معرفی طرح غربالگردی افراد در معرض بیماری سرطان در واحدهای صنعتی

همواره پیشرفت و رشد هر کشوری در زمینه اقتصادی مرهون تلاشهای بی دریغ کارگران و کارمندان در حوزه های صنعتی میباشد.قابل ذکر است هر چه توان این عزیزان در ارائه خدمات بیشتر باشد کشور مسیر رشد و پیشرفت خود را با سرعت بیشتری طی خواهد کرد.

امروزه کشورهای توسعه یافته در کنار حمایت های روانی و اجتماعی، در خصوص حمایت جسمانی از نیروی کار خود اقدامات قابل توجهی انجام داده اند که در این میان میتوان به حضور پزشک در واحدهای صنعتی اشاره کرد،مبرهن است دغدغه های مستمر کارگران در خصوص سلامت جسمانی خود و اعضای خانواده خود از میزان کارایی آنها در خصوص ارائه خدمات در واحدهای صنعتی میکاهد.

یکی از بیماری هایی که طی سالهای اخیر نقش بارزی در وضعیت سلامت کشور های مختلف ایفا کرده است سرطان میباشد.

کشور ما نیز ازین موضوع مبرا نیست و برخی از هموطنان ما به این بیماری مبتلا میباشند که مسلما تعدادی ازین بیماران یا خود و یا عضوی از خانوادها  در واحدهای صنعتی مشغول به کارند.

هزینه های بالای درمان سرطان همواره فضایی پر تنشی برای این دسته از کارگران فراهم میکند که قطعا و یقینا از کیفیت عملکرد آنها در محیط کار میکاهد.

بر همین اساس، طرح غربالگری افراد مبتلا به بیماری سرطان در واحدهای صنعتی با حمایت موسسه خیریه موقوفات الحسنی واقع در مشهد مقدس در ابتدای تابستان سال ۹۳ آغاز شد. در این طرح تلاش می شود تا افراد مبتلا به سرطان در واحدهای صنعتی شناسایی شوند.

این طرح به ابتکار و حمایت مالی موقوفات الحسنی و با همکاری انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عنوان مجری بخش معرفی طرح و شناسایی افراد در معرض ابتلابه بیماری، مرکز تحقیقات سرطان انستیتوکانسر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان همکار علمی و انجام چکاپ افراد معرفی شده، فرهنگستان علوم پزشکی به عنوان ناظر طرح های موقوفات و با حمایت و پشتیبانی وزارت صنعت معدن و تجارت اجرا می شود.

در قالب این طرح، مددکاران اجتماعی با مراجعه به واحدهای صنعتی استان تهران ضمن معرفی طرح و ارائه توضیح مختصری از بیماری سرطان مدیران واحدها را برای مشارکت در این اقدام و اعلام لیست کارکنانی که در معرض این بیماری قرار دارند دعوت می کنند. ملاک شناسایی این افراد، عوامل خطرزای بیماری سرطان از جمله کار با اشعه، رنگ، وجود بیمار سرطانی در خانواده فرد، استعمال دخانیات و سایر ریسک فاکتورهای این بیماری است.