۱۰۰ متغیر اجتماعی دارای شناسنامه می شوند

سیدحسن موسوی چلک
سیدحسن موسوی چلک

مدیر کل آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه تدوین سند آسیبهای اجتماعی در تمامی استانهای کشور به اتمام رسیده و در سال جاری یک میلیارد تومان اعتبار برای سند آسیبهای اجتماعی اختصاص یافته است، گفت: از سال گذشته تا کنون در برخی از استانها تدوین شناسنامه اجتماعی ۱۰۰ متغیر و مولفه اجتماعی تمام شده و درمابقی استانها نیز به زودی انجام می شود.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: تدوین سند آسیبهای اجتماعی از سال ۸۶ براساس ماده ۹۷ قانون برنامه چهارم توسعه در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر تدوین این سند در تمامی استانها به اتمام رسیده است.

وی در مورد تخصیص اعتبارات برای سند آسیبهای اجتماعی تاکیدکرد: سال گذشته در وزارت رفاه یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار برای تدوین سند آسیبها به استانهای مختلف اختصاص یافت و در سال جاری نیز یک میلیارد تومان به این موضوع تخصیص یافت.با این حال دلیل کاهش این اعتبار کم شدن اعتبارات دفتر آسیبهای اجتماعی در سال ۹۲ است.

مسئول تدوین سند آسیبهای اجتماعی کشور گفت: تدوین این سند برنامه بسیارمناسبی است برای تدوین برنامه های بومی با توجه به آسیبهای هر منطقه و استان کشور و متناسب با آسیبهای اجتماعی ، تسهیلات و منابع لازم اختصاص پیدا می کند.

موسوی در مورد تدوین شناسنامه اجتماعی نیز اظهار داشت: از سال گذشته تدوین شناسنامه اجتماعی در دستور کار استانهای مختلف قرار گرفته است که در این طرح شناسنامه حدود ۱۰۰ متغیر اجتماعی تهیه و تدوین خواهد شد که علاوه بر آسیهای اجتماعی مولفه هایی مانند آموزش ، جمعیت، اشتغال ، بیکاری و … را در بر می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر تدوین شناسنامه اجتماعی در برخی از استانها مانند تهران، مرکزی ، خراسان رضوی و … به اتمام رسیده و به احتمال زیاد تا پایان سال جاری در مابقی استانها نیز عملیات تدوین این شناسنامه به پایان می رسد.

به گفته مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تدوین شناسنامه آسیبهای اجتماعی کمک زیادی بود به شکستن فضای بسته گذشته که در آن اهمیت زیادی به آسیبهای اجتماعی و یا سایر مولفه ها داده نمی شد.

وی تاکید کرد: قبلا درک درستی از وضعیت اجتماعی در کشور نبود به همین دلیل تدوین این سند در دستور کار قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر