کتاب “گنجینه ۲″حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران منتشر شد

گنجینه 2 001رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس خبر داد
چاپ کتاب “گنجینه ۲″حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از چاپ کتاب گنجینه ۲ حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران خبر داد و گفت: توجه به ثبت میراث شفاهی به میراث مکتوب از ضرورت‌های جامعه محسوب می‌شود.
سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره چاپ کتاب گنجنیه ۲ ،اظهار داشت: هدف از ثبت درس آموخته‌ها موضوعی مهمی است که چند سال پیش قصد داشتم اقدام به ثبت درس آموخته‌های مددکاران اجتماعی کشور کنم که خوشبختانه جلد اول از این مجموعه را دو سال قبل و جلد دوم را در سال جاری به چاپ رسید.
وی تصریح کرد: قصد داریم تا هفت جلد را به چاپ برسانیم و هدف در این بخش این است که نباید اجازه دهیم که میراث شفاهی که حاصل سال‌ها تلاش مددکاران اجتماعی در عرصه‌های محتلف کشور است بدون بهره برداری جمعی به بوته فراموشی سپرده شود. چرا که این تجارب و درس آموخته‌ها می‌تواند چراغ راه ما در امروز و فردا باشد.ضمن اینکه با این اقدام بخشی از درس آموخته‌ها مستند سازی شده و قابل انتقال به نسل‌های بعدی می‌شود.
موسوی چلک بیان داشت: خانواده و جامعه برای هریک از درس آموخته‌هایی که ما به دست آورده‌ایم هزینه‌های زیادی کرده است لذا ضروری است برای جبران این زحمات اقدام به ثبت درس آموخته‌ها کنیم تا مسئولین و مددکاران اجتماعی بتوانند با بهره گیری از این درس آموخته‌ها برای فردای جامعه برنامه ریزی های بهتری در زمینه‌های سیاستگذاری اجتماعی، آموزشی، اجرایی، پژوهشی و .. داشته باشند.
وی ادامه داد:مددکاری اجتماعی از سال ۱۳۳۷ بصورت علمی در ایران آغاز شد و قریب به شصت سال در ایران سابقه علمی دارد.لذا منطقی نیست از کنار این همه سال تجربه به آسانی گذشت.بدون شک تجارب حضور و فعالیت درحوزه‌های سیاستگذاری و تقنینی، برنامه ریزی اجتماعی، مدیریت اجتماعی، آموزشی و علمی، سوانح و حوادث طبیعی و غیر طبیعی، حمایت های اجتماعی، توانبخشی، آسیب‌های اجتماعی، سکونت گاه های غیرر سمی، بهداشتی و درمانی، تواتنمند سازی اجتماعی، کودکان، زنان، سالمندان، معلولین و… می‌تواند برای برنامه ریزی‌ها در عرصه‌هایی که اشاره شد مورد استفاده قرارگیرد.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد: این مجموعه ارزشمند توسط انجمن به چاپ رسیده و تمامی درآمد های آن نیز برای انجمن هزینه خواهد شد.امیدوارم که روزی برسد که در همه حرفه‌ها این نوع اقدامات انجام شود و هر یک از ما بیاموزیم که درس آموخته‌های خود را ثبت کنیم.
گفتنی است در این کتاب خاطرات پیشکسوتان حوزه مددکاری اجتماعی در بخشهای مختلف منتشر شده است که اسامی آنها عبارتند از:
ناصر بابایی
محمدطاهر باقرزاده
ایرج اسدی آرا
شهین ابوطالب بناء
سیدمحمدرضا بدلا
محمدعلی بلوریان
عباس بنکول
محمود تبریزی
فریبا حریری
علمدار رحمانی
سهراب روشن
پرویز زارعی
سیدجلال ساداتیان
عزت الله سام آرام
محمدحسین سنایی
عبدالحسین عربان
محمدحسین فاکری
مهرانگیز فصیحی
احمد فولادیان
عزت الله قناتی
بهرام کازرونی
پرویز کرامت نژاد
احمد مازنی
فاطمه محسنی مقدم
سیدعلی موسوی
هاشم مهدیزاده
طاهره نجمایی
مرتضی نعمت