پلیس فتا تنها مرجع رسیدگی به جرایم رایانه ای است

 

رئیس پلیس فتا در گفت‌وگو با فارس:
پلیس فتا تنها مرجع رسمی رسیدگی به جرایم رایانه‌ای است
خبرگزاری فارس: رئیس پلیس فتا با اشاره به اینکه پلیس فتا تنها مرجع رسمی در خصوص برخورد با جرایم رایانه‌ای است به تبیین موضوعات و جرایم مورد پیگیری این پلیس پرداخت.
سردار سید کمال هادیانفر در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی فارس گفت:‌ بر اساس قانون و دستورالعمل‌های اجرایی تنها مرجع رسمی در خصوص موضوعات مرتبط با فضای مجازی پلیس فتا است و با نظر به تفسیر ماده ۴ قانون تاسیس ناجا مسئولیت تامین نظم و امنیت و آسایش عمومی و فردی در فضای مجازی را بر عهده دارد.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به جرایم مورد پیگیری پلیس فتا گفت: دسترسی غیر مجاز، برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب‌های بانکی اشخاص،‌ شنود غیر مجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانههای رایانه‌ای و مخابراتی، سرقت و کلاهبرداری، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، استفاده غیر مجاز از پهنای باند بین‌المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بدافزارها یا نرم افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری پلیس فتا قرار می‌گیرد.
هادیانفر گفت:‌ با توجه به ماهیت جرایم و ادله دیجیتالی یا رایانه‌ای و بر اساس قانون پلیس فتا صلاحیت رسیدگی به جرایم این حوزه در تمام بخش‌های سیاسی و امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را دارا است.
وی اظهار داشت:‌ منظور از صلاحیت شایستگی این پلیس از مرحله رصد، پیش بینی و پیشگیری، کشف، تحقیقات،‌اخذ دستور قضایی، دستگیری متهم، بررسی صحنه جرم و جمع آوری ادله، استنادسازی ادله و ارائه ادله به محاکم قضایی است.
هادیانفر گفت:‌ تمام جرایم اشاره شده به استناد قانون جرایم رایانه‌ای مصوب اسفند ۱۳۸۸ مجلس شورای اسلامی و قوانین مرتبط با حوزه تولید و تبادل اطلاعات و جرایم ارتکابی در حوزه بین الملل توسط کارشناسان این پلیس احصا و در چهارچوب قوانین کشور نسبت به برخورد با این جرایم اقدام می‌شود.
انتهای پیام/منبع:خبرگزاری فارس/یکشنبه مورخ۲۳/۷/۹۱ شماره: ۱۳۹۱۰۷۲۲۰۰۱۱۰۴