شکستن حریم‌های خصوص در شبکه‌های اجتماعی جدید

فضای مجازی
فضای مجازی

امروزه یکی از دغدغه های مسئولین و خانواده ها در خصوص شبکه های اجتماعی است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: معمولا ًآسیب‌های فضای مجازی و نرم‌افزار‌هایی مانند «تانگو» و «وی‌چت» پنهان بوده و علائم اولیه ندارد چون ویژگی آن سکون است بنابراین باید در راستای آموزش همه نهادها اقدام کنند.
سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص شبکه‌های اجتماعی جدید، اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های جوامع مدرن دسترسی به تکنولوژی جدید است که به مرور زمان پیشرفته‌تر شده است و در بخش سخت افزاری و به دنبال آن در بخش نرم‌افزاری شاهد چنین پیشرفتی هستیم ولی باید بگویم فضای مجازی با خود معایب و مزایای بسیاری به دنبال دارد که باید آن را شناسایی کنیم.
وی با بیان اینکه از زمان نخستین سال ورود فضای مجازی به کشور تاکنون این شبکه‌ها شاهد تنوع بسیاری بوده‌اند و همچنین مخاطبان متعدد در گروه سنی متفاوت از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، ادامه داد: یکی از گروه‌هایی که معمولاً علاقه‌مند به استفاده نرم‌افزارهای جدید تلفن همراه هستند، نوجوانان و جوانان بوده که به دلیل عدم آگاهی نسبت به معایب چنین نرم‌افزارهایی دچار مشکل می‌شوند؛ در واقع اتفاقاتی که در فضای مجازی رخ می‌دهد جبران ناپذیر است.
* آموزش به موقع در خصوص استفاده از فضای مجازی و نرم‌افزار‌های تلفن همراه
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه با اشاره به اینکه باید آموزش‌های درست و به موقع به مردم در خصوص استفاده از فضای مجازی ارائه شود، افزود: گسترش تکنولوژی و افزایش نرم‌افزارها و شبکه‌های اجتماعی یک فرصت بوده اما اگر از آن درست استفاده نکنیم به تهدید تبدیل می‌شود و حریم‌ها شکسته و آسیب‌های فضای مجازی افزایش می‌یابد.
وی اظهار داشت: معمولاً آسیب‌های فضای مجازی و نرم‌افزار‌هایی مانند «تانگو» و «وی‌چت» پنهان بوده و علائم اولیه ندارد چون ویژگی آن سکون است بنابراین همه نهاد‌ها و دستگاه‌ها باید در راستای آموزش این تکنولوژی‌ها اقدام کنند تا با کاهش آسیب رو به رو شویم.
موسوی چلک با بیان اینکه خانواده‌ها در خصوص کنترل و نظارت فرزندان برای استفاده از فضای مجازی نقش موثری دارند که با ارائه اطلاعات و آموزش‌های درست می‌توانند نحوه استفاده از فناوری جدید و نرم‌افزارهای جدید تلفن همراه مانند «تانگو» ، «وایبر»،‌ «وی‌چت» و «اووو» را آموزش دهند. همچنین رسانه‌ها، تشکل‌های غیردولتی و آموزش و پرورش در زمینه آموزش نیز نقش اساسی دارند لذا ما نمی‌توانیم جلوی تولید را بگیریم بلکه باید استفاده درست از این نرم‌افزارها را آموزش دهیم.
* تقویت هویت فرهنگی کشور ایران
وی با بیان اینکه نرم افزار «وی‌چت» و «تانگو» رایگان است که این امر خود ابهامی به دنبال دارد، گفت: برخی از افراد در نرم‌افزارهای تلفن همراه حریم خصوصی را از بین می‌برند. چراکه افراد عکس‌ها و مسائل خصوصی خود را در «وی‌چت» و «تانگو» به اشتراک می‌گذارند که این خود عوارض فرهنگی و اجتماعی منفی به دنبال دارد.
رئیس مددکاران ایران گفت: باید چنین شبکه‌هایی مدیریت شود و همچنین هویت فرهنگی کشور خود را تقویت کنیم تا در استفاده از تکنولوژی‌ها، گامی مثبت برداشته و عوارض آن را بشناسیم؛‌ باید قواعدی که برای استفاده از این نرم افزارها تعیین کنیم در عمل ایجاد شود چرا که استفاده و ورود به فضای مجازی نیاز به آموزش‌های درست و به موقع دارد.
*غالب مدیران سایت‌ها و گردانندگان فضای مجازی از کشورهای غربی هستند
موسوی چلک گفت : از آن‌جا که غالب مدیران سایت‌ها و گردانندگان فضای مجازی از کشورهای غربی هستند به تبع آن نوع سیاست‌گذاری در این فضا صورت می‌گیرد و به همین دلیل در بسیار از موارد این سیاست‌ها با مبانی دینی و اهداف کشورمان هم‌خوانی نداشته و در برخی مواقع حتی در تقابل و تضاد نیز است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: حضور بدون اندیشه و آگاهی و بیش ‌از حد نیاز و ضرورت در این فضا ناخواسته و به طور غیر مستقیم تأثیرگذاری منفی را بر کاربران خواهد گذاشت. غالب محتوا و اطلاعات ارائه شده در فضای مجازی در راستای ساختار شکنی هنجارها، ارزش‌ها و فرهنگ‌های مذهبی جامعه اسلامی است. از این رو کاربران که عمدتاً نوجوان و جوان هستند، در درازمدت گرفتار نوعی از رفتارهای ناهنجار و ناشایست می‌شوند که با رواج این ناهنجاری‌ها در بین جامعه، زمینه انحراف از ارزش‌ها بروز و ظهور می‌کند.
موسوی چلک اظهار داشت: در فضای مجازی به خصوص در چت‌روم‌هاکاربران عمدتاً خویش را با نام غیر‌واقعی معرفی می‌کنند که این خود یک آسیب جدی است که باید جلوی شبکه‌هایی که با هدف خاص هستند گرفت و برنامه‌های متنوع دیگر جایگزین آن شود.

منبع: قدس آنلاین