مشاوره ژنتیک اجباری می‌شود

آقای دکتر کوچکی نژاد مدیر کل بهزیستی گیلان
آقای دکتر کوچکی نژاد مدیر کل بهزیستی گیلان

مدیر کل بهزیستی گیلان گفت: برای پیشگیری از معلولیت‌ها انجام مشاوره‌های ژنتیک زوج‌های جوان به‌ویژه در ازدواج‌های فامیلی ضرورت است و احتمالاً اجباری می‌شود.
خبرگزاری فارس: مشاوره ژنتیک اجباری می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، کیانوش کوچکی‌نژاد ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت آغاز هفته بهزیستی از ۲۵ تا ۳۱ تیر، اظهار کرد: بهزیستی از سال ۵۹ با همت شهید فیاض‌بخش و حمایت شهید بهشتی به عنوان یک سازمان مستقل زیرنهاد نخست‌وزیری به تصویب رسید و اکنون این سازمان زیر نظر وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی است.

وی با بیان اینکه در گیلان یک‌هزار نفر پرسنل رسمی و بالغ بر چندین هزار نفر غیررسمی در سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند، افزود: امسال برنامه‌های هفته بهزیستی با شعار «بهزیستی برای تو» برگزار می‌شود که نشان می‌دهد تمام مردم مخاطب این نهاد هستند.

مدیر کل بهزیستی گیلان پیشگیری از معلولیت‌ها از قبل و بدو تولد را هدف مهم بهزیستی عنوان کرد و گفت: در زمینه غربالگری شنوایی و بینایی زیر شش سال با تمام مردم سر و کار داریم.

وی از ثبت ۷۲ هزار نفر مددجوی بهزیستی گیلان در بانک اطلاعاتی این نهاد خبر داد و یادآور شد: خدمت به معلولان در بخش توان‌بخشی و نیز آسیب‌های اجتماعی از جمله خدمات بهزیستی است.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه در بهزیستی گیلان ۳۲ هزار و ۱۶۴ نفر معلول در رده‌های مختلف ثبت شده است، تصریح کرد: تعدادی از معلولان در روستاها هستند که به بهزیستی مراجعه نکرده‌اند.

وی از اجرای طرح CBR در ۱۲ شهرستان گیلان خبر داد و افزود: در هفته بهزیستی این طرح در رودسر و املش اجرایی می‌شود.

مدیر کل بهزیستی گیلان یکی از فعالیت‌های مهم این نهاد را در بحث ژنتیک عنوان کرد و یادآور شد: هنوز در بحث مشاوره ژنتیک فرهنگ‌سازی نشده است.ازدواج‌های فامیلی نیازمند مشاوره‌های ژنتیکی قبل از ازدواج هستند اما این امر در بسیاری از خانواده‌ها صورت نمی‌گیرد.

کوچکی‌نژاد با تصریح بر اینکه ممکن است مشاوره ژنتیک اجباری شود، خاطرنشان کرد: در گیلان هفت مرکز مشاوره ژنتیک وجود دارد که سال گذشته یک‌هزار و ۳۵۴ زوج مورد مشاوره قرار گرفتند.

وی بسیاری از بیماری‌های ژنتیک در دوران بارداری را قابل تشخیص خواند و متذکر شد: امیدواریم بحث مشاوره ژنتیک اجباری شود و خانواده‌ها آن را جدی بگیرند.

این مسئول مشاوره ژنتیک برای افراد زیرپوشش بهزیستی گیلان را رایگان ذکر کرد و یادآور شد: کسانی که زیرپوشش بهزیستی نیستند باید برای مشاوره در مراکز مذکور مبلغی را پرداخت کنند.

وی، آموزش قبل از ازدواج در مراکز ژنتیک و پیشگیری از معلولیت‌ها را یکی از عمده فعالیت‌های مراکز مشاوره مذکور عنوان کرد.

منبع: خبرگزاری فارس