هراس از ایدز در کمپ‌های ترک اعتیاد

ایدز

یک بار دیگر کمپ‌های غیرمجاز ترک اعتیاد و همنوایی‌اش با ایدز. دیروز در روز جهانی ایدز این رابطه نامیمون بار دیگر مورد تاکید قرار گرفت تا روشن شود کمپ‌ها تا چه اندازه به نظارت نیاز دارند.

آخرین گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می دهد که ۸۰ درصد از کمپ های غیرمجاز در ۲۱ استان ساماندهی شده است، اما همان تعداد باقی مانده نیز که به گفته بابک دین پرست، معاون کاهش تقاضای ستاد در استان های تهران، خراسان رضوی، لرستان، مازندران، البرز، فارس و خوزستان تجمع کرده اند، نیاز به نظارت های جدی دارد.

نظارت بر مراکز اقامتی ترک اعتیاد ضعیف است و چون کمپ دارانی که پایبند رعایت اصول نیستند، از ترک اعتیاد به روش های غیرقانونی سود می برند، این کمپ ها تاکنون ریشه کن نشده و پلمب هر مرکز به تولد مرکزی دیگر منجر شده است.

با این حال فرید براتی سده، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی، تمام قد از نظارت ها دفاع می کند که البته دفاعیاتش با یافته های عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همخوانی ندارد.

رسول خضری دریافته است که ۹۰ درصد از کمپ های ترک اعتیاد به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند و آن طور که به سایت خانه ملت خبر داده، گسترش ایدز در این کمپ ها را نیز هشداردهنده می داند.

او به طور کلی منتقد سیاست های کنترلی برای گسترش ایدز در کشور است و به باور او این سیاست ها تاکنون بسیار ناقص اجرا شده است.

نمونه اش وجود معتادان تزریقی که حتی در برخی کمپ ها به تزریق ادامه می دهند؛ کمپ هایی که به گفته خضری در آنها مواد مخدر نیز توزیع می شود.

با این مقدمه، او چهره منتقدش از نحوه نظارت بر کمپ ها را نشان می دهد، بویژه آن که خطاب به بهزیستی خواهان نظارت دقیق تر بر کمپ های غیرمجاز و جمع آوری آنها می شود.

البته این تقابل و این اختلاف نظر میان بهزیستی و مجلس یا هر نهاد نظارتی دیگر، اتفاق تازه ای نیست؛ اما وجود کمپ های غیرمجاز که در آن ویروس اچ آی وی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و شمار مبتلایان به ایدز را افزایش می دهد با این که خبری دست اول نیست، اما همچنان مهم و هشدار دهنده است.

آذرخش مکری، رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد نیز این هشدار را حس کرده است و در گفت وگو با جام جم گسترش ایدز در کمپ ها را محتمل می داند و آن را به استفاده از سرنگ های مشترک و رفتارهای پرخطر جنسی ربط می دهد.

پس این که گفته می شود نظارت ها بر کمپ ها حتی بر مراکز اقامتی مجاز ضعیف است به همین دلیل است؛ چون اگر تاکنون نظارت ها مستمر، قاطع و موثر بود، کمپ نباید جایی برای تکثیر ویروس ایدز می شد.

۲۸ روز اقامت پر التهاب

رفتن به کمپ، ته خط اعتیاد است. آنها که تسلیم مطلق اعتیاد شده اند به کمپ می آیند و چون بیچاره، مفلوک و مانده از همه جا هستند، به چیزی به نام حق و حقوق فکر نمی کنند حتی خانواده های بیشتر معتادان بستری شده به واژه های مشابه نمی اندیشند چون خماری در راس مشکلات معتادان ساکن کمپ است و خلاصی از شر دغدغه های داشتن یک معتاد، در راس مشکلات خانواده ها. به همین دلیل است که گردانندگان بیشتر کمپ های غیرمجاز و حتی برخی کمپ های دارای مجوز دستشان برای تخلف نمی لرزد.

ضرب و جرح معتادان و اعمال تنبیه های سخت علیه آنها دیگر حتی اگر به کشته شدن تعدادی معتاد بینجامد نیز برای کسی تازگی ندارد، از بس که این تخلفات تکرار شده است و متخلفان قصر دررفته اند؛ اما حالا خبر می رسد که برخی کمپ ها ـ چه مجاز و چه غیرمجاز ـ از وعده های غذایی معتادان در حال ترک نیز کم می گذارند یا به نام صرفه جویی در هزینه ها یا به اسم ترک به روش تحمل گرسنگی، غذایی ناکافی و بی کیفیت به آنها می دهند.

اینها را مسئول فنی چند کمپ مجاز در گفت وگو با جام جم تائید می کند و توضیح می دهد که خودش در یکی از کمپ ها، انباری از مواد غذایی را پیدا کرده که سبزیجاتش فاسد شده و در کمپی دیگر مشاهده کرده که غذاهایی با کمترین حجم و بدترین کیفیت به معتادان در حال ترک خورانده شده است.

مرتضی خوش گفتار، درمانگر اعتیاد اما این روش را غیرانسانی می داند چون معتقد است اگر در کشور براساس قانون پذیرفته ایم که معتاد، بیمار است پس باید خدمات مورد نیاز یک بیمار را به او ارائه کرد.

استدلال او این است که کسی که مثلا ۲۰ سال به هروئین معتاد بوده و قرار است در کمپ، «ترک خشک» یا «ترک یابویی» داشته باشد، دچار اسهال شدید و افت فشار می شود و بشدت املاحی چون سدیم، پتاسیم و کلسیم را از دست می دهد که باید با خوردن مایعات مقوی این کمبودها جبران شود در حالی که در بیشتر کمپ ها آب تنها چیزی است که در دسترس است و در بهترین حالت، چای.

این نقص ها البته از نگاه گردانندگان کمپ نه فقط نقص نیست، بلکه نوعی تطابق با شرایط است. کسی که برای اقامت معتادان، کمپ تاسیس کرده قبل از هر چیز به دنبال کسب درآمد و سود بیشتر است و به زعم او طبیعی است که در ۲۸ روز اقامت معتاد در کمپ در پی صرفه جویی در هزینه ها و کسب بیشترین سود از شهریه دریافتی ۵۱۱ هزار تومانی باشد.

این موضوع را مسئول فنی چند کمپ مجاز در گفت وگو با جام جم تائید می کند. به گفته او اگر کمپ داران چه مجاز و چه غیرمجاز بخواهند بهترین فضا و امکانات را تهیه کنند و طبق قانون، پزشک، مددکار و روان شناس را نیز به خدمت بگیرند و همه این نیروها را بیمه کنند، واضح است که تعرفه ۵۱۱ هزار تومانی که بهزیستی برای اقامت ۲۸ روزه در کمپ تعیین کرده، کفاف هزینه ها را نمی دهد.

پس اینجاست که ضرورت نظارت بر کمپ ها جدی تر می شود و اجحاف در حق معتادان به ته خط رسیده و خانوادهایشان بیشتر به چشم می آید.

درمان ۲۸ روزه توهم است

حالا اگر فرض کنیم کمپ های ترک اعتیاد مجاز، همه موازین قانونی و اخلاقی را رعایت می کنند و به کمترین سود بسنده، کسانی هستند که درمان شدن معتاد در این کمپ ها را به واسطه کوتاهی دوره درمان، توهم می دانند و بس.

آذرخش مکری، رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد به جام جم می گوید، مراکز اقامتی ترک اعتیاد دو ایراد اصلی دارد، یکی این که در یک دوره کوتاه مدت ۲۸ روزه سم زدایی می کنند در حالی که درمان اعتیاد کاری درازمدت است و کمپ های واقعی بعد از این ۲۸ روز، گروه درمانی دارند و بیماران را رها نمی کنند و دوم این که به گمان برخی کمپ ها، اگر به معتاد سخت گرفته شود و آزار ببیند و به بیگاری گرفته شود، مایه عبرتش می شود تا دیگر به سراغ مواد نرود.

مکری در این جملات پایانی، مرزی میان کمپ های مجاز و غیرمجاز قائل نمی شود که این موضوع نشان می دهد این برخوردها و باورها در هر دو نوع از کمپ ها وجود دارد.

این صاحب نظر حوزه اعتیاد بجد معتقد است اگر معتاد کتک بخورد، دستگیر شود یا توهین بشنود بیشتر به سمت مواد گرایش می یابد (تحقیقات این موضوع را ثابت کرده است)، بنابراین نقش بهزیستی در این میان یک بار دیگر جدی تر جلوه می کند تا با نظارت هایش، ترک اعتیاد به روش های خشن و منسوخ را از بین ببرد.

همچنین درازمدت دیدن فرآیند درمان اعتیاد نیز موضوعی مهم است که اگر به آن بی توجهی شود، کمپ های ترک اعتیاد فقط مراکزی اقامتی برای کمتر از یک ماه خواهند بود که معتاد بی هیچ سپر دفاعی از آنها خارج می شود و با توهم پاکی، دوباره به سمت اعتیاد کشیده خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین