتخاب کنیم که به این امر دامن نزند به طور مثال در شهر تبریز که معروف به شهر بی‌گدا است دو موسسه «نوبر» و «مستمندان» سالیان سال در این حوزه فعالیت می‌کنند و همین ساماندهی باعث شده است که کسی مستقیما به متکدیان پولی ندهد و افراد این راه را برای کسب درآمد انتخاب نکنند.
 موسوی‌چلک بیان کرد: البته در کلانشهری مانند تهران ساز‌ و کار این موضع بسیار دشوارتر می شود از طرف دیگر برخی از این افراد از این طریق درآمدهای کلانی به دست می‌آورند که حاضر نیستند از آن دست بردارند و حتی خانوادگی به این کار اقدام می‌کنند و به قولی در برخی مناطق سرقفلی دارند اما باید با کمک مردم و استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های اجرایی ابتدا این افراد را شناسایی کرد و پس از جمع‌آوری و بررسی وضعیت آنها، ساماندهی را شروع کرد.
 وی افزود: مردم ما بر اساس اعتقادات و باورهای خود بعضاً صدقه‌ای را که کنار گذاشته‌اند  به افراد متکدی می‌دهند که مخالفت با آن برای آنها خوشایند نیست اما با جلب اعتماد عمومی می‌توان این موضوع را ساماندهی کرد، نکته مهم دیگر که بسیار بر آن تاکید شده است، دست‌گیری از نیازمندان در بین دوستان و فامیل است که با رفع نیاز آنها زمینه برای اقدامات اینچنینی کمتر می‌شود.
 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: باید توجه کرد که موضوع تکدی‌گری یک موضوع جدی است و راهکار آن اقدام ضربتی در جمع‌آوری متکدیان نیست چراکه این نیازمندان از سوی سازمان‌های حمایتی به میزان حداقلی در طول یک ماه حمایت می‌شوند که تکافوی حداقل هزینه‌های زندگی آنها را نیز نمی‌دهد لذا بهترین راه‌حل استفاده از ظرفیت نهادهای غیردولتی و مردم در شناسایی و معرفی متکدیان و ساماندهی کمک های نقدی مردمی برای نیازمندان است.
 وی در پایان گفت: البته در مورد متکدیانی که تکدی‌گری یکی از اقدامات آنهاست که در پی آن ممکن است دست به کارهای پرخطر دیگر نیز بزنند برخورد جدی از سوی دستگاه‌های اجرایی لازم است.