طلاق در کلانشهرها بحرانی است

تحکیم خانواده در کشورمان به فراموشی سپرده شده و زلزله طلاق هر روز چارچوب خانواده های زیادی را ویران می کند؛ روستا، شهر، شهرستان یا کلانشهر نیز دیگر فرقی نمی کند، غول طلاق زنجیر پاره کرده و هیچ چیز جلودارش نیست، شرح این آشفته بازار دیروز با اظهارنظرهای رئیس بهزیستی استان تهران که گفته بود پایتخت رکورددار طلاق است، بار دیگر مطرح و بهانه ای شد برای گپی کوتاه با حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور.

timthumb.php

ارزیابی شما از روند طلاق در سال های اخیر در کشور چیست؟
در ده سال اخیر روند رشد طلاق در کشورمان نگران کننده شده به گونه ای که مدتی قبل به ازای هر ۱۴ ازدواج یک طلاق ثبت می شد، اما اکنون به شکل میانگین در تمام کشور در مقابل هر پنج ازدواج یک طلاق رقم می خورد. در کلانشهرها شرایط بحرانی تر است، برای مثال در تهران از هر سه ازدواج یکی به طلاق ختم می شود.

چرا در کلانشهرها شرایط بحرانی تر است؟
مهاجرت به کلانشهرها سبب بالارفتن آمار جمعیت و حاشیه نشینی شده و این شرایط سبب گمنامی بیشتر اشخاص می شود؛ در نتیجه قبح طلاق برای شخص کمتر شده و طلاق را مساله عادی می بیند، اما در شهرهای کوچک فشار بیشتری روی افرادی است که قصد دارند طلاق بگیرند.

برای مهار این پدیده اجتماعی چگونه باید آن را بررسی کرد؟
افزایش طلاق از دو دیدگاه قابل بررسی است؛ یکی این که طلاق را به شکل جزیره دیده و عواملی مانند اعتیاد ،خشونت، روابط فرازناشویی، بی مسئولیتی و نداشتن مهارت زندگی و کاهش زمان گفت وگو را مطرح کنیم، اما دیدگاه بهتری نیز وجود دارد؛ یعنی نباید طلاق را به شکل جزیره دید چون مسائل دیگری مانند کاهش سرمایه اقتصادی و اجتماعی و تاثیر گذاری فضای مجازی نیز در آن بسیار قابل توجه است. در واقع بدون این عوامل نمی توان این پدیده را بررسی کرد.

به نظر شما چرا بسیاری از ازدواج ها به آسانی به طلاق ختم می شود؟
چون انتخاب همسر بدرستی انجام نمی شود و خانواده ها شناخت کافی از یکدیگر به دست نمی آورند و معیارهای مناسبی نیز برای این کار ندارند.
IMG13134928
چه نکاتی را برای ازدواج موفق باید در نظر گرفت؟
مولفه های کلیدی در این بین وجود دارد یعنی زوج های جوان باید بدانند هدفشان از زندگی چیست، صداقت داشته باشند، مسئولیت پذیر بوده، گذشت داشته باشند و برای باهم بودن وقت بگذارند.

آیا برنامه مناسبی برای تحکیم خانواده در کشور اجرا می شود؟
کارهایی انجام می شود، اما منسجم و جامع نیست؛ چون خدماتی که در این حوزه ارائه می شود باید با اولویت برنامه های پیشگیری باشد.

برای کاربردی تر شدن این برنامه ها چه باید کرد؟
این برنامه ها باید از فراگیری، کفایت و استمرار برخوردار باشند. متاسفانه ما در حوزه اجتماعی برنامه ای نداریم، چون باید سواد اجتماعی را بالاببریم. در واقع شاید افراد از سطح تحصیلات بالایی برخوردار باشند، اما سواد اجتماعی ندارند.

سطح سواد اجتماعی افراد چگونه ارتقا پیدا می کند؟
در کنار اصلاح نظام آموزشی کشور باید خانواده ها از کودکی مهارت های اجتماعی را به فرزندانشان بیاموزند.

با این شرایط آینده را چگونه می بینید؟
کانون خانواده اکنون محور آسیب های اجتماعی است و باید توجه داشت آسیب ها در خانواده مزمن می شود، چون وقتی خانواده درگیر این مسائل شود، می کوشد آنها را پنهان کند. به همین خاطر باید چاره ای بیندیشیم تا گرفتار این مسائل نشویم.