مجلس دغدغه آسیب‌های اجتماعی داشته باشد

سیدحسن موسوی چلک
سیدحسن موسوی چلک

یکی از قوای مهم و تاثیر گذار در کشور مجلس شورای اسلامی است.این اهمیت بیشتر به دلیل جایگاه قانون گذاری و پرسشگری در حوزه های مختلف از جمله حوزه اجتماعی می باشد.

در مجلس و به‌طور ویژه در کمیسیون اجتماعی آن، کمیته‌هایی برای بررسی آسیب‌های اجتماعی هست که در آن مسئولان دولتی و کارشناسان نیز شرکت می‌کنند اما به‌طور کلی باید گفت مجلس در این زمینه باید بیشتر دغدغه داشته و فعالیت ویژه‌ای انجام دهد. بحثی که همواره در حوزه آسیب‌های اجتماعی مطرح است، این است که متولی آسیب‌های اجتماعی نداریم.

مجلس می‌تواند در این زمینه گامی بردارد و این مشکل را حل کند تا شاهد باشیم مسائل اجتماعی و آسیب‌ها، جزء اولویت‌های مجلس باشد. برای اثبات این ادعا می‌توان دلایل متعددی آورد؛ درنظر بگیرید در مجلس آخرین کمیسیون‌هایی که پر می‌شود کمیسیون اجتماعی و شوراهاست. نمایندگان بیشتر علاقه دارند به کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد، سیاست خارجی و… بروند.

از طرف دیگر با نگاهی به نطق‌های پیش از دستور که تاثیرگذار هستند، می‌بینیم که نمایندگان کمتر از مسائل و آسیب‌های اجتماعی حرف می‌زنند. مجلس کمتر طرحی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی ارائه داده است و مهم‌تر از آن در بودجه به مقوله آسیب‌های اجتماعی کم‌توجهی می‌شود. درحالی که باید سرفصلی برای سلامت اجتماعی وجود داشته باشد.

بودجه در واقع، برنامه یک سال کشور را مشخص می‌کند. حال اگر به موضوعات اجتماعی و آسیب‌ها توجه کافی شود به معنای این است که مجلس دغدغه‌ای در این زمینه دارد همانطور که دولت‌ها نیز باید دغدغه لازم را در این زمینه داشته باشند تا بتوانند در این زمینه فعالیت ثمربخشی انجام دهند. به‌طور ویژه، مجلس می‌تواند و باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی وارد شود.

ظرفیتی که مجلس دارد بسیار بالاست. در زمینه پرسشگری، مطالبه‌گری، گزارش‌گیری و گزارش‌دهی و مهم‌تر از همه در حوزه قانوگذاری مجلس می‌تواند بسیار موثرتر عمل کند. کارشناسان مسائل اجتماعی نه‌تنها موافق این دخالت هستند که اصلا عدم دخالت مجلس را مضر و آسیب‌زا می‌دانند. دخالت مجلس در مقوله آسیب‌های اجتماعی که همانطور که عنوان شد، می‌تواند جنبه برنامه‌ریزی و قانونگذاری داشته باشد البته باید کارشناسی شده و کارگشا باشد.

شاهد هستیم مجلس در حوزه‌های مختلف اعم از اقتصاد و سیاست خارجی حضور دارد. در این زمینه‌ها علاوه بر اینکه بودجه و اعتبار در نظر گرفته می‌شود، نمایندگان مجلس مدام درحال گزارش‌گیری و گزارش‌دهی هستند. نظارت‌ها در این زمینه زیاد است اما، در حوزه مسائل اجتماعی کمتر شاهد بوده‌ایم که کاری کارشناسی انجام شود. اشاره کردم به اینکه در حوزه‌های اجتماعی متولی وجود ندارد.

نبود متولی باعث می‌شود برخی کارها انجام نگیرد یا بعضا موازی‌کاری اتفاق بیفتد. مجلس باید با هدف رفع این اشکالات وارد شود. اگر قرار است ورود مجلس نیز باعث نوعی موازی‌کاری شود مفید نیست اما، به نظر می‌رسد ظرفیت مجلس، اگر به‌درستی از آن استفاده شود، باعث می‌شود این اتفاق نیفتد.

زمان آن است که مداخله‌ای جدی در حوزه آسیب‌های اجتماعی انجام گیرد. مشکلات در این زمینه با انجام چند گفت‌وگو و داشتن چند اظهارنظر رفع نمی‌شود که تنها نقش نمایندگان در حوزه آسیب‌های اجتماعی محدود به همین چند مصاحبه و اظهارنظر باشد؛ چیزی که دیگر جوابگو نیست و منجر به کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی نمی‌شود. باید نمایندگان به حساسیت‌های موجود در این زمینه بیش از پیش پاسخ دهند و به این شرط می‌توان امیدوار بود که نگاه قضایی و امنیتی به آسیب‌های اجتماعی تغییر یابد و شاهد نگاه اجتماعی و فرهنگی در این زمینه باشیم.

سیدحسن موسوی چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع:روزنامه آرمان