مصاحبه در خصوص ازدواج و طلاق تهران والبرز

سیدحسن موسوی چلک
سیدحسن موسوی چلک

آرمان- کاظم برآبادی: دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور، آمار تازه ای از وضعیت ازدواج و طلاق استان های کشور ارائه کرد که استان های تهران و البرز را در بدترین شرایط ممکن در میان دیگر استان ها نشان می داد.

براساس این گزارش نرخ ثبت ازدواج در کشور ۷/۱۱ است و استان های خراسان شمالی، زنجان و اردبیل بیشترین نرخ ازدواج را دارند. این در حالی است که در مورد طلاق بهترین استان های کشور با کمترین میزان طلاق، استان های سیستان و بلوچستان، ایلام و چهار محال و بختیاری هستند. اما در هر دوی این موارد، استان های تهران و البرز در بدترین جایگاه قرار دارند یعنی در بخش آمار ازدواج، کمترین میزان و در آمار طلاق، بیشترین میزان!

تا به حال کارشناسان فراوانی در حوزه ازدواج و خانواده در این باره هشدار داده بودند اما حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفت وگوی اختصاصی با آرمان تاکید می کند که بخش عمده ای از آسیب هایی که به تازگی بر مجموع آسیب های اجتماعی منجر به کاهش ازدواج و افزایش طلاق در این دو استان منجر شده، ناشی از مشکلات اقتصادی است.

 

دوباره نام تهران در صدر فهرست کمترین میزان ازدواج و بیشترین میزان طلاق کشور قرار گرفته است.

بله البته این موضوع تازه ای نیست. در چند سال اخیر عموما تهران جزو استان های رتبه اول طلاق در کشور بوده و به نظر می رسد که مشکلات در این کلانشهر و البته استان البرز چند لایه و چند وجهی شده اند.

 لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید.
ما در تهران و کلانشهری چون کرج دلایل مختلفی برای آسیب های اجتماعی مان می توانیم در نظر بگیریم. به عنوان مثال میانگین سن ازدواج در این دو استان مدام در حال بالا رفتن است، همین طور هزینه های زندگی هر روز در حال بیشتر شدن است. افزایش این دو گزینه باعث می شود رغبت جوانان به ازدواج کاهش پیدا کند که ما شاهد این موضوع به خصوص در میان جوان هایی هستیم که در تهران یا کرج زندگی می کنند و از سطح درآمدی پایین تری برخوردار هستند. بنابراین کاهش نرخ ازدواج نشأت گرفته از عواملی است که جنس آسیب های اجتماعی خاص خود را دارند.

 در مورد افزایش آمار طلاق هم همین طور است؟
بله با این تفاوت که در مساله طلاق ما مولفه های دیگری را هم درگیر می بینیم. بگذارید موضوع را با مقایسه وضعیت شهرهای کوچک و بزرگ با تهران توضیح بدهیم. در شهرهای کوچک، فشار نظارت های اجتماعی اطرافیان بر زوج ها بیشتر است و همین موضوع باعث می شود که ارتباطات خانوادگی پیش از ایجاد بحران در میان زن و شوهر وارد شوند و به حل و فصل امور بپردازند. در مورد زوج های جوان تهرانی وضع دقیقا برعکس است؛ ارتباطات خانوادگی، فامیلی و … در تهران کمرنگ بوده و زوجین از حمایت های این افراد در شرایط بحرانی بی بهره اند و این موضوع تاثیر زیادی روی افزایش طلاق در این شهرها دارد. در تهران ما شاهد سبک زندگی متفاوت با دیگر شهرها هستیم، سبک زندگی ای که در آن بعضی از ویژگی ها تاثیرگذارتر و مهم تر و بعضی دیگر کمرنگ تر شده اند و به همین خاطر شاهدیم که آسیب هایی که از چنین نوع سبک زندگی به وجود می آید در حوزه طلاق و ازدواج به این شکل تاثیرگذارند.

 این تفاوت سبک زندگی به چه شکلی بر زندگی افراد تاثیر گذاشته است؟
در شهرهای کوچک سبک زندگی، روابط نزدیک افراد، دامنه گسترده آشنایی ها، معیارهای انتخاب همسر و… باعث می شود که شناخت بیشتری در حوزه انتخاب شریک زندگی وجود داشته باشد، اما تهران با این جمعیت میلیونی اش، تنوع در روابط و دامنه گسترده روابط اجتماعی، معیارها را به سمتی کشانده که شاهد سبک زندگی دیگری باشیم.

 تنها همین عوامل می توانند ایجادکننده چنین آمارهای بالایی در حوزه طلاق باشند؟
البته که نباید خود عنصر جمعیت را هم نادیده گرفت. تهران در حال حاضر بیشترین جمعیت کشور را در خود جا داده و طبیعتا هر چه تعداد اعضای یک مجموعه بیشتر باشد، احتمال وقوع انواع حوادث هم به لحاظ ریاضی در آن بیشتر است. علاوه بر این در شهرهای بزرگی همچون تهران ما شاهدیم که آسیب های اجتماعی بیشتر از دیگر شهرهاست؛ آسیب هایی چون فقر و اعتیاد و خشونت در این شهرها آمار بالاتری دارند، چرا که نظارت اجتماعی در این شهرها کمتر است و به خاطر ارتباطات گسترده آدم ها، میزان تاثیرپذیری افراد متفاوت تر از شهرهای کوچک است.

 می توان برای خروج از مشکلاتی که در حال حاضر استان تهران و البرز با آن درگیر هستند راه حل مشخصی ارائه کرد؟
طبیعتا باید این اتفاق بیفتد. البته آسیب های اجتماعی به صورت زنجیره وار به هم وابسته اند و نمی شود روی یک آسیب اجتماعی به صورت جزیره ای متمرکز شد و از دیگر آسیب ها اغفال کرد. به عنوان نمونه وقتی که روی طلاق کار می کنید، می بینید که عواملی چون اعتیاد، بیماری های جنسی، خشونت و… تاثیرگذارند. مهارت های اجتماعی افراد و حتی سطح اقتصادی افراد روی این مسائل تاثیرگذارند. بنابراین اگر قرار است در این زمینه کاری انجام شود باید به صورت زنجیره وار باشد.

 تا چند سال پیش استان البرز به استان تهران ملحق بود و این تفکیک به تازگی صورت گرفته، چطور در همین چند سال این استان توانسته در چنین رکوردهایی پا به پای تهران باشد؟
وقتی که از تهران به سمت کرج می روید، تابلویی کنار اتوبان وجود دارد که رویش نوشته به استان البرز، -ایران کوچک- خوش آمدید. این جمله بسیار مهم است، چرا که نوع زندگی و ساختار جامعه این شهر- استان را نشان می دهد. کرج به این خاطر که درست مانند تهران و براساس وضعیت اجتماعی این کلانشهر رشد کرده و به مرحله استان شدن رسیده، شرایطی مشابه با تهران دارد. یعنی ما باز هم در این شهر شاهدیم که ارتباطات همسایگی و فامیلی یا کمرنگ است و یا وجود ندارد. سبک زندگی به سمت سبک زندگی تهران سوق پیدا کرده و آسیب ها به گونه ای به هم شباهت یافته است. شاید به همین خاطر است که معتقدم برای حل چنین مسائلی بهتر است به صورت بومی روی هر استان کار شود.

 مگر تا به حال با نگاه بومی به حل آسیب های اجتماعی کشور اقدام شده است؟
بله، چند سالی است که سند کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان ها دقیقا با هدف بومی سازی برنامه های کاهش و کنترل آسیب ها در حال تدوین و اجراست و آن طور که من می دانم در حال حاضر حتی استان هایی مثل کردستان، یزد و اصفهان ذیل این برنامه برای خود یک سند کاهش میزان طلاق تهیه کرده اند که براساس مولفه های بومی استان به دنبال حل معضل طلاق در این استان هاست.

 به صورت کلی و جدا از موضوع تهیه چنین سندی آیا می توان در بحث آسیب های اجتماعی که به طلاق و ازدواج در کشور منجر می شوند به یک وحدت رویه رسید؟
بررسی آسیب های اجتماعی کشور در سه سطح کلان، میانه و خرد می تواند در این راه کمک شایانی به ما بکند. در سطح کلان ما نیازمند افزایش نشاط اجتماعی، بالا رفتن میزان مهارت های افراد و ایجاد یک اقتصاد قوی در کشور هستیم. در کنار این عوامل افزایش توان آموزش و پرورش، ایجاد قوانین مناسب و کارآمد در حوزه کاهش آسیب ها و افزایش آگاهی های اجتماعی بسیار کارساز است. اما در سطوح میانی و فردی، پی بردن به نقش بیماری های جنسی، سوءظن ها، تفاوت های فرهنگی افراد و … و حتی مساله بچه دار شدن می تواند ما را در شناخت آسیب های اجتماعی که در حال حاضر کشور با آن درگیر است یاری دهد.

 

منبع: روزنامه صبح ایران آرمان روابط عمومی

کد خبر: ۲۹۸۱۱

تاریخ خبر: ۱۳۹۱ یکشنبه ۱۵ بهمن