یک میلیون و ۳۰۰ هزار زن سرپرست خانوار خارج از پوشش حمایتی

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ضمن بیان آنکه حداقل ۲.۵ میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد، اظهار کرد: برآوردها نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۲میلیون و ۶۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور داشته باشیم این در حالیست که حدود یک میلیون زن سرپرست خانوارتحت پوشش کمیته امداد و حدود ۱۸۰ هزار نفر تحت پوشش بهزیستی هستند؛ به این ترتیب بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار زن سرپرست خانوار کشور تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند.

حبیب الله مسعودی فرید در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۸۰ هزار زن سرپرست خانوار که با افراد تحت تکفل خود حدود ۵۰۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهند تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور هستند؛ به طوریکه ۳۰ درصد آنان بالای ۶۰ سال هستند اما با توجه به افزایش نرخ طلاق به نظر می‌رسد در سال‌های آینده تعداد زنان جوان سرپرست خانوار در کشور افزایش یابد.

وی در ادامه در خصوص علل زن سرپرستی این خانواده ها اظهار کرد:هم اکنون حدود ۷۰ درصد این خانواده‌ها به علت فوت سرپرست، ۱۰درصد به علت طلاق، ۱۰ درصد دارای سرپرست مرد معلول، زندانی، از کار افتاده، متواری، معتاد و … و ۱۰ درصد نیز دختران تاکنون ازدواج نکرده، خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش بهزیستی را تشکیل داده‌اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشورافزود: بعد خانوار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی نیز حدود ۲.۲ نفر است.

فرید همچنین درخصوص مستمری این زنان نیز اظهار کرد: میزان مستمری دریافتی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد با یکدیگر برابر است و هردوی این نهادها از یک قانون تبعیت می‌کنند به طوریکه به خانواده‌های زن سرپرست یک نفره ۵۳ هزار تومان و ۵ نفره ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود.

وی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر پیشنهاد افزایش مستمری زنان سرپرست خانوار را به مجلس ارائه کردیم که کمیسیون فرهنگی اجتماعی تلفیق با این موضوع موافقت کرده و پیشنهاد حدودا ۲۰ درصد حقوق هرسال را در نظر گرفتند که همین اقدام نیز مستمری زنان سرپرست خانوار را تا ۳.۵ برابر افزایش می‌دهد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه بهزیستی در تمامی جنبه‌های توانمندسازی از جمله ذهنی، روانی، اقتصادی و اجتماعی این زنان ورود کرده است گفت: در حال حاضر تمامی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی “بیمه خدمات درمانی” شده‌اند.

فرید ادامه داد: تقریبا ۱۰۰ هزار نفر زن سرپرست خانوار کمتر از ۶۰ سال نیز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی (۵۵ هزار نفر) و یا بیمه روستایی عشایری (۴۵ هزار نفر) هستند که در حال حاضر حق بیمه آنها توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۱۸ هزار دانشجو از خانواده‌های زن سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند که هزینه‌های تحصیلی آنها توسط بهزیستی پرداخت و در صورت قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز تمامی شهریه‌ آنها پرداخت خواهد شد؛ علاوه بر آن همچنین حدود ۸۵ هزار دانش‌آموز از خانواده‌های زن سرپرست نیز تحت پوشش بهزیستی بوده که کمک هزینه تحصیلی آنها را نیز پرداخت می‌کنیم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پایان گفت: همچنین حدود ۱۵۰۰ گروه خودیار زنان سرپرست خانوار نیز در جهت راه‌اندازی مشاغل خرد، کوچک و خانگی فعالیت و کسب درآمد می‌کنند.