مراقب باشید شیشه، شیشه عمرتان را نشکند

مواد مخدر
مواد مخدر

مصرف مواد محرکی مانند شیشه برخلاف مواد مخدر سنتی، علائم ظاهری نداشته و تمام آثار به ظاهر مثبت آن بر روح و جسم، بعد از مدتی به آثار منفی و ناگوار تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،افزایش‌ آمار اعتیاد در دنیا و در کشور ما امروزه بر هیچکس پوشیده نیست و تبعات آن نگرانی‌هایی را در میان کارشناسان و مردم ایجاد کرده است. نکته قابل تامل در این حوزه تغییر مصرف مواد مخدر از نوع سنتی به صنعتی است که تولید و مصرف آن را به مراتب آسان‌تر کرده است. اما یکی از مواردی که در سال‌های اخیر توجهات را به خود جلب کرده و جای نگرانی بسیار دارد مصرف مواد محرکی مانند شیشه در میان زنان و دختران است که به علت عدم آگاهی و به بهانه لاغری و تناسب اندام مصرف ‌آن رو به افزایش است.

جذابیت مصرف شیشه به دلایل اثرات زودگذر آن است

مریم پورمحمدی آذر، رئیس کلینیک مددکاری طلوع سبز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم، در این باره می‌گوید:اعتیاد یک بیماری روحی است که در تمام حیطه‌های اجتماعی تبعات ناگواری دارد، مصرف مدام مواد مخدر باعث وابستگی بیمارگونه به این مواد شده و شرایطی را برای فرد معتاد ایجاد می کند که از جامعه فاصله گرفته و مورد قضاوت افراد جامعه قرار بگیرد و برچسب ناسالم به او زده شود زیرا به دلیل رفتارهای غیرمتعارف به طور ناخودگاه تنفر و تحرم افراد جامعه را برمی‌انگیزد.

وی با اشاره به تفاوت در مواد مخدر سنتی و محرک صنعتی می‌گوید: علایم ظاهری مصرف مواد مخدر زودتر و سریع‌تر خود را نشان می‌دهد،متاسفانه مصرف مواد محرک در کشور شیوع بالایی پیدا کرده به دلیل اینکه مصرف آن ساده تر است و در همه جا از جمله سرویس بهداشتی نیز امکان پذیر است. مصرف این مواد به دلیل حالاتی مانند انرژی مضاعف، توان کم خوابی بالا، احساس کاذب و کوتاه توهم ، حس برتری، افزایش تحمل درد و ناراحتی، از جذابیت بیشتری برخوردار است.

پور محمدی ادامه می‌دهد: مصرف مواد محرکی مانند شیشه در ابتدای زمان مصرف استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد و این یکی از علل گرایش مردم به این ماده محرک است اما در درا ز مدت تمامی اثرات به ظاهر مثبت آن به اثرات منفی تبدیل می‌شود .

والدین باید به نشانه شناسی اعتیاد مجهز شوند

رئیس کلینیک مددکاری طلوع سبز با اشاره به عدم بروز علائم مصرف شیشه حتی در حد ۴ یا ۵  سال بعد از شروع مصرف، می‌گوید: پدر و مادرها باید به نشانه شناسی اعتیاد مجهز شوند، زیرا مصرف این مواد اگر کنترل شده باشد علائم ظاهری زیادی ندارد و ممکن است پدر و مادر ۴ تا ۵ سال بعد از اعتیاد فرزندان متوجه این موضوع شوند. متاسفانه مواد محرک تنها کالاهایی هستند که تورم در قیمت آنها وجود ندارد و دسترسی به آن در  کمترین زمان امکان پذیر است .

پورمحمدی ادامه می‌دهد: در حال حاضر گرایش دختران جوان به شیشه نیز نگران کننده شده که این امر نیز علل مختلفی دارد. یکی از علل آن تصور لاغری و زیبایی اندام بعد از مصرف شیشه است در صورتی که باید بدانند که مصرف این مواد به دلیل ایجاد ناسازگاری در بدن بر اشتها تاثیر گذاشته و شرایطی ایجاد می‌کند که بدن مواد خوراکی را پس می‌زند در نتیجه ممکن است لاغری ایجاد کند اما این به دلیل اثر مثبت شیشه در این قضیه نیست.

پرخاشگری و اعمال خشونت در خانواده یکی از آثار مخرب مصرف شیشه است

حسین یحیی زاده، استاد دانشگاه علامه طباطبایی از جنبه‌ای دیگر اثر مصرف شیشه را مورد بررسی قرار داده و در پژوهشی به همین عنوان به این نتیجه رسیده است که بین نوع ماده مصرفی و میزان انواع خشونت همچون خشونت روانی، جسمی ، جنسی و اقتصادی نسبت به همسران تفاوت معناداری وجود دارد، به صورتی که میزان هر چهار نوع خشونت نسبت به همسران معتادان به شیشه،‌بیش از میزان خشونت نسبت  به همسران در مصرف کنندگان تریاک و کراک می‌باشد.

بر پایه مباحث نظری مطرح شده در این پژوهش، می‌توان علل تاثیر سوء مصرف شیشه بر افزایش انواع گوناگون خشونت خانگی را در موارد ذیل در نظر گرفت: وابستگی های روانی و اثراتی که مصرف شیشه روی مغز می‌گذارد شدیدتر و گسترده تر از دیگر مواد مصرفی است و همین امر زمینه انواع خشونت نسبت به همسر را افزایش می‌دهد.یکی از مهمترین علایم و اثرات ناشی از مصرف شیشه،‌کاهش مهارهاست، به صورتی که مصرف این ماده، بازداری های معمول فرد ار کاهش داده و موانع اخلاقی موجود در برابر انواع خشونت را کنار می‌زند.ا زدیگر علایم شایع در مصرف شیشه رفتارهای تکراری واخلال تیک و افزایش پرخاشگری، بی‌قراری و همچنین رفتارهای تکانه‌ای و ناگهانی است که می‌تواند موجب افزایش خشونت جسمی نسبت به همسر گردد.توهم و هذیان،‌بدبینی و سوءظن‌های شدید، اختلال در قضاوت و تصمیمات آنی به عنوان علایم شایع در مصرف شیشه بروز انواع خشونت روانی، جنسی و جسمی را افزایش می‌دهند.

وی در این پژوهش همچنین به آثار روانی مخرب ناشی از مصرف شیشه اشاره کرده و یاد‌اور می‌شود: افزایش اعتماد بنفس، احساس کفایت و توانمندی، احساس غرور و قدرت کاذب و جرات و جسارت زیادی که از اثرات و علایم ناشی از مصرف شیشه در افراد مصرف کننده می‌باشد، می‌تواند اعمال خشونت جسمی واقتصادی نسبت به همسر را به منظور ارضا نیاز به قدرت و کنترل افزایش دهد.

یحیی زاده در بخشی دیگر از پژوهش خود به ارائه راهکارهایی در این حوزه می‌پردازد: به دلیل عدم آشنایی بیشتر افراد با اثرات و عوارض جسمی و روانی مصرف شیشه، آموزش به خانواده‌ها در این زمینه به منظور پیشگیری از بروز مصرف آن در درون خانواده‌ها،آموزش به خانواده‌ها در خصوص شکل‌های گوناگون خشونت و ارتباط بین مصرف شیشه و انواع خشونت‌های خانگی، تلاش در جهت تغییر نگرش مردان نسبت به موضوع خشونت علیه زنان و ایجاد نگرش صحیح نسبت به موضوع حقوق خانواده ضروری است.

یکی از دلایل روی‌ آوردن به مواد محرک به علت رسیدن به شادی و هیجان آنی است

حسن موسوی چلک، مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم، می‌گوید: رویکرد مصرف مواد مخدر در دنیا از سنتی به صنعتی در حال تغییر است و متاسفانه کشور ما نیز از این مسئله مصون نیست. همین تغییر مواد مصرفی باعث افزایش طیف مصرف‌کنندگان این مواد می‌شود اما به طور کلی جوانان بیشتر از سایرین علاقمند مصرف هستند.

وی ادامه می‌دهد: مصرف مواد محرک جدید به دلیل نداشتن علائم اولیه، بو و دود، دسترسی آسان، در هر مکانی امکانپذیر است و این توجه والدین نسبت به غیبت‌های طولانی فرزندان را می‌طلبد.

موسوی چلک همچنین می‌گوید: یکی از دلایل افزایش روی آوردن به مواد محرکی از جمله شیشه شادی آنی و هیجانی است که این ماده ایجاد می‌کند و باید به این مسئله توجه کرد که نبود شادی اجتماعی در جامعه ممکن است در آن دخیل باشد. از طرفی برخی دختران و زنان با تصور لاغری و تناسب اندام به مصرف روی‌ می‌آورند اما کدام عقل سلیم چنین عملی را تأیید می‌کند.

مدیر کل دفتر امور آسیب های اجتماعی وزارت رفاه با اشاره به مقاصد شوم مافیای مواد مخدر ادامه می‌دهد: باید توجه کنیم که مافیا قصد سود‌آوری برای خود را دارد و به طرق مختلف افراد را به مصرف ترغیب می‌کند لذا هر گونه سهل انگاری در این حوزه از سوی خانواده و نهادها تبعات جبران ناپذیری دارد بنابراین لزوم آموزش و اطلاع رسانی درست در این حوزه بیش از پیش لازم است.

منبع: خبرگزاری تسنیم