دولت تکلیف خود را در حوزه رفاهی مشخص کند

 

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با انتقاد به سردرگمی دولت در حوزه رفاهی گفت: فقدان مدیریت هوشمند در حوزه رفاهی نه تنها باعث

بی‌برنامگی‌ها و سردرگمی‌ها در این حوزه شده بلکه هدررفت پول و نیروی انسانی را نیز در پی داشته است لذا لازم است دولت تکلیف خود را در حوزه رفاهی مشخص کند.

سیدحسن موسوی چلک در گفت و گو با ایسنا، توضیح داد: دولت باید تکلیف خود را در حوزه رفاهی مشخص کند و بداند برخی گروه‌های اجتماعی نیاز به حمایت‌های اجتماعی، بیمه اجتماعی ودارند، در حالی که برای گروه‌های دیگر نیاز به ارائه راه‌حل‌های متفاوت است. در حال حاضر نیز همین بی‌برنامگی‌ها و سردرگمی‌ها در این حوزه باعث هدررفت پول و نیروی انسانی در جامعه شده که هیچ نتیجه‌ای را به همراه نداشته چرا که مدیریت هوشمند در حوزه رفاهی وجود ندارد.

DSCF5109

وی ضمن اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه در مقطع زمانی حاضر و با توجه به آنکه در حال حاضر شاهد رشد و گسترش انواع آسیب‌های اجتماعی در کشور هستیم و از این رو تدوین این برنامه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است افزود: با توجه به وضعیت کنونی جامعه اعم از رشد و گسترش آسیب‌های اجتماعی متفاوت و متنوع مانند خودکشی، اعتیاد، کاهش نشاط اجتماعی، افزایش پرونده‌های قضایی و… که هیچ یک محصول یک دولت و چند دولت نیست بلکه نتیجه روندی است که طی سی‌وچند سال اخیر طی شده است بنابراین انتظار می‌رود در تدوین برنامه ششم توسعه به عنوان اولین برنامه میان مدت دولت تدبیر و امید به این موضوعات توجه ویژه شود.

وی در ادامه تصریح کرد: رییس جمهور در اولین مصاحبه خود پس از تنفیذ حکم ریاست جمهوری، معیشت مردم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را دو دغدغه خود اعلام کرد؛ پس در چنین شرایطی انتظار می‌رود در تدوین برنامه ششم توسعه شخص رییس جمهور با توجه بیشتر به حوزه اجتماعی در جهت عملیاتی کردن دغدغه خود اقدامات لازم را انجام دهد و مفاد احکام اجتماعی در این برنامه به مراتب بیشتر از برنامه‌های پیشین توسعه باشد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه به موضوع اجتماعی توجه زیادی نشده بود هرچند در هر دو برنامه چهارم و پنجم توسعه توجه به بخش اجتماعی بیش از پیش بود اما در عمل برنامه‌های این حوزه عملیاتی نشدند، تصریح کرد: نیاز است در این برنامه فصلی به نام «سلامت اجتماعی» که در هیچ یک از برنامه‌های پیشین توسعه به طور مستقل و شفاف وجود نداشت، در نظر گرفته شود.

چلک افزود: ضمن ارتقای سلامت روان نیاز است احکامی در جهت فراگیر کردن هرچه بیشتر بخشی از خدمات اجتماعی در جامعه و پیشگیری از آسیب‌ها انجام و متولی رسمی و مشخصی برای آسیب‌های اجتماعی در کشور تعیین شود زیرا آسیب‌های اجتماعی با دادگاه و پاسگاه و رویکرد قضایی و انتظامی قابل حل نیست.

وی در ادامه ضمن تاکید به ضرورت توجه به مسوولیت اجتماعی و افزایش مشارکت اجتماعی تعاونی‌ها، بخش‌های دولتی و خصوصی در حوزه اجتماعی عنوان کرد: باید بحث پیوست اجتماعی فرهنگی در برنامه‌های کشوری و ملی جدی گرفته شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین به موضوع عدالت اجتماعی اشاره کرد و گفت: باید به عدالت اجتماعی برای بهبود وضعیت دهک‌های پایین جامعه توجه ویژه شود زیرا اگر نتوانیم به این گروه‌ها توجه لازم را کرده و در جهت توانمندسازی‌شان عمل کنیم، مشکل‌ها و آسیب‌های اجتماعی به همین شکل ادامه خواهد یافت.

چلک درخصوص سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشین‌ها نیز گفت: در حال حاضر ۱۱ میلیون جمعیت در ۱۰۰۰ سکونتگاه‌ غیررسمی ساکن هستند که اگر این جمعیت را کنترل نکنیم و در جهت بهبود وضعیت آنان اقدامات لازم را انجام ندهیم، شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… کشور روز به روز بدتر شده و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

وی همچنین به مطالبه‌گری اشاره کرد و گفت: چنانچه در برنامه ششم توسعه به موضوع مطالبه‌گری اجتماعی توجه و به مردم، سمن‌ها، تشکل‌ها، رسانه‌ها خبرنگاران و… اجازه داده شود در حوزه‌های اجتماعی پرسشگر بوده و مطالبه‌گری کنند، اقدامی ماندگار در دولت روحانی خواهد بود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه با اشاره به نیاز تحول اساسی در حوزه‌های مدیریت شهری، نظام چند لایه تامین اجتماعی، بیمه زنان سرپرست خانوار، سواد اجتماعی در فضای مجازی و لزوم تمرکززدایی افزود: باید در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌تری به گروه‌های با نیازهای خاص مانند معلولان، سالمندان و… شود زیرا میزان آسیب‌پذیری این گروه‌ها به مراتب نسبت به سایرین بیشتر است.

چلک همچنین به ضرورت افزایش سرمایه اجتماعی در شرایط حساس کنونی جامعه با توجه به گسترش آسیب‌ها اشاره کرد و گفت: لازمه تحقق این امر سنجش مستمر شاخص سلامت اجتماعی، وضعیت اجتماعی، سرمایه اجتماعی و… است که باید به طور جدی در برنامه ششم توسعه پایه‌گذاری شده تا بتوان شاهد نتایج آن در اجرا باشیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان اظهار کرد: نباید فراموش کنیم که در دو برنامه پیشین توسعه هیچ یک از مولفه‌های اجتماعی ایران ۱۴۰۴ تحقق نیافت و در حال حاضر نیز تنها دو برنامه توسعه دیگر (ششم و هفتم) برای نهادینه کردن اهداف ایران ۱۴۰۴ در جامعه وجود دارد به عبارتی در حال حاضر نیمی از زمان خود را از دست داده‌ایم و در نقطه‌ای قرار گرفته‌ایم که نه تنها وضعیت نسبت به گذشته بهتر نشده بلکه به مراتب بدتر هم شده است پس دو برنامه باقی مانده نگاه ویژه‌تر، موشکافانه‌تر و تلاش مضاعف‌تری می‌طلبند.