همایش روز مددکاری اجتماعی برگزار شد

 گروه سلامت: بیست‌ و هشتمین جشن روز مددکاری، پیش از ظهر امروز، ششم خردادماه با حضور رئیس سازمان بهزیستی برگزار و در این مراسم ضمن تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی از کتاب گنجینه حاصل تجربیات چندین و چند ساله مددکاران کشور رونمایی به عمل آمد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) همایش مددکاری اجتماعی و نشاط اجتماعی، قبل از ظهر امروز، ششم خردادماه با حضور همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی، مجتبی اعلایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و محمد جعفریان، رییس سازمان جوانان هلال احمر کشور برگزار شد.

در ابتدای این مراسم موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران طی سخنانی کوتاه با تاکید بر اینکه شعار امسال روز مددکاری، بهره‌مندی از نشاط اجتماعی‌ست، اظهار کرد: اگر این موضوع به درستی سیاست‌گذاری شود طبیعتا جامعه از سلامت روانی و اجتماعی بهتری برخوردار خواهد بود که امیدواریم نشاط و شادابی هر چه بیشتر در جامعه نهادینه شود.

موسوی با اشاره به تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی، تصریح کرد: جامعه مددکاری کشور باید این‌گونه حرکات و تقدیر از پیشکسوتان مددکار را در دستور کار قرار بدهد تا این فرهنگ به خوبی در جامعه نهادینه شود.

براساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این مراسم، مجتبی اعلایی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی سخنانی با تاکید بر اینکه جامعه امروزی با دردهای بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، اظهار کرد: هم اکنون اضطراب یکی از مهم‌ترین مشکلات انسان معاصر است و به تعبیری عصر جدید را به نام عصر اضطراب نام‌گذاری کرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه زندگی ماشینی و محیط اطراف انسان را گرفتار چنین عارضه‌ای کرده است، اظهار کرد: این امر سلامت جسمی و روانی افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است و طی پژوهشی به اثبات رسیده است که ۳/۱ بزرگسالان دارای ناراحتی‌های عصبی و روانی هستند؛ یکی دیگر از بیماری‌های این دوره استرس است و به عنوان بیماری تمدن از آن نام برده می‌شود و خود باعث مسبب ایجاد بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی در بدن افراد است.
مجتبی اعلایی:
عمده احکام اجتماعی برای با نشاط نگه داشتن جامعه است، احکام اجتماعی اسلام متناسب با فطرت انسانی وضع شده است، ما اگر بخواهیم شاداب زندگی کنیم باید زندگی هدفمند داشته باشیم و در عرصه خیررسانی به دیگران حاضر باشیم

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بر خلاف دو بیماری استرس و اضطراب، شادی و نشاط نقش موثری را در سلامت جسم و روان ایفا و معمولا انسان‌های با نشاط از طول عمر بیشتری برخوردار و دو برابر انسان‌های بی نشاط فعالیت دارند.

براساس گزارش ایکنا، همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی نیز به عنوان سخنران بعدی این همایش با تاکید بر اینکه با رشد چشمگیر جامعه مددجویی کشور مطالبات آنها نیز تغییر پیدا کرده است، تصریح کرد: سازمان بهزیستی در حوزه خدمات اجتماعی سال گذشته با تعریف جدیدی از این حوزه سند راهبردی جدیدی را تدوین و دو رویکرد توانمند سازی و مداخله پیشگیرانه در دستور کار برنامه‌های خود قرار داده است.

هاشمی در ادامه افزود: کشور در حوزه خدمات اجتماعی صاحب‌نظر و افراد دوره دیده کم ندارد ولی شبکه اجتماعی را به شکل مناسب تقویت نکرده است سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان مدکاری اجتماعی پیشنهاد می‌دهد این شبکه بایستی به شکل منسجم و به هم پیوسته و با یک سند راهبردی هوشمند تدوین و وظایف تمامی سازمان‌ها را مشخص کند.

وی با تاکید بر لزوم طراحی مدل مددکاری دینی و قرآنی برای صدور به سایر کشورها اظهار کرد: مجموعه برای به روز رسانی موضوعات مرتبط با این حوزه آمادگی دارد تا گفتمان جدیدی را با استفاده از تجربیات مختلف کشور همچون دستاوردهای حماسه هشت سال دفاع مقدس به کار بگیرد.

رئیس سازمان بهزیستی در پایان گفت: مگر می‌شود در مددکاری دینی فرد دلسوز، بخشنده، رحیم، رئوف و با نشاط نباشد در مباحث خاص و بلاهای زمانی که مددکاران ما در محل وقوع حوادث حاضر می‌شوند اقدامات مؤثری را در دردزدایی و یأس‌زدایی انجام می‌دهند که این امر بایست به شکل مناسب نهادینه و گسترش یابد.

براساس گزارش ایکنا، در بخش دیگری از این مراسم، محمد جعفریان، رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور با تاکید بر اینکه نشاط اجتماعی ابزاری برای زندگی سالم است، عنوان کرد: هم اکنون ارتباط عمیقی بین نشاط اجتماعی با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، بی تردید آسیب‌ها نشاط اجتماعی را هدف می‌گیرد و باید به این نکات دقت نظری خاصی داشته باشیم.
محمد جعفریان:
نشاط اجتماعی ابزاری برای زندگی سالم است، هم اکنون ارتباط عمیقی بین نشاط اجتماعی با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، بی تردید آسیب‌ها نشاط اجتماعی را هدف می‌گیرد و باید به این نکات دقت نظری خاصی داشته باشیم

جعفریان در ادامه با بیان اینکه در آسیب‌های اجتماعی جوانان گروه هدف هستند، بیان کرد: جوان در صورتی که خود مشوق نشاط اجتماعی باشد به تعبیری یک تیر و چند نشان شده است، امروزه باید نشاط اجتماعی را به عنوان نیازی مبرم به مددکاران سپرد، در کشور دستگاه‌های مختلفی فعال هستند که مددکاران اجتماعی می‌توانند اقشار مختلف را به هم نزدیک کنند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور با تاکید بر ترویج نشاط اجتماعی در جامعه، اظهار کرد: کشور در آستانه یک تحول سیاسی بزرگ قرار دارد که امیدواریم رسیدن به نشاط اجتماعی بکی از دغدغه‌های مدیران کشوری باشد که مطمئنا این امر با توانمندسازی مددکاران به دست می‌آید.

تجلیل از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی/ رونمایی از کتاب گنجینه

براساس گزارش ایکنا، در این مراسم همچنین از خانواده آتش‌نشان شهید امید عباسی تجلیل و از کتاب گنجینه حاصل تجربیات چندین و چند ساله مددکاران کشور رونمایی به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری ایکنا