همایش سراسری «نقش زیارت در کاهش آسیب‌های اجتماعی»

همایش سراسری «نقش زیارت در کاهش آسیب‌های اجتماعی» از مجموعه برنامه‌های دهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) اوایل مهرماه سال ۹۱ در مشهد برگزار می‌شود.

نقش زیارت در کاهش آسیب‌های اجتماعی، یکی از دو موضوعی است که سازمان بهزیستی به دبیرخانه‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی امام رضا(ع) پیشنهاد داد و مورد قبول مدیران این جشنواره قرار گرفت.

به گفته‌ی مسؤول کمیته اطلاع‌رسانی این همایش، به یمن وجود مضجع شریف رضوی در مشهد و اشراف بهزیستی خراسان رضوی بر موضوع زیارت و زائران و نیز به جهت مرتبط بودن این نهاد با بحث آسیب‌های اجتماعی، اداره کل بهزیستی خراسان رضوی عهده‌دار اجرای این همایش شده است.

هادی عسلی افزود: اولین نشست‌ کمیته‌های سه‌گانه‌ی همایش صبح دیروز برگزار گردید و وظایف و شأنیات هر یک از کمیته‌ها مشخص شد.

وی اضافه کرد: کمیته‌ی علمی، کمیته‌ی اجرایی و کمیته‌ی اطلاع‌رسانی همایش، فعالیت خود را شروع کرده‌اند و به صورت ماهانه، فعالیت‌های انجام شده را اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

وی اهمیت برگزاری این همایش را در بزرگ بودن اهداف آن دانشت و گفت: تقویت فرهنگ دینی در بین جامعه، برخورد فرهنگی با ابزارهای فرهنگی جنگ نرم، نقش مرقد مبارک حضرت رضا(ع) در استان خراسان رضوی که منشأ اصلاح بسیاری از ناهنجاری‌ها و کاهش آسیب‌های اجتماعی است از دیگر وجوه اهمیت این نشست سراسری است.

وی یادآور شد: یک پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی برای همایش در دست طراحی است و کار طراحی لوگوی و یژه‌ی همایش نیز به اتمام رسیده است.

عسلی خاطر نشان کرد: کمیته‌های سه‌گانه در فواصل معین که به رسانه‌ها اعلام خواهد شد با خبرنگاران نشست‌های خبری خواهند داشت تا اقدامات انجام شده را به اطلاع مردم شریف استان برسانند.

مسؤول کمیته‌ی علمی همایش هم گفت: کمیته علمی همایش در زمینه ماهیت علمی همایش، نحوه ارسال و محتوای مقالات، بررسی محتوایی وبلاگ یا سایت همایش از نظر علمی، ارتباط با سخنرانان و محققینی که برای شرکت در همایش دعوت می‌شوند، بررسی مقالات رسیده با کمک هیأت علمی و داوران، و ارتباط علمی با سایر مجامع مرتبط فعالیت خواهد کرد.

دکتر غلام‌حسین حقدادی افزود: هیأت داوران جشنواره در اوایل تابستان تشکیل می‌شود تا مقالات رسیده را بررسی و ارزیابی نماید.

وی با بیان اینکه اعضای هیأت داوران از بین دانشگاهیان و حوزویان انتخاب می‌شوند گفت: با توجه به موضوع همایش، هیأت داوران، ملاک‌هایی را برای بررسی و انتخاب بهترین‌ها تعیین خواهند کرد که با گذشت زمان و نزدیک‌تر شدن به زمان برگزاری این نشست بزرگ علمی مذهبی، جوانب بیشتری بر همگان روشن خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه از نظر علمی، اعتقاد داریم که زیارت مراکز دینی از جمله مضجع شریف امام هشتم شیعیان، نقش بسیار مهمی در سلامت اجتماعی و کاهش آسیب‌ها دارد گفت: برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر این موضوع، دانشورانی از سراسر کشور دور هم جمع می‌شوند تا نظرات خود را در این خصوص مطرح سازند.

وی افزود: مقالات رسیده به دبیرخانه همایش، در مجموعه‌ای به چاپ می‌رسد تا علاوه بر استفاده علاقه‌مندان و مراکز علمی از این مجموعه‌ی ارزشمند، استنادی برای برنامه‌ریزی‌های آینده‌ی فرهنگی نیز در دست باشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا محدودیتی در ارسال مقالات از خارج از کشور مطرح شده یا نه گفت: به هیچ‌ وجه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و تمام محققین از سراسر جهان اسلام و حتی پژوهشگران غربی و غیر مسلمان نیز می‌توانند مقالات و تحقیقات خود در این زمینه را به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

مسؤول کمیته اجرایی جشنواره نیز گفت: اعتبارات لازم و تمهیدات اجرایی همایش، برنامه‌ریزی شده و هیچ مشکلی در زمینه‌ی مالی وجود ندارد.

محمد هاشم‌زاده تأکید کرد: اهمیت این همایش بیش از آن است که درگیر مسائل مالی بشویم چون دشمنان با قوت و شدت، به دنبال تخریب ارزش‌های مذهبی و دینی مردم هستند و هر چه بتوانیم در جهت ارزشی کردن جامعه حرکت کنیم، در واقع از آسیب‌ها پیشگیری کرده‌‌ایم و هزینه کردن در این زمینه، هر اندازه باشد توجیه دارد.

وی افزود: از هم‌اکنون نشست‌هایی با مسؤولان دستگاه‌های مرتبط با امر زیارت و آسیب‌های اجتماعی برگزار و نظرات آنها را در این خصوص جویا می‌شویم تا بتوانیم یک همایش بزرگ و در خور جایگاه خراسان رضوی و مرقد امام هشتم(ع) برگزار نماییم.

وی با بیان اینکه زمان برگزاری همایش، هفته‌ی کرامت سال آینده خواهد بود گفت: در خصوص مکان برگزاری و مقدمات اجرایی آن، رایزنی‌هایی را آغاز کرده‌ایم که پس از حصول نتیجه، به اطلاع مردم شریف خراسان رضوی خواهد رسید.

وی اضافه کرد: زیارت امام هشتم از زمان شهادت آن حضرت، همواره مورد توجه شیعیان بوده و هم اکنون نیز میلیون‌ها نفر از مشتاقان ایشان از سراسر جهان و از طوایف و تیره‌های مختلف نژادی و مذهبی با آمدن به مشهد مقدس، خود را از شهد خلوص و پاکی که از چشمه‌ی زیارت آن حضرت می‌تراود سیراب می‌کنند و جان‌ خویش را به صفای پاک‌کرداری اجتماعی، مصفا می‌سازند