کمپین مددکاران اجتماعی در پیشگیری از تلفات سوانح رانندگی

جامعه > حوادث – امروزه تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،‌ حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان این که در دنیا در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۲۰۰۰۰۰نفرجان خود را ازدست دادند، گفت: حدود ۵۰ میلیون نفرنیز دچار معلولیت یا بیماری های دیگرکه منجر به خانه نشینی‌شان گردیده، شده اند. در ایران در سال گذشته حدود ۱۹۰۰۰ نفر بر اثر تصادفات رنندگی جان خود را از دست دادند و۸۰۰ هزارنفر مصدوم شدند.
او با تاکید بر این که سه عامل نیروی انسانی، جاده های ناایمن و کیفیت پایین ایمنی خودرو ها دراین زمینه تاثیرگذارند، گفت: علیرغم این که در دو سال اخیر با اقدامات مختلف انجام شده، درباره فوتی ها در این زمینه نسبت به سال های قبل که تا ۲۷۰۰۰ نفر هم بودند،کاهش مرگ و میر را داشتیم ولی ۱۹۰۰۰ نفر آمار کمی نیست. یعنی تقریبا هر یک ساعت در روز بیش از ۲ نفر بر اثر تصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست می دهند.
موسوی چلک با اشاره به آمار ارائه شده در گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰مبنی بر هزینه کرد سالانه حدود ۵۲ هزارمیلیارد تومان در تصادفات رانندگی در ایران تاکید کرد: حدود ۸۰۰ هزار نفر در ۵۰ سال گذشته در ایران بر اثرتصادفات رانندگی فوت کردند.طبق اعلام آقای ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ۳۰ سال گذشته ۱۵ میلیون مصدوم ناشی ازحوادث رانندگی در ایران داشتیم. ضمن این که طبق اعلام پزشکی قانونی درشش ماه اول سال جاری۹۹۱۱ نفر بر اثر تصادف در کشور جان خود را ازدست دادند. به عبارت دیگر در این زمان هر روز بیش از۵۴ نفر و هر ساعت بیش از ۲/۲ نفر در ایران جان خود را از دست دادند.
این مددکار اجتماعی در ادامه مقایسه ای هم با کشور آلمان دراین زمینه کرد و گفت: در سال ۱۳۹۰ که در ایران بیش از ۲۰۰۰۰ کشته بر اثر حوادث رانندگی داشتیم در کشور آلمان طبق آمار رسمی سازمان ایمنی جاده ها تعداد کشته شدگان ۳۶۰۰ نفر بود درحالی که این آمار حدود۴۰ سال قبل دراین کشور ۲۱۳۳۲ نفر بود یعنی بیش از ۸۳ درصد کاهش داشتند.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که سه پنجم علت اصلی تصادفات نیروی انسانی (عامل رفتاری) است. حال که علیرغم اقدامات و تلاش های ارزنده پلیس در این زمینه موفق به کاهش چشمگیر کشته‌شدگان نشدیم و نتوانستیم برای داشتن جاده های ایمن و خودروهای با کیفیت خواسته هایمان را عملیاتی کنیم ما در انجمن مددکاران اجتماعی ایران به اینجا رسیدیم که بهتر است هشدارها رابه عامل انسانی بدهیم چراکه معتقدیم پیامدهای فوتی ها در قالب زنان سرپرست خانوار، فرزندان بی سرپرست و … و معلولیت های ناشی از تصادفات منجربه بزرگتر شدن سازمان های اجتماعی ایران برای ارائه خدمات می شود که بارمالی زیادی را بر دوش دولت می گذارد واز همه مهمتر نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع توسعه کشور را ازچرخه فعالیت خارج می کند. در این میان آسیب پذیری کودکان و نوجوانان و جوانان که آینده سازان کشور هستند برای ما بسیار گران خواهد بود.
موسوی چلک همچنین تاکید کرد: ما نمی توانیم بنشینیم و بعد از تصادفات به فکر ارائه خدمت به بازماندگان این حوادث باشیم. با این باورکه «پیشگیری بهتر از درمان است» برای نوروز سال ۱۳۹۳ این کمپین را با همکاری گروه مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی وبا مسئولیت آقای دکترجوادی عضوهیئت مدیره انجمن و چند نفر ازمددکاران اجتماعی و دانشجویان راه اندازی کردیم تا شاید بتوانیم کاری برای کشور انجام دهیم. از همین جا دست همکاری به سوی همه دستگاههای مرتبط و صاحب نظران دراز می کنیم و سالی سرشار ازخوبی و سلامتی برای همه مردم ایران عزیز را از خداوند خواهانیم. منتظر نظرات و پیشنهادات نیز در پایگاه اطلاع رسانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به نشانی (www.socialwork.ir) هستیم.
او در پایان بر لزوم راه اندازی رشته های دانشگاه درزمینه مددکاری اجتماعی و ترافیک، استفاده از تمام ظرفیت های موجود در جامعه جهت اطلاع رسانی اعم از نهاد های دولتی، رسانه ها، موسسات غیردولتی و خیریه‌ها، نهادهای مذهبی، انجمن ها، نوجوانان، جوانان، کودکان، سالمندان، هنرمندان، ورزشکاران و … در زمینه داشتن سفری ایمن را ضروری دانست و بر ارائه خدمات مددکاری اجتماعی در این حوزه، آموزش ایمنی در رانندگی از دوران کودکی، اجرای قاطع قوانین مربوط به ایمنی جاده ها و خودرو ها و … تاکید کرد.