کمبود مهارت گفتگو، حل تعارض و سوء ظن ها در بروز طلاق موثر هستند

کد خبر: ۹۱۰۷۳۰۱۹۵۳۴
یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ – ۱۲:۰۰
________________________________________
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:
کمبود مهارت گفت‌وگو، حل تعارض و سوء ظن‌ها در بروز «طلاق» موثر هستند
سرویس : اجتماعی – رفاهی و خانواده

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه با طرح‌های رحمت و برکت نمی‌توان برای خانواده کاری کرد، گفت: این طرح‌ها هیچ تاثیری در ثبات خانواده ندارد.
حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تاکید کرد: طرح‌های مقطعی جزیره‌ای در ایجاد ثبات در خانواده‌ها تاثیری ندارد، چرا که اگر تاثیر داشت طلاق کاهش پیدا می‌کرد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر هر نهادی خود را مسئول حوزه خانواده می‌داند و در پی ایجاد مرکزی به نام خانواده و انجام کارهای جزیره‌ای است غافل از اینکه این اقدامات هیچ تاثیری در ثبات خانواده ندارد.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه طلاق را یک پدیده اجتماعی دانست که عوامل مختلفی در بروز آن موثر است.
بنابر اظهارات موسوی چلک یکی از این عوامل سیاست گذاری اجتماعی است، چرا که در انجام سیاست‌ گذاری‌های اجتماعی چندان به نهاد خانواده توجه نشده است و خانواده یک جزیره نیست، بلکه نهادی موثر از سایر نهادهاست، لذا بخشی از دلایل افزایش طلاق را باید به سیاست گذاری‌های اجتماعی مرتبط دانست.
وی در ادامه تاکید کرد: بخش دوم مربوط به تغییرات خانواده‌هاست و باید گفت خانواده‌ نمی‌تواند همیشه کارکردهای اصلی خود را داشته باشد.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه این سوالات را مطرح کرد که چقدر مهارت گفت‌وگو در خانواده‌ها وجود دارد؟ چقدر خانواده‌ها برای سایر اعضا وقت می‌گذارند؟ چقدر در درون خانواده‌ها تعامل وجود دارد و سرنوشت اعضای خانواده برایشان مهم است؟ چقدر گذشت، اعتماد، مسئولیت پذیری و همکاری در خانواده حکم فرماست ؟
وی اضافه کرد: چه میزان رضایت از روابط زناشویی وجود دارد؟ چقدر تشکیل خانواده بر مبنای معیارهای منطقی است؟ چقدر تلاش می‌شود در درون خانواده شادی و صمیمیت حکمفرما باشد.
موسوی چلک همچنین خاطر نشان کرد: مصرف مواد مخدر،‌ عدم رضایت از روابط زناشویی،‌ نبود یا کمبود مهارت گفت‌وگو، عدم آشنایی با مهارت‌های حل تعارض و مهارت‌های والدینی و سوء ظن‌ها در بروز طلاق موثرند؛ ضمن اینکه ویژگی‌های فردی نیز در این میان موثر است.
وی در ادامه تاکید کرد: طلاق باید مورد آسیب شناسی واقع شود، چراکه پیامدها و آسیب‌های متنوعی را به دنبال دارد. ضمن اینکه باید توجه داشت طلاق فعلی شرعی و قانونی است.
رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران همچنین تاثیرات اعضای خانواده را از جامعه پیرامون در افزایش آمار طلاق و کاهش سن زندگی مشترک موثر دانست.
وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه سبک زندگی اظهار امیدواری کرد: این فرمایشات در حوزه اجتماعی بتواند اقدامات را شفاف‌تر کرده و برنامه‌ریزی‌ها را تسهیل کند.
موسوی چلک در ادامه تاکید کرد: ضروری است این موضوع با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری به دغدغه سیاستگذاران تبدیل شود، البته نه دغدغه‌ای که در قالب طرح‌های مقطعی همچون رحمت و برکت بروز پیدا می‌کند.
به اعتقاد وی، اگر گاهی مواقع دست از سر خانواده‌ها برداشته شود و به خانواده اجازه داده شود تا راهش را طی کند، خود می‌تواند راهش را پیدا کند.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با ایسنا در زمینه گسترش فرهنگ استفاده از مشاور و مشاوره‌ها و تسهیل دسترسی به خدمات روانی اجتماعی مورد نیاز خانواده برای پیشگیری از طلاق تاکید کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ضروری است بخشی از یارانه‌ها به حوزه اجتماعی تخصیص داده و از طریق سیاست‌ گذاری‌های مناسب با خانواده از سوی کارشناسان مرتبط بتوان اقدامات موثری در پیشگیری از طلاق انجام داد ضمن اینکه از تصمیم گیری‌های احساسی و منطقی جلوگیری کرد.
موسوی چلک در ادامه اظهار کرد: عواملی همچون عدم انسجام خانواده، کم ثباتی نظام خانواده، تصمیم گیری‌های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی نیز بر نهاد خانواده تاثیر دارند و در بروز طلاق موثرند.
وی در ادامه غفلتی که در چند سال اخیر در حوزه امور اجتماعی اتفاق افتاده است را یکی از عوارض افزایش طلاق، دروغگویی، اعتیاد و کاهش اخلاق اجتماعی دانست.
وی همچنین بر ضرورت واگذاری برنامه‌ریزی‌ها حوزه اجتماعی به متخصصان این حوزه تاکید کرد گفت: ضروری است از ورود متخصصانی که دانش اجتماعی ندارند، به حوزه تصمیم گیری اجتماعی جلوگیری شود.
منبع:خبرگزاری ایسنا
.