موسوی چلک :گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است

دکتر سید حسن موسوی چلک گفت : همت و حمایت مسئولان استان خراسان و بخصوص شهرستان گناباد از برگزاری کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران مثال زدنی است و گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است .
دکتر سید حسن موسوی چلک گفت : همت و حمایت مسئولان استان خراسان و بخصوص شهرستان گناباد از برگزاری کنفرانس ملی مددکاری اجتماعی ایران مثال زدنی است و گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

 به گزارش صبح گناباد ، دکتر موسوی با انتقاد از اینکه  به جز برنامه چهارم توسعه ( آنهم به صورت محدود ) ، در پنج برنامه توسعه ای کشور به مسائل اجتماعی پرداخته نشده است ، گفت : در اولین همایش مددکاری اجتماعی که در گناباد برگزار شد ، بدنبال سلامت و رفاه اجتماعی بودیم و در همایش دوم بنا را بر سیاستگزاری اجتماعی گذاشتیم و در سومیمن همایش که در تاریخهای سیزدهم و چهاردهم شهریور ماه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار میشود ، بنا را براین گذاشته ایم تا از برونداد علمی آن در تدوین برنامه ششم استفاده شود .

 دبیر علمی سومین همایش ملی مددکاری اجتماعی ایران گفت افزود تا کنون ۲۴۸ مقاله روی سایت همایش قرار گرفته و ۱۰۰ تا ۱۲۰ مقاله سفارشی نیز داریم علاوه بر آن ۳۳ کمیته کارشناسی با حضور جمع کثیری از مدیران اجرایی و صاحبنظران دانشگاهی تشکیل شده است که قطعا حاصل نظرات کارشناسی آنان میتواند توسط دولت و مجلس در تدوین برنامه ششم مورد استفاده قرار گیرد .

 این صاحب نظر حوزه جامعه شناسی با اشاره به هشدارهای مقام معظم رهبری در خصوص تهاجم فرهنگی ، ناتوی فرهنگی و … گفت : حوزه اجتماعی با قانون و بخشنامه درست نمیشود و ما تاکنون نتوانسته ایم در برابر هجوم فرهنگی راهکار مقابله ای از جنس فرهنگی تهیه کنیم ، بنابراین  از آنجا که سواد اجتماعی ما پایین است ، باید با رویکرد  ایجابی ، آگاهیهای عمومی را تقویت و هویت و سلامت اجتماعی را ارتقاء دهیم .

 او با ابراز نگرانی از آسیبهای اجتماعی در بخشهای مواد مخدر ، طلاق ، قانون گریزی ، فرار از خانه ، کودک آزاری ، فحشا و … گفت : نباید نگاهها به مسائل اجتماعی کشور امنیتی باشد چون در این صورت خط قرمزها زیاد میشود  بنابراین لازمه اعتماد صداقت است .

 موسوی چلک به دومسئله مهم دیگر نیز اشاره کرد که عبارتند از فردگرایی و عدم مطالبه گری ؛ او فردگرایی را آسیب بزرگی دانست که متاسفانه در حال گسترش است بصورتیکه  مشاهده گری و بی تفاوتی نسبت به مسائل اجتماعی در بین مردم مشهود است . رسانه ها هم صحنه هایی را به تصویر کشیدند که فردی با کارد در حال ارتکاب جرم قتل است و دیگران در حال فیلم گرفتن از این صحنه هستند .

 وی دومین مسئله را پایین بودن فرهنگ مطالبه گری اجتماعی از سوی مردم دانست و تصریح کرد متاسفانه مردم دغدغه یارانه و مسائل اقتصادی دارند ولی در مباحث اجتماعی کمترین واکنش را نشان میدهند . دبیر علمی همایش گفت : به همین علت برای مدیریت این آسیبها باید بستر آگاهی و اعتماد اجتماعی را افزایش دهیم و چاره ای نداریم جز اینکه در برنامه ریزیهای آینده حوزه اجتماعی را جدی بگیریم .

/محسن مروی- وبسایت سومین کنگره مددکاری اجتماعی/