معرفی انجمن

انجمن مددکاران اجتماعی ایران تاریخچه ای بیش از نیم قرن دارد. مرجع صدور مجوز انجمن کمیسیون ماده ۱۰ قانون فعالیت احزاب و جمعیتها وزارت کشور است. طی دوران فعالیت این انجمن، اقدامات متعددی صورت گرفت و مددکاران اجتماعی در قالب این تشکل صنفی در مجامع علمی و حرفه ای مختلف حضور داشتند. در حال حاضر، نماینده انجمن مددکاران اجتماعی در جلسات سیاستگذاری یا مشورتی بسیاری از ارگانهای تصمیم ساز کشور حضور دارد و در اجرای همایشهای گوناگون در سراسر کشور نیز در حوزه مسائل اجتماعی یکی از نهادهای پیشگام است به طوریکه تا کنون دهها سمینار، همایش و نشست تخصصی با محوریت یا مدیریت این انجمن در شهرهای مختلف کشور برگزار شده است. همچنین علاوه بر ایجاد نمایندگیهای استانی در تقریبا تمام استانهای کشور، از تیرماه سال ۱۳۹۱، به عضویت دائم فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی (IFSW) نیز درآمد. در حال حاضر، این انجمن با سازماندهی مجدد خود و با تشکیل کارگروه های مختلف در موضوعات اساسی حوزه امور اجتماعی سعی دارد تا به طور تخصصی در هریک از این حوزه ها ورود پیدا کند.

 

اهداف انجمن

بخشی از هدفهای انجمن که در اساسنامه آن قید شده اند عبارتند از:

  • مطالعه و بررسی مسائل و مشکلات مختلف حرفه ای مددکاران شاغل در بخش های دولتی و خصوصی و ارائه نظرات ، پیشنهادات و طرح های لازم به مقامات و مسدولین ذیربط به منظور پیگیری این مسائل و تامین رفاه و حمایت های صنفی اعضا.
  • تحقیق و پژوهش در زمینه مسائل اجتماعی و بهره گیری از یافته های علمی و عملی خدمات مددکاری اجتماعی به منطور کمک به ارتقاء علمی و حرفه ای مددکاران اجتماعی ایران.
  • کمک به ترویج و توسعه جنبه های مختلف آموزش عملی و نظری مددکاران و خدمات اجتماعی به منظور تقویت کیفی و علمی رشته مددکاری اجتماعی و راهنمایی و تشویق علاقمندان و داوطلبان به حرفه مددکاری اجتماعی.
  • ایجاد ارتباط و همکاری علمی و فرهنگی با مجامع حرفه ای و علمی داخل و خارج از کشور از طریق برگزاری و شرکت در کنفرانس ها، سمینارها، سخنرانی ها، چاپ و انتشار کتب، مقالات و مجلات و نظایر آن.
  • ارائه پیشنهادات به موسسات دولتی و خصوصی نهاد های انقلاب اسلامی، اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور کمک به سرمایه گذاری در جهت توسعه خدمات اجتماعی و بهره برداری مناسب از خدمات مددکاران اجتماعی