مصرف حشیش و کوکائین به سبک زندگی برخی زنان و دختران تهرانی تبدیل شده است

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: امروز در کلانشهر تهران مصرف حشیش و کوکائین برای برخی از طبقات زنان و دختران به سبک زندگی تبدیل شده است بطوری که حتی در بعضی موارد در توزیع و ترانزیت مواد مخدر از زنان استفاده می‌شود.
خبرگزاری فارس: مصرف حشیش و کوکائین به سبک زندگی برخی زنان و دختران تهرانی تبدیل شده است

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، طه طاهری در نخستین جلسه کمیته زنان و خانواده این ستاد که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: اصل کار ساختاری در حوزه اعتیاد زنان دارای اشکال است و باید براساس فرمایشات رهبری، ساختار بهبود وضعیت اعتیاد زنان را متحول کرد.

وی افزود: مسئله اعتیاد زنان آنقدر مهم است که این ستاد در سال ۹۰ ، مرکز توانمندسازی حوزه زنان را در دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی تشکیل داد تا این مسئله به خوبی شناسایی و بررسی شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه باید به صورت ساختاری پدیده اعتیاد زنان را بررسی کرد، گفت: امروز کمیته زنان و خانواده ستاد تشکیل شد چون ۵ بند از سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در امر مبارزه با مواد مخدر به آن مربوط می‌شد.

وی با بیان اینکه سبک زندگی یعنی یک موضوع و پدیده به‌عنوان رفتاری ارزشمند تلقی می‌شود، گفت: متاسفانه امروز در کلانشهر تهران حشیش و کوکائین برای برخی از طبقات زنان و دختران به سبک زندگی تبدیل شده است و همین سبک غلط منشاء بروز اعتیاد و وابستگی دائمی در آنان به مواد مخدر می‌شود حتی در بعضی از موارد در توزیع و ترانزیت مواد مخدر از زنان استفاده می‌شود.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: تاکنون در ۱۸ استان کشور، مرکز نگهداری درمان و کاهش آسیب معتادان (ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر) راه‌اندازی شده است و اقدامات بسیاری توسط بهزیستی و سایر دستگاه‌ها در حوزه مبارزه با اعتیاد صورت گرفته همچنین در توسعه مشارکت‌های مردمی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است اما هنوز نتوانسته حجم تهدید را کم کند.

طاهری خطاب به اعضای کمیته گفت: موضع شما همکاران باید طلبکارانه باشد و باید در حوزه اعتیاد، مسائل را مطالبه کنید و واقع‌نمایی کنید نباید مسئله اعتیاد را کتمان و مخفی کرد بلکه باید ابعاد آن را برای مردم به صراحت بیان کرد و بدون ملاحظه و سانسور نقش مخرب و آسیب‌زای آن را در همه ابعاد و تاثیرگذاری آن را در همه حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، جامعه و خانواده را وانمایی کرد.

وی با بیان اینکه کمیته تخصصی زنان باید صفر تا صد هر آنچه که مربوط به حوزه اعتیاد زنان و مواد مخدر در این طبقه جنسی است را شناسایی و بررسی کند، افزود: این حوزه، تکلیف معوق نظام، شرع، انقلاب و مطالبه مردم است و این عقب‌ماندگی را با اقدام راهبردی اثربخش باید جبران کرد.

طاهری گفت: اهمیت مسئله اعتیاد زنان را باید در سیاست‌های بالادستی نظام، سیاست‌های اجرایی و سیاست‌های برنامه پنجم توسعه به وضوح دید و بررسی کرد و در عین حال نیز باید همه دستگاه‌ها در راستای تحقق این اسناد بالادستی فعالیت‌ جهادی داشته باشند.

وی در پایان خواستار آن شد که همه اساتید زن، فرهیختگان و متخصصان حوزه زنان در امر درمان و پیشگیری و سازمان‌های اختصاصی زنان اعم از دولتی و غیر دولتی در این امر مشارکت و ستاد را یاری کنند.

در این جلسه، فرشته حشمتیان معاون وزیر و رئیس سازمان مشارکت‌های مردمی و خانواده آموزش و پرورش، جلائی‌فر مسئول واحد کاهش آسیب‌های اجتماعی سازمان فنی و حرفه‌ای، فرید براتی معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی، کاهه رئیس اداره اجتماعی پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، فرنیا مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها، حسینعلی المدنی رئیس گروه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دفتر اداره کل وزارت تعاون، زهرا اصلاح‌چی رئیس دفتر شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، فاطمه بلغاری مدیر گروه مطالعات امور زنان و خانواده وزارت علوم و نمایندگانی از وزارت بهداشت و مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری،‌ بسیج زنان کشور و کمیته امداد حضور داشتند و در پایان جلسه نقطه نظرات و پیشنهادات خود را راجع به آیین‌نامه کمیته مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری فارس