دوره تربیت مربی برای خدمات مددکاری اجتماعی در بحرانها با حضور اساتیدی از روسیه در فروردین ۹۸

انجمن مددکاران اجتماعی ایران- دوره آموزشی با موضوع خدمات مددکاری اجتماعی در مواقع بحرانی در فروردین ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

مهدی سروی همپا، مسئول کارگروه آموزش و پژوهش انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان این مطلب به روابط عمومی این انجمن افزود: در زمان وقوع بلایای طبیعی، همه در معرض آسیب های روانی متعدد هستند حتی متخصینی که برای کمک به آسیب دیدگان حاضر می شوند از آسیب درامان نیستند. سوال این است که بهترین راه برای بازیابی روانی اجتماعی پس از وقوع بلیه کدام است؟ چه کسانی وظیفه مدیریت خطر در زمان بروز بلایا را بر عهده دارند؟ شبکه های اجتماعی و نیروهای داوطلب چگونه می توانند به بازگردانی سلامت روانی پس از بلایا کمک کنند؟ چگونه می توان خدمات نظام مند و اثربخش را طراحی کرد؟

وی ادامه داد: آمارها نشان می دهد کشور ایران در آمار وقوع بلایای طبیعی جزو ۱۰ کشور بلاخیر جهان است و از ۴۰ بلایای شناخته شده روی زمین، ۳۱ مورد آن در ایران اتفاق افتاده و زلزله های متعدد، سیل و طوفان طی سالهای اخیر به اندازه کافی شواهد برای این ادعا به ما می دهد.

سروی همپا همچنین به دیگر انواع بلایا اشاره کرد و افزود: اینها فقط بلایای طبیعی است در حالی که در ایران ما به این آمار باید موارد متعددی را که ناشی از غفلت یا عمداً حاصل مداخله انسانهاست را هم اضافه کنیم مانند: حوادث تروریستی، حوادث رانندگی، آتش سوزی و امثال آنها.

وی با یادآوری حادثه دردناک ساختمان پلاسکو به نیاز به قدرتمندتر شدن متخصصین روانی اجتماعی در کشور اشاره کرد و گفت: حادثه پلاسکو اولین سانحه بزرگ برای جامعه ما نبود و با وضع موجود مدیریت بحران، آخرین آن هم نخواهد بود و این لزوم آمادگی متخصصین روانی اجتماعی برای پاسخگویی به عوارض فوری و پایدار پس از بلایا را به خوبی نشان می دهد.

به اعتقاد سروی همپا، یکی از ملزومات این آمادگی، وجود متخصصین روانی اجتماعی دوره دیده برای ارائه خدمات است و بنابراین باید دوره های آموزشی مستمر برای این بخش برگزار شود.

مسئول کارگروه آموزش و پژوهش انجمن به اشاره به نیاز و خواست جامعه مددکاران اجتماعی کشور برای برگزاری دوره های باکیفیت گفت: به همین منظور، انجمن مددکاران اجتماعی ایران در نظر دارد دوره آموزشی بین المللی تربیت مربی با موضوع خدمات مددکاری اجتماعی در بحرانها و مواقع اضطراری را برگزار نماید.

وی گفت: این دوره آموزشی حضور اساتید مطرحی از کشور روسیه برگزار خواهد شد و مددکاران اجتماعی، روانشناسان، مشاوران و سایر متخصصین حرفه های یاورانه می توانند برای شرکت در این دوره ثبت نام کنند.

متقاضیان برای شرکت و کسب اطلاعات بیشتر می توانند از هفته آینده به وبسایت انجمن به نشانی www.socialwork.ir مراجعه نمایند.