ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش مددکاری اجتماعی

حسین انواری
حسین انواری

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) سرمایه‌گذاری در بخش مددکاری اجتماعی را امری مهم دانست.

به گزارش خبرنگار«اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حسین انواری در مراسم اختتامیه سومین همایش«اقتصاد خانواده در فرهنگ رضوی» در توضیح دلایل مهم بودن سرمایه گذاری در حوزه مددکاری اجتماعی، عنوان کرد: برای بهبود وضع عمومی مددجویان لازم است تا در حوزه مددکاری روی عواملی از قبیل اعتماد به نفس و پیشگیری از مخدوش شدن آن، احساس آرامش و رضایت‌مندی و ارتقاء ضریب سازگاری در حوزه اجتماعی سرمایه‌گذاری شود.

وی افزود: اگر سرمایه‌گذاری به درستی انجام شود تبلور آن را در حوزه رفتاری شاهد هستیم و بدین گونه بسیاری از استعدادهای نهفته در مددجویان با ترمیم و ارتقای عزت نفس آنها آشکار می‌شود.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: مجموعه رفتارها و فعالیت در حوزه مددکاری باید مبتنی بر ارزش‌های اسلامی باشد و باید بتوان با کمک گرفتن از معیارهای اسلامی و دینی امداد رسانی کرد.

انواری به چارچوب‌های موجود برای تحت پوشش قرار دادن مددجویان اشاره کرد و گفت: دو نوع روش تکریمی و ترحمی برای راهنمایی مددجویان وجود دارد که اسلام بر مدل تکریمی تاکید دارد، زیرا در این روش فرد ارتقاء و رشد پیدا می‌کند در حالی که در روش ترحمی روند رشد فرد متوقف می‌شود.

وی افزود: برپایه تعالیم اسلام سعی می‌شود تا روش تکریمی را در حوزه مددکاری و مشاوره اجرایی کنیم وبه گفته قرآن، انسان زیباترین مخلوق خداوند است که زیبایی‌اش ناشی از کرامت و عزت اهدایی خداوند است.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه از خداوند به عنوان مددکار مطلق نام برد و گفت: خدا اولین مددکار است که دیگران را نیز امر به مددرسانی می‌کند و تبعیت از این امر بی‌شک موجب خرسندی خدا خواهد شد.

وی افزود: با توجه به این امر مددکاری در نظام اسلامی یک تکلیف است نه یک شغل اما متاسفانه گاهی به این امر به عنوان شغل نگاه می‌شود که این امر موجب صدمات غیرقابل جبرانی به هر دو طرف مددکار و مددجو می‌شود.

انواری ادامه داد: اگر پذیرفته شود در نظام اسلامی مددکاری جزء تکالیف است و می‌توان به راحتی و با استعانت از خدای متعال نشاط و تحرک را در خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه سلامت و توانمندی خانواده در گرو به وجود آمدن نشاط است و افزود: اگر هدف مددکاران در امدادرسانی خدمت خدا باشد، نشاط به وجود می‌آید. فراهم آوردن زندگی مناسب و جاری کردن نشاط در خانواده اقدام بسیار مهمی است که می‌تواند اصلاح شرایط خانواده را به دنبال داشته باشد.

انواری ادامه داد: کار مددجویان سامان دادن دل‌های غم زده و افسرده است و با این تعریف نقش کمیته امداد دلربایی است.

وی یکی از کارهای مددکاران را مقاوم سازی مددجویان خواند و افزود: رویکرد در کمیته امداد امام خمینی (ره) ایجاد شرایط سلامت همه جانبه مددجویان است که در این راه لازم است استعدادهای بالقوه افراد را شناسایی کرده و برای شکوفایی آن سرمایه گذاری کنیم.

انواری سرمایه‌گذاری روی دو عنصر خوف و حزن را جدی خواند و گفت: در مددکاری باید بتوان فرد را از حوزه آشفتگی خارج کرده و به ثبات رساند تا بتوان زندگی عادی داشته باشد. لازمه این کار در مرحله اول ایجاد شرایط کاهش فشارهای عاطفی گذشته بر فرد است که حزن نام دارد و از بین بردن خوف او از چیزهایی که هنوز اتفاق نیفتاده است و باید بتوان با استمداد از منابع دینی خسارت‌های گذشته این افراد را ترمیم و قوای کم بازده را توانمند سازیم.

وی افزود: پوشش دادن استعدادهای کم بازده و بالفعل کردن آنها ابتکار در مددکاری اسلامی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا