یادداشت: به افکار عمومی احترام بگذاریم!

این روزها در کنار مسائلی که برای مردم شریف خوزستان پیش آمده، تصمیمی هم که مجلس درخصوص اینترنت و کلا فضای مجازی گرفته است، اذهان را مشغول ساخته است. فارغ از اینکه عقبه این تصمیمات چه بوده که از آن چندان اطلاعی در دست نیست، اما نشان می‌دهد این تصمیم به مذاق مردم خوش نیامده که همین را بهانه می‌کنم و یادداشت را به همین موضوع اختصاص می‌دهم که اگر تصمیمی گرفته شود که با افکار عمومی همخوانی نداشته باشد یا افکار عمومی نسبت به آن حساسیت زیاد داشته باشد، آن تصمیم در عمل در اجرا هم خیلی اجرایی نخواهد شد. ما همین نمونه را درباره تلگرام داشته‌ایم. اگر به گذشته برگردیم به یاد میآوریم که تصمیماتی از این دست را برای ماهواره، ویدئو و برای نوار کاست داخل اتومبیل گرفته بودیم و دیدیم در عمل تصمیماتی از این دست در اجرا مورد توجه قرار نگرفت. ممکن است در مقطع کوتاهی تقابلی بین مجریان قانون و مردم ایجاد کند که اصلا در این شرایط این تقابل به نفع هیچ‌کس نیست؛ نه به نفع مردم و نه به نفع مدیران جامعه.

ما امروز بیش از هر زمانی نیاز به وحدت داریم. در حالی که مردم نگران معیشت، آب، برق، گرانی، تورم و مسکن هستند به یک‌باره یک تصمیم راجع به موضوعی گرفته می‌شود که مردم روزمره با آن سروکار دارند. نمی‌خواهم بگویم فضای مجازی هیچ نقطه ضعفی ندارد ولی واقعیت این است که الان این تصمیم اولویت اول کشور در مقایسه با مسکن، اشتغال، بیکاری، درآمد، هزینه‌های بالا، بیماری، واکسن و موضوعات دیگر نیست. رئیس‌جمهور منتخب هم در واکنشی که گویای این مساله بود نشان داد نمی‌شود ظرفیت فضای مجازی را نادیده گرفت. رئیس مجلس هم که ایران نبود ولی در پیامی اشاره کرد این تصمیم جای دیگر گرفته شده است! نمی‌دانم مگر می‌شود که تصمیم جای دیگر گرفته شود و بعد در قالب طرح مجلس ارائه شود؟ خود این موضوع ابهام را بیشتر کرد.

به نظر می‌رسد شورای عالی فضای مجازی با توجه به اختیارات و ترکیبی که دارد بهترین بستر برای هر نوع تصمیم‌گیری راجع به این موضوع است که بدون‌شک فیلترینگ نه راهکار منطقی و نه راهکار اجرائی در این حوزه است. ما باید مراقب باشیم تصمیمات‌مان مردم را مقابل مدیران قرار ندهند و این موضوعی جدی است که باید لحاظ کنیم؛ به‌ویژه آنکه این روزها می‌دانیم مردم از بعضی ناملایماتی که دیده‌اند، خسته شده‌اند و بعضی نارضایتی‌ها در حوزه معیشت و موضوعات مشابه دارند؛ لذا باید مراقب باشیم که تصمیمات ما مردم را مقابل مدیران و دولتمردان قرار ندهد. بعضی مواقع یک تصمیم باعث می‌شود مطالبات نهفته قبلی مردم هم بیشتر مطرح شود و  آن‌وقت مدیریت کردن را سخت‌تر خواهد کرد.

نکته دیگر که نگرانی‌ها را بیشتر کرده اصل ۸۵ کردن این موضوع بوده است. یکی از نمایندگان هم اعتراض کرده که این روز، جزو بدترین روزهای مجلس است و موضوعی به این مهمی را به یک گروه محدود در مجلس اختصاص ندهیم. فکر می‌کنم آنقدر این موضوع مهم است که اگر قرار باشد در قالب همین طرح بررسی شود، باید به صحن مجلس آمده و به صورت علنی در موردش تصمیم‌گیری شود. به نظر می‌رسد منطق خوبی نیست درباره موضوعی که همه مردم هر روز با آن سروکار دارند، به صورت غیرعلنی تصمیم بگیریم. به افکار عمومی، نظر کارشناسان و دغدغه‌های مردم احترام بگذاریم و کاری نکنیم مردم را از خودمان بیش از این برنجانیم.

سیدحسن موسوی‌چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

روزنامه آرمان ملی